Csak egy könyv – mikor nem öncélú a nemváltoztatás bemutatása?

A baloldali média gyorsan felkapta a hírt, hogy egy transzneműséget ábrázoló könyv miatti perben a Kormányhivatallal szemben a Líra könyvkiadónak adott igazat a bíróság. A kérdéses kiadvány valóban nem egy transzneműeknek szóló kisokos, de olyan, fiataloknak szóló ismeretterjesztő könyv, ami transzneműséget is ábrázol. Az alkotók ugyan tiltakoznak a beskatulyázás ellen, ám a magyar törvények a gyermekeket védik – nem ok nélkül.

Nemrég bejárta a sajtót a hír, hogy a Szegedi Törvényszék a Líra könyvkiadónak adott igazat egy fogyasztóvédelmi bírság miatt indított perben. Az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet értékesítésével kapcsolatosan azért szabott ki büntetést a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal, mert azt olyan helyen értékesítették, ahol a törvény szerint nem lehet transzneműséget ábrázoló könyvet forgalmazni.

Most azonban a bírósági döntés értelmében a kiadónak mégsem kell megfizetnie az ötmillió forintos bírságot, amit a hivatalos indoklás szerint jogtalanul róttak ki a kereskedőre. A könyvben leírt történet ugyanis az ítélet szerint „nem ábrázolja öncélúan a transzneműséget és a nemváltást”.

Az eset nagy médiafigyelmet kapott, a könyvkiadó a kötet szerzőjének, Elena Favillinek írásos nyilatkozatát is csatolta a bírósági beadványhoz. A szerző ugyanis úgy véli, hogy Coy Mathis története szervesen illeszkedik a könyvben szereplő másik 99 női (?) történethez. Véleménye szerint a leírtak nem népszerűsítik, csak elbeszélik egy transznemű lány esetét. Mint fogalmazott, a magyar hatóság azzal, hogy ezzel ellentétesen értelmezi a könyvet „kétségbe vonja művészi szabadságát és szólásszabadságát”.

Igen, a művészi szabadság és a szólásszabadság nagyon fontos dolog, ám az talán még fontosabb, hogy egy homályos és vírusként terjedő ideológia hatására ne csonkíttassák meg önmagukat gyermekek a szüleik megkérdezése és/vagy beleegyezése nélkül, ahogy az már a nyugati világban egyre elterjedtebb lett. Kanadában például 2018 óta 600-nál is több kiskorú lány vágatta le a mellét a transzneműség jegyében. De arról is beszélhetünk, hogyan vert legutóbb többmillió néző és gyermek szeme láttára és az Olimpiai Bizottság jóváhagyásával tönkre számos női ellenfelet egy biológiai férfi ökölvívó, akiről azóta már az ENSZ sem gondolja, hogy jó ötlet volt a nőkkel együtt versenyeztetni.

És ez csupán pár kiragadott, ám korántsem egyedülálló példája annak, hogyan próbálja egy szűk réteg normalitássá emelni azt, amit valójában orvosilag kellene kezelni. Az ideológiai agymosás egyik formája, amikor gyerekeknek szóló könyvek úgy foglalkoznak a transzneműséggel, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne, és a formálódó gyermeki lélekben elmossák a különbséget a férfi és a női nem között.

Amikor pedig egy a fentiekhez hasonló ítélet születik és jogi értelemben győzedelmeskedik az „alkotói szabadság” normalitás felett, akkor az egész baloldali média népünnepélyként kezeli, hogy ezentúl hivatalosan is kézbe foghatják a gyerekek is ezeket a könyveket, ahogy a fenti esetben is történt.

Az esettel kapcsolatban megkerestük a Bács-Kiskun Vármegyei kormányhivatal sajtóosztályát, hogy megtudjuk, hogyan döntenek arról, hogy melyik könyvet nem lehet lefóliázás nélkül kitenni, illetve mikor nem lehet bizonyos könyvesboltokban árulni egy kiadványt.

A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal válaszlevelében arról tájékoztatott minket, hogy „a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet értelmében könyv forgalmazása esetén a kiadó köteles tájékoztatni a kereskedőt arról, ha a könyv meghatározó eleme a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérésnek, a nem megváltoztatásának vagy a homoszexualitásnak a megjelenítése vagy népszerűsítése vagy a szexualitás közvetlen, naturális vagy öncélú ábrázolása.”

Azt is megtudtuk a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivataltól, hogy

a kiadó tájékoztatását követően a forgalmazás során, a kereskedő feladata a jogszabály hatálya alá tartozó termék értékesítése során betartani a Korm. rendeletben foglaltakat, melynek során többek között kirakatban nem helyezheti el, közszemlére nem teheti, továbbá a többi, gyermekeknek szóló terméktől elkülönítve, zárt csomagolásban forgalmazhatja csak a könyvet.

Fontos tudni, hogy „nevelési-oktatási, gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény, valamint templom és vallásgyakorlásra rendelt más hely bármely bejáratától számított 200 méteres közúti (közterületi) távolságon belül a többi, gyermekeknek szóló terméktől elkülönítve, zárt csomagolásban sem forgalmazhatja a könyvet.”

A válaszlevél végezetül arra is kitért, hogy „a kormányhivatal az ellenőrzések alkalmával, minden esetben a Rendelet előírásainak való megfelelést figyeli.”

Ha hivatal pert veszít a forgalmazóval szemben, akkor felmerül a kérdés, hogy szülőként hogyan tudunk megfelelő választ adni a problémára. Mivel ugyanezzel a könyvvel kapcsolatban már korábban is született egy hasonló ítélet, ezért valószínűleg továbbra is ott szerepel majd a könyvesboltok polcain, és az is előfordulhat, hogy olyan szülő vásárolja meg jóhiszeműen, aki nem szeretné, ha gyermeke ilyen módon találkozzon a nemváltoztatás témájával.

Amit szülőként tehetünk, hogy ismerjük a könyveket, és csak akkor adjuk a gyermekünk kezébe, ha meggyőződtünk róla, hogy tartalma nem sérti gyermekünk egészséges lelki fejlődéséhez való jogait.

Jelen esetben választhatunk olyan kiadványt a könyvesboltban, amely hasonló tematikára épül, ám nem ábrázol nemváltoztatást sem öncélúan, sem másképp. Itt van például a 20 rendkívüli lány, aki megváltoztatta a világot című kötet, amely Jane Goodalltól Jane Austenen keresztül Amelia Erhartig olyan híres és emblematikus nők életét mutatja be történelmi távlatban, akik életükkel és munkásságukkal maradandót alkottak világunkban.

Mivel gyermekeink formálódó személyiségére minden hatással van, szülőként a mi felelősségünk az is, hogy milyen könyv kerül a kezükbe. És noha 2024. május 8-ától csak azok a könyvek esnek tilalom alá, amelyeknek „meghatározó eleme” a homoszexualitás megjelenítése vagy népszerűsítése, illetve a nem megváltoztatása, mi továbbra is tehetjük voksunkat olyan kötetek mellé, amelyek az életet és a személyiség fejlődésének valódi kibontakozását szolgálják.

Kiemelt kép forrása: Freepik.com

'Fel a tetejéhez' gomb