„Retteg a globalista elit, hogy a magyar példa más országokban is elterjed majd” – Rosonczy-Kovács Mihály olasz-lengyel szakértő Salviniről, Meloniról és Orbán Viktor népszerűségéről az olasz jobboldalon

„Ha minél több országban megvalósul az a fajta példa, amely a saját nemzeti érdekből vezeti le az európai politikát, nem pedig külső nagyhatalmak sugalmazására, az nagy veszélyt jelent a globalista elitre” – fogalmazott a Vasánap.hu-nak Rosonczy-Kovács Mihály olasz-lengyel szakértő. A Nézőpont Intézet külügyi igazgatója, akivel a magyar-olasz kapcsolatok helyzetét elemeztük, kiemelte, jelenleg a legstabilabb nyugat-európai kormány az olasz, amelyhez hozzájárult a két hazánk számára is fontos politikus, Matteo Salvini és Giorgia Meloni közötti olvadó viszony is.

A legfontosabb hang e pillanatban a Patrióták Európáért pártszövetségben Orbán Viktor hangja, ez tükröződött már az olasz Liga Pontida lombard városban október elején szervezett nagyrendezvényén elhangzott beszédében, és abban, ahogyan majdnem minden felszólaló hivatkozott rá, maga Jordan Bardella, a frakció francia elnöke is” – fogalmazott a Vasárnap.hu-nak Rosonczy-Kovács Mihály olasz-lengyel szakértő. A Nézőpont Intézet külügyi igazgatója hozzátette, az európai közvélemény egy részének véleményét is tükrözte, ahogyan az olasz emberek többször a magyar miniszterelnök nevét skandálták a Liga gyűlésén, vagy ahogyan egyetértően morajlott a tömeg, amikor Orbán Viktor a magyar alaptörvényről, határvédelemről, családügyi intézkedésekről beszélt. Rosonczy-Kovács Mihály kiemelte, szintén figyelemfelkeltő volt az olasz globalista sajtó hisztérikus reakciója Orbán Viktor jelenléte kapcsán: olyan össztűz zúdult rá, amilyen Matteo Salvinira és pártjára, a Ligára szokott. 

„Ez is mutatja, mennyire tart attól a globalista elit, hogy a magyar példa más országokban is elterjed majd”

– fogalmazott, kifejtve: Olaszországban már jobboldali koalíció kormányoz, de számos országban a Patrióták helyi pártjai és potenciális szövetségeseik még ellenzékben vannak. 

„Ugyanakkor, ha minél több országban megvalósul az a fajta Európa-politika, amely a saját nemzeti érdekből vezeti le az európai politikát, nem pedig külső nagyhatalmak sugalmazására, az nagy veszélyt jelent a globalista elitre”


Hirdetés

– tette hozzá. Mint a szakértő megjegyezte, ezt lehetett felismerni az olasz baloldali sajtó reakciójában is, a La Repubblica például még a rossz időjárásért is Orbán Viktort hibáztatta.

Rosonczy-Kovács Mihály

Salvini és Meloni 2022-ben még csak SMS-ben kommunikáltak

Portálunk felvetette, a magyar miniszterelnök nem csak a Liga vezetőjével ápol jó kapcsolatot, hanem Giorgia Melonival és pártjával is, annak ellenére, hogy a Fidesz végül önálló EP-képviselőcsoportot alapított, és nem lépett be a Meloni-vezette Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) szövetségbe, többek közt a szélsőséges román AUR párt csatlakozása miatt. Rosonczy-Kovács Mihály felhívta a figyelmet arra, Orbán Viktor pontidai felszólalásában láthatóan tudatosan az egész olasz koalícióról beszélt. Egyrészt baráti hangnemben szólt a közvetlen szövetséges Matteo Salvinihez, akit azért fogtak perbe, mert hazája határait védte belügyminiszterként az illegális migráció ellen. Orbán Viktor nagyon határozottan kiállt mellette. Másrészt a koalíció hangsúlyozása is nagyon lényeges volt. Az azt alkotó jobboldali pártok jelenleg nem rivalizálnak, már csak azért sem, mivel Meloni pártja messze a legnépszerűbb. A kormányfő dominálja a koalíciót, a Liga és a Forza Italia egymással konkurál a második helyért, egyikük sem valós kihívója a Meloni-vezette Olasz Testvéreknek. Ez is hozzájárul a mostani olasz kormány stabilitásához. „Ne feledjük, hogy jelenleg a legstabilabb nyugat-európai kormány az olasz” – mondta a szakértő kiemelve azt is, hogy az elmúlt időszakban a személyes viszony is javult Matteo Salvini és Giorgia Meloni között. 

„Érdemes felidézni a 2022-es államfőválasztás időszakát, amikor a sajtó még azon élcelődött, hogyan küldözgettek egymásnak SMS-t, és hogyan kerülték el egymást a liftben”

mondta Rosonczy-Kovács Mihály kitérve arra is, hogy az egyre jobb együttműködés a megboldogult Silvio Berlusconi közvetítésének is köszönhető. 

„Az, hogy Meloni és Salvini között ennyit javult a viszony, könnyebbé teszi a magyar-olasz jobboldali kapcsolatok építését is”

– jegyezte meg. 

A szekértő felidézte,

„Silvio Berlusconi víziója hatott annak idején a magyar jobboldal megszervezésére is. Ez a szándék úgy foglalható össze, hogy egyesíteni kell a jobboldali erőket, különösen egy olyan helyzetben, mint Olaszországban, ahol a baloldal hatalmas médiafölénnyel bír, amellyel könnyen ki tudja játszani egymás ellen a jobboldali pártokat”.

A családügy Meloni valódi szívügye

Az interjúban arra is kitértünk, Giorgia Meloni a tavalyi budapesti Demográfiai Csúcson tartott előadásának központi eleme a családvédelem volt, amely mutatja, ez politikájának egyik fő mozgatórugója nemcsak az olasz, hanem a nemzetközi politikai térben is. Rosonczy-Kovács Mihály felvetésünkre reagálva kiemelte, Meloni választási programjának sarokpontjai az illegális migráció elleni küzdelem, a nemzeti szuverenitás és a családügy. Jól érzékelhető, hogy a családügy személyesen is a legfontosabb a számára, ebbe a témába láthatóan érzelmileg is bevonódik.

„Ebben alighanem közrejátszik, hogy édesapja nélkül kellett felnőnie, amint erről kendőzetlenül beszél egyik könyvében. Ezért is lehet annyira eltökélt, amikor arról van szó, hogy segíteni kell a gyermekeket abban, hogy anyával és apával nőjenek fel”

– jegyezte meg, majd hozzátette:

„nemrégiben mondta ki az olasz szenátus, hogy a béranyaság általános bűncselekmény Olaszországban. Ez Meloni egyik választási ígérete volt. Nem véletlen, hogy a család-, és gyermekvédelem témájában nagyon aktív tud lenni a párbeszéd Magyarország és Olaszország között”.

A szakértő felidézte, nemrégiben zajlott le Dubrovnikban az ECR családügyi kongresszusa, ahová Meloniék nemcsak az ECR-ból hívott felszólalókat, hanem az Európai Néppártból is, és láthatóan nagyon fontos volt számukra az is, hogy a Patrióták és kifejezetten Magyarország is képviseltessék magukat. A felkérésnek pedig eleget is tettek a magyarok; a Fideszt Gál Kinga, a párt alelnöke, egyben a Patrióták első alelnöke képviselte, a kormányt pedig  Beneda Attila családügyekért felelős helyettes államtitkár. 

„A konferencián nagy megbecsülés övezte egyrészt a személyüket is, másrészt a magyar családpolitikát, valamint azt a víziót, amelyet a Fidesz és a magyar kormány képvisel”

– fogalmazott Rosonczy-Kovács Mihály.

A magyar sikerek jelentik az igazodási pontot az európai konzervatív pártoknak

Az európai konzervatív erőket ma két nagyobb platform osztja meg, a Patrióták Európáért és a Meloni-féle ECR. A lengyel PiS, mint ismert, a Fidesz természetes szövetségese ugyan, de az ECR-ben maradás mellett döntött, és nem csatlakozott a Patrióták új frakciójához, ahogy egyesek ebben reménykedtek. Mint ugyanakkor felvetettük, a PiS most akár hidat is képezhet a konzervatív táborok között. Rosonczy-Kovács Mihály úgy reagált, az együttműködés lehetőségével kapcsolatban fontos kiemelni, hogy bár a Patriótáknál már csak a frakció legnagyobb delegációja és elnöke személye miatt is francia dominancia-törekvés vélelmezhető,

„ugyanakkor a magyar eredmények hivatkozási pontot jelentenek a többi párt számára, hitelesítik, hogy azok a célkitűzések, amelyekért a Patrióták frakció egyes tagjai akár még ellenzékben küzdenek, azok valósak és megvalósíthatók. Vitathatatlan tehát, hogy a Patriótákban vezető szerepe van a magyaroknak”. 

Mint az elemző kiemelte, az ECR-ben sajtóhírek szerint a PiS-es Mateus Morawiecki veheti át hamarosan a pártelnökséget Giorgia Melonitól.

„Márpedig Morawiecki az ECR családvédelmi kongresszusán is barátjának nevezte Orbán Viktort. A közöttük fennálló személyes jó viszony is egy olyan tényező, amely az együttműködést várhatóan tovább tudja erősíteni”

– jelentette ki a szakértő, hozzátéve, hogy Antonio Giordano, az ECR főtitkára, az Olasz Testvérek egy erős politikusa szintén aktívan fellép a párbeszéd fenntartása érdekében. A legfontosabb témákban, mint a család és a gyermekek védelme, jó és hatékony közös fellépésre lehet számítani.

Csattanós válasz a megosztási kísérletekre

A családvédelmi konferenciára visszakanyarodva végezetül arról érdeklődtünk, az ilyen összejöveteleknek, konferenciáknak, milyen jövőbeni távlatai vannak, amely képes felmutatni az egyre erősödő konzervatív tábor egységét. Mint Rosonczy-Kovács Mihály kifejtette, az Európai Parlamenttől az európai intézményeken keresztül számos egyeztetési lehetőség adott a szuverenista politikusok között. A horvátországiéhoz hasonló konferenciáknak inkább kifelé van komoly üzenete. 

„Ez volt az első nyilvános nagy nemzetközi konferencia az európai parlamenti választások óta, ami azért fontos, mert az európai globalista sajtó folyamatosan próbál éket verni a szuverenista politikusok és pártcsaládok, sőt pártok közé”

– fogalmazott, kifejtve, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt első embere is megpróbálta egymásnak ugrasztani például a holland Geert Wilderst és Matteo Salvinit, a Patrióták két pártvezetőjét. 

„A folyamatos, megosztani igyekvő baloldali törekvésekre válaszul a horvátországi esemény ország-világ tudtára adta, hogy igenis az ECR is és a Patrióták is nyitottak a párbeszédre. Egyúttal világossá tette azt is, hogy a Patrióták nincsenek elszigetelve az Európai Parlamentben”

– hangsúlyozta a szakértő.

Vezetőkép: Orbán Viktor miniszterelnök és Giorgia Meloni olasz kormányfő a tárgyalásukat követően tartott sajtótájékoztató előtt az olasz miniszterelnöki hivatalban, a római Chigi palotában 2024. június 24-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb