Ókovács Szilveszter: Nem tudom elfogadni, hogy a múzsáknak hallgatnia kéne a háborúban
„Nem tudom elfogadni, hogy a múzsáknak hallgatnia kéne a háborúban, sőt, hidat kell képezniük” – mondta Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, operaénekes szerdán az újbudai KDNP által szervezett közéleti esten, ahol az opera, illetve a balett kapcsán az orosz-ukrán háború is szóba került.
A Szent Margit Gimnázium Apor Vilmos terme szinte teljesen megtelt a főigazgató érkezésére, aki kérdésre válaszolva felelevenítette, hogy 2022-ben szláv évadot hirdetett meg az Operaház. A sors fintora, hogy abban az évben robbant ki a testvérnépek közti, máig ható és romboló háború.
Ókovács Szilveszter kifejtette, a háború sajnos más értelmezési tartományba helyez mindent, amit így vagy úgy, de elér. Ugyanakkor az Operaház esetében nem merült fel, hogy eltaszítanák maguktól az orosz, illetve orosznak tekinthető szerzőket, műveket, énekesek, táncosokat.
A főigazgató rámutatott, hogy Csajkovszkij, az orosz romantikus zeneszerző negyedrészt ukrán. „Most akkor ő jó, vagy rossz?” – tett fel a költői kérdést.
Kifejtette, hogy az Opera évadtervei már évekkel előre készen vannak, hosszú, aprólékos tervezés után valósulnak meg.
„Amikor a háború elindult 2022. február végén, akkor már csőre volt töltve a következő évadunk, ami a Szláv évad címet viselte. Benne Prokofjev Háború és béke című darabjával, ami soha nem volt még Magyarországon. És ősszel be is mutattuk. Ez a Genfi Nagyszínházzal volt közös koprodukció, mi gyártattuk a díszleteket, ők kérték fel a rendezőt, a díszlettervezőt, a jelmeztervező csapatot. Az első évben náluk ment le, 2022 őszén került hozzánk” – idézte fel.
„Nem azért játszottuk, mert háború volt, inkább annak ellenére”
– tette hozzá.
Ókovács Szilveszter a zeneszerző kapcsán egy érdekes életrajzi adatra is felhívta a figyelmet.
„Szergej Prokofjev orosz zeneszerző, de szovjetnek kell mondanunk inkább, mert habár a cári időben született, de a felnőttkora, az egész munkássága a szovjet időre esett, és ennek a szerencsétlen embernek egy napja sem maradt az életéből Sztálin nélkül. Sztálinnal egy napon halt meg 1953 márciusában” – mondta.
„Az ő darabja egy klasszikus orosz regényt mutat be, és a napóleoni háborút. Úgyhogy eljátszottuk a művet. Vannak benne részletek a cári himnuszból is, s vannak benne csasztuskák is – említette meg.
„Ugyanúgy fogadunk orosz énekeseket, akiket a világ kitaszított”
– tért át, ha lehet így fogalmazni: még maibb történésekre a főigazgató.
„Nem tudom elfogadni, hogy a múzsáknak hallgatnia kéne a háborúban, sőt, hidat kell képezniük. Nálunk a balettben rengeteg külföldi táncol. Sőt, ennek a társulatnak több orosz-ukrán házaspár is a tagja”
– emelte ki.
„Hogy lesz megőrizhető a béke egy száz fős balett-társulatban, ahol vannak fehéroroszok, rengeteg orosz, rengeteg ukrán? Mi lesz majd itt? Ettől azért tartottam. De nincsen semmi” – fogalmazott Ókovács Szilveszter, s felelevenítette azt is, hogy a felújított Operaház megnyitóján, néhány héttel a háború kitörése után, éppen a történésekre reflektálva, megváltoztatták az este műsorát: a megnyitó során látható balettet egy orosz és egy ukrán táncos táncolta el.
„A balett a testről szól, és ott számtalanszor van olyan, hogy az úgynevezett partnerolás közben a lány hátradől, és a fiúnak ott kell lennie. A lány nem tud hátranézni. Egymásra vannak utalva: akármi történhetett korábban – háború, házastársi veszekedés, vita, dühöngés –, a színpadon nem tehetik meg, hogy ne működjenek együtt”
– fejtette ki, s megerősítette, az Operában makulátlan az együttműködés oroszok és ukránok között.
„Nem állítom, hogy olyan rétegekben, amire én nem látok rá, ott esetleg nincs valami, de ez sosem bukkan felszínre. Ez rámutat a nálunk dolgozók intelligenciájára, amely nem engedi kitörni az ellenségeskedést”
– mondta Ókovács Szilveszter.
„Testvérnépekről van szó, ezt a háborút nagyon rövid úton rendezni kell egy tűzszünettel”
– tette hozzá végül.
Címlapkép: Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója az újbudai KDNP közéleti estjén a Szent Margit Gimnáziumban 2024. december 4-én. Fotó: Vasárnap.hu/Varga Ilona