A drónfociban kerekesszékben ülve is lehet valaki gólkirály! – Bemutatjuk az új sportot, ami meghódította a világot és most már hazánkban is nagy népszerűségnek örvend

Egy új technológiai sportág hódt Magyarországon. Dél-korai eredetű, idehaza Tolna vármegyéből fut szét a híre. Futurisztikus, mókás és nagyon kell közben figyelni. Csúcson van az esélyegyenlőség terén, ugyanis férfiak és nők, idősek és fiatalok, épek és fogyatékkal élők együtt, egymás ellen is játszhatják. S arról még nem is szóltunk, hogy talán a jövő egyik új szakmájának „előképzője” is lehet majd. A sportág népszerűsítésének egyik jeles képviselőjével, Tóth Imrével beszélgettünk.

Drón és foci? Tényleg? A repülésre kitalált törékeny drónok a földre szállnak, és egy bőrlabdát rúgnak? Hogy van ez? Ilyen és ehhez hasonló kérdések tolulhatnak fel abban, aki még nem látott, nem hallott erről az új őrületről. A Vasarnap.hu exkluzív interjújából kiderül: ebben az izgalmas programban a repülés és a foci egyesül, ahol a játékosok távirányítású drónokkal irányíthatják a labdát, és versenyezhetnek egymással. A drónfoci precíz irányítást és a taktikai gondolkodást igényel, miközben a levegőben kell manőverezni a pontszerzésért. Tóth Imrével, a Szekszárdi Gamer Egyesület elnökével beszélgettünk a témáról. (Éppen átalakulóban vannak, Fiatalok az Innovációért Sportegyesület néven folytatják.)

„A drónokat egy védőburok veszi körül, ezért úgy néznek ki, mint egy labda. Erről is kapta a nevét, ezért lett drónfoci”

– mondta Tóth Imre.

„Ahogyan a fociban is, a két egymás ellen küzdő csapat keresztbe támad egymás kapujára. Mind a két csapatnak van egy támadó drónja van. Ennek a drónnak az a feladata, hogy szemből átrepüljön az ellenfél kör alakú kapuján, ez a találat. A kaput persze óvják az ellenfél csapatának védekező drónjai. Hogyha három a három ellen küzdenek a felek, akkor mind a két csapatban egy támadó és kettő védekező drón szerepel” – rögtönzött gyors szabályismertetést az egyesületi elnök.

„Komoly taktikázásra van lehetőség. A két védekező drón dönthet úgy, hogy mind a ketten beállnak a kapuba és keményen védik, hogy ne tudjon gólt szerezni az ellen, vagy csinálhatják azt is, hogy az egyik beáll védeni, mint egy kapus, a másik pedig átmegy a másik térfélre segíteni a csapata támadását azzal, hogy kiüti az ellenfél védődrónjait. Ha nagyon merész egy csapat, úgy mindkét védekező drónnal előremerészkedhetnek, így segítve a támadó drónt, hogy az folyamatosan gólt tudjon elérni, de azért ez már egy nagyon kockázatos taktika” – avatott be minket a játék stratégiájába Tóth Imre.

A drónok tehát nem futnak, hanem repkednek, s nem rúgnak semmiféle labdát, inkább egymást taszigálják. Illetve, ha úgy vesszük, a csapatonként szereplő támadó drónok maguk a labdák.

Tóth Imre elmondta, hogy a drónfoci e-sport verzióját is játsszák már, náluk is elérhető. Ennek is több változata van. Játszható úgy is, mint egy klasszikus számítógépes játék, szemben ülve a monitorral, illetve VR-szemüveget felvéve is, akkor az élmény 3D-ben összpontosul.

A „hagyományos” drónfocihoz viszont kell a tér, a mérkőzéseket jellemzően egy összecsomagolható/kibontható arénában játsszák, amelyet mindenhonnan háló zár, nehogy elhagyják azt a drónok. Így veszély sincs semmi. A játékosok az arénán kívül tartózkodnak, s onnan irányítják a saját egységüket a repülésvezérlő eszközükkel. Minden játékos egy drón fölött uralkodik.

Tóth Imre kiemelte: a drónfocit nemtől és kortól függetlenül együtt játszhatja mindenki, mint a társasjátékoknál „négy évestől a kilencvenkilenc éves korig”, s ami szintén nagyon fontos, itt nem akadály, ha valaki mozgássérült. A drónfociban kerekesszékben ülve is simán lehet valaki gólkirály!

Tóth Imre, a Szekszárdi Gamer Egyesület, illetve a Fiatalok az Innovációért Sportegyesület elnöke. Tóth Imre. Forrás: Facebook/Tóth Imre

Óriási szerepe van a játékban a reflexeknek, a koncentrációnak és a helyzetfelismerő képességnek, természetesen fejleszti is ezeket a készségeket a sport. A játékosoknak pillanatok alatt kell reagálni a folyamatosan változó helyzetekre, hiszen egy-egy ütközés után könnyen megváltozhat a drónok helyzete, gyorsnak kell lennie a távirányító mögötti játékosoknak, hogy megtalálják, merre van az előre. Ráadásul a csapaton belüli drónok rendre azonos színűek, így „az első sípszótól az utolsóig” résen kell lenniük a játékosoknak. Úgy kell végig szemmel tartaniuk és irányítaniuk a saját drónjukat, hogy közben figyelnek mindenre, ami az arénában történik.

A drónfoci drónjai speciálisak, a mérkőzéseken csak ugyanolyan technikai paraméterekkel rendelkező gépek vehetnek részt, vagyis a végelszámolásnál az emberi tényező számít igazán, nem a technika. Tóth Imre szavai szerint egy drónfoci drón pótfelszerelésekkel, tartalék eszközökkel, akkumulátorokkal körülbelül 150 ezer forintért beszerezhető. Számos sportág költségeinél, illetve szórakoztató elektronikai játékkonzolnál olcsóbb tehát.

Tolna vármegyében több helyen is előfordulnak drónfocimeccsek. Tóth Imre elmondása szerint Őcsényben van egy drónfoci aréna, Szekszárdon testnevelő termekben szoktak bemutatót tartani, és már Pakson is folyamatban van egy egyesület létrehozása.

A szekszárdi járásban található Őcsényben alakult meg az Első Magyar Drónfoci Sportegyesület – így is nevezték el saját magukat. Tóth Imre – aki annak az egyesületnek is tagja – elmondta, hogy már csatlakoztak is a Honvédelmi Sportszövetséghez.

„Nem titok, hogy a katonaságnál is alkalmaznak drónokat. Nyilvánvaló, hogy a drónfociban jól szereplőket könnyen át lehet képezni akár arra is, hogy harcászati célú drónt vezessenek. Ez egyébként lehet egy felderítő drón is, tehát nem kell egyből arra gondolni, hogy fegyver is van rajta”

– mondta Tóth Imre, aki szerint elképzelhető, hogy a drónok irányítása a jövő egyik új szakmája lesz. Ugyanakkor rámutatott: a drónok nagy része programozható, a mezőgazdaságban, vagy éppen az építészetben fix munkát végző drónok nem igényelnek közvetlen irányítót.

A labdák szó szerint repülnek, a kis gömböket távolról irányítják a játékosok
A drónfoci 2016-ban kezdődött, Dél-Koreában. Ez egy új techno-sportág, amely sebesen hódítja meg a világot. A drónfoci egy jövőbe mutató, futurisztikus szórakozás. Az elektronika, a robotika és a repülés egyesül benne. Bárki játszhatja, nem kell hozzá semmilyen előképzettség, és könnyen elsajátítható.A drónfocimérkőzést 3 perces szettekben játsszák, ahol 2 vagy 3 nyert szettre van szükség a győzelemhez (versenytől függően). Az egyes sorozatok között minden csapatnak van ideje (3 és 5 perc között) javításokat végezni a drónokon és egyeztetni a stratégiát. A drónfoci-mérkőzés teljes időtartama körülbelül 30 perc. A legtöbb szettet megnyerő csapat nyeri a játékot. A második szett után (már megnyert játszma esetén) a harmadik szettet a rangsorolás céljából játsszák. Döntetlen szett esetén a győztest a „hirtelen halálos hosszabbítás” határozza meg (az nyer, aki először szerez pontot).

'Fel a tetejéhez' gomb