Budapest elveszett tetődíszei – A Fonciére Pesti Biztosító Intézet bérpalotája


Hirdetés

A kiegyezés utáni évek nagy változásokat hoztak Budapest számára, nemcsak a gazdaság, hanem a városépítészet és a társadalmi élet terén is. Az 1873-ban létrejött főváros arculata teljesen átalakult és a Sugárút (mai Andrássy út) kulcsszerepet játszott ebben a megújulásban. A város dinamikus fejlődése, a nyugati minták átvétele és a nagy építkezési hullámok mind hozzájárultak ahhoz, hogy Budapest valóban világvárossá váljon.

Ybl Miklós pályázati terve (Forrás: Hungaricana)
Linzbauer István terve a Sugár út elejére (Forrás: Hungaricana)
A Fonciére bérpalota helyén álló emeletes klasszicista ház (Forrás: FSZEK)

Az 1864-ben alakult Pesti Biztosító Intézet 1879 decemberében összeolvadt a francia tőkével rendelkező Fonciere Biztosító Intézettel, amely a Sugár út 2-es szám (ma Andrássy út Bajcsy-Zsilinszky út sarka) alatt vásárolt telket új palotájának. A társaság pályázatot hirdetett a terület beépítésére, amelyre 58 pályamű érkezett. Ebből négyet díjaztak (Quittner Zsigmond, Lechner Ödön, Feszty Adolf és Pártos Gyula), de végül Feszty Árpád kapta meg a megbízást a tervezésre. Feszty Árpád a levágott tompa saroktelekre egy historizáló, olasz reneszánsz jegyekkel bővelkedő, csapott sarkú, négyemeletes, lépcsőzetesen kialakított, dór, ión és korinthoszi oszlopokkal díszített teraszokkal hangsúlyozott, sarokkupolával ékesített épületet tervezett.

Feszty Adolf tervei alapján megvalósult palota volt az Andrássy út nyitánya (Forrás: FSZEK)

Az 1882-re felépült palota hatalmas kupolája a főváros egyik gyöngyszeme lett, a legjellegzetesebb belvárosi tetődísz egyike, amely 62 méter magasra emelkedett a talaj szintjétől.  A kupola kétféle szín összeállítású természetes pala, valamint gazdagon tagolt díszmű bádog héjalást kapott. Míg a tetődísz csúcsán egy szárnyas oroszlán mintázatú szélkakas és az építés dátumát (1882) megjelenítő zászló volt látható, addig a tövében öt darab, a várost figyelő griffmadarak ültek. A kupola előtt széttárt szárnyú sárkányok, valamint Hermész allegorikus bronzszobra kapott helyet.

A lenyűgöző méretű és gazdag díszítésű sarokkupola. Jól kivehető a természetes palaborítás mintázata, valamint a visszatérő szárnyas oroszlán szobrok és minták (Forrás: FSZEK)

Az épület belő kialakítása is párját ritkította a korabeli Budapesten. Az előcsarnokot és a lépcsőházat márvány díszítette, a főlépcső vasszerkezetét a Ganz és Társa cég készítette. Az épületben 19 tágas, kényelmes lakást alakítottak ki, a nagyobbakhoz fürdőszoba is tartozott, de volt víz- és gázvezeték, valamint telefonhálózat is.

A fénykép az ostrom után készült a találatot kapott kupoláról (Forrás: Pinterest)

A lenyűgöző megjelenésű épület homlokzata Budapest második világháborús ostromában egy-két belövéstől eltekintve nem sérült meg jelentősen. Kupolájának sorsa azonban megpecsételődött. Hosszú ideig az a vélekedés volt irányadó, hogy a tetődísz a háborúban pusztult el, bombatalálatot kapott. Azonban a legújabb kutatások és fényképek tanúsága szerint a kupola az ostrom után is állt.


Hirdetés
Az ostrom után készült Klauzál téri fénykép hátterében feltűnik a Fonciére palota kupolája. Ezen a fényképen látható a tetődísz hátsó, Opera felőli oldalának sérülése (Forrás: FSZEK)

Egy városi elbeszélés szerint a támadó Vörös Hadsereg megfigyelőállást alakított ki a jó adottságokkal rendelkező kupolában. Ezt a védők észlelve, ágyúval eltalálták a tetődíszt: a lövedék a Hermész szobor jobbja felett találta el a kupolát és mintegy háromméteres lyukat ütött a héjazaton. A lövedék a kupola Opera felé eső oldalán okozott nagyobb kárt: a héjazat jelentős részét kiszakította. Ennek ellenére díszeinek jelentős része sértetlen maradt és egyes vélekedések szerint még évekig a helyén maradt, majd csak 1949-ben bontották el.

Feszty Adolf Fonciére palotája napjainkban, kupola nélkül. Reméljük már nem sokáig… (Forrás: www.beerbus.hu)

Az épület legutolsó felújításánál visszahelyezték az időközben elpusztult Hermész szobrot és az oroszlánokat. A tetőzetet is úgy alakították ki, hogy a későbbiekben visszaépíthető legyen a kupola. A belváros legdíszesebb és legnagyobb, városképi szempontból kiemelt jelentőségű neoreneszánsz sarokkupolájának visszaépítése időszerű lenne!

(A sorozat hamarosan folytatódik!)

Fecske Gábor László

Címlapkép: A Fonciére bérpalota (Forrás: FSZEK)


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb