Amit az amerikai média és Hollywood közvetít, nem ugyanaz, mint amit az amerikai társadalom nagy része gondol – Kozma Klementina a választási eredményekről


Hirdetés

Úgy látszik, hiába az amerikai mainstream média és Hollywood támogatása, Donald Trump lehet az Egyesült Államok következő elnöke. Kozma Klementina, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója – akivel szerda reggel fél 8-kor beszélgettünk – szerint Trump választási programja szimpatikusabb az amerikaiak számára, akik anyagi és fizikai biztonságot akarnak, s nem kérnek sem a migrációból, sem az inflációból.

A hírek szerint Kamala Harris hazaküldte az eredményváróról a szurkolóit, a híveit, a támogatóit. Több európai nagyvárosban is lemondta az amerikai nagykövetség az eredményvárót. Ez már azt jelenti, hogy Trump győzelme visszafordíthatatlan?

Eléggé úgy néz ki, most már 247 elektori szavazatot kapott meg Trump. Még folyamatosan jönnek be az eredmények, de az előrejelzések azt mutatják, hogy

nagy eséllyel Donald Trump fogja megnyerni az amerikai elnökválasztást.

De még mindig azt mondom, hogy én azért várnék, mert a levélszavazatoknak még folyamatosan jön be az elszámolása – és persze a rendes szavazatoknak is –, mindez még okozhat meglepetéseket. Igaz, hogy ez azért már nagyon nagy meglepetés kellene legyen. Igen, Trump biztos előnnyel vezet a jelenlegi állás szerint.


Hirdetés
Üres a Kamala Harris amerikai alelnök, a Demokrata Párt jelöltje eredményvárójának helyszíne, a washingtoni Howard Egyetem udvara 2024. november 6-án hajnalban, mert a támogatókkal közölték: Harris nem tart beszédet az előző napi amerikai elnökválasztás után. Fotó: MTI/AP/Susan Walsh

Mikorra várható véglegesnek tekinthető eredmény?

Nehéz megjósolni, mert még napokba telhet, amíg egy-egy államban külön-külön is véglegesítik a szavazati eredményeket. Három-négy nap múlva talán már sokkal biztosabban tudjuk az eredményt.

Milyen változás várható a szenátusban?

A szenátusnál azt láttuk, hogy

már megnyerték a republikánusok,

tehát többségbe kerültek. Ami azért jó, hogyha egy republikánus elnök fog hatalomra kerülni, mert a szenátus támogatni tudja majd a nemzetközi kapcsolatokkal összefüggő törekvéseit az elnöknek, és abban is, ha egy nagyobb, átfogó változást szeretne elérni akár a migrációval, akár az inflációval kapcsolatos kérdésekben.

A képviselőházban mi várható most, a választások után?

A képviselőház eredményeire még mindig várnunk kell, és talán másfél-két hétbe is beletelhet, amíg a képviselőknek az eredményei véglegesen kijönnek, de jelenleg úgy tűnik, hogy

ott is a Republikánus Párt van előnyben.

Említette az imént a nemzetközi szerződéseket. Mi itt, Magyarországon, Európa ezen részén az orosz-ukrán háborúról beszélünk talán a legtöbbet, Trumptól várjuk a béketárgyalások elindulását. Reális lehet, hogy a választások után – illetve januártól, amikor hivatalba lép az új elnök – ez megtörténik?

Csettintésszerűen nem. Nem fog egyik napról a másikra megvalósulni ez a folyamat, viszont ha valóban elkötelezett Trump – és szerintem valóban elkötelezett – amellett, hogy véget érjen ez a háború, akkor a jövő év során már lezárulhat – az Egyesült Államok aktív közvetítői szerepvállalása mellett. Én ezt elképzelhetőnek tartom abban az esetben, ha Trump nyer.

Hollywood és az amerikai mainstream média is a baloldali jelölt, Kamala Harris mögött volt és van. Mi várható az amerikai közvéleménytől? Mennyire fogadják el a várható eredményt?

Egyrészt a média és Hollywood az egy külön létező entitás, amit ők közvetítenek, az nem biztos, hogy feltétlenül azt közvetíti, amit az amerikai társadalom nagy része gondol, vagy éppen szeretne.

A Demokrata Párt támogatottságát növelheti vagy előmozdíthatja az, hogy olyan közszereplők, sztárok, mint Lady Gaga és sokan mások Kamala Harris mellé álltak nyíltan a kampány során. Ez hozhat be szavazókat, de végső soron azt, hogy kinek a támogatottsága magasabb, úgy gondolom, nem az fogja meghatározni, hogy Hollywood és a sztárok kit támogatnak, hanem a mindennapi életre vonatkozó fő kérdések. Ez a nap végén azt jelenti, hogy a legtöbb szavazót az fogja érdekelni, hogy milyen a gazdasági helyzete, mennyire érzi stabilnak a megélhetését, a jövőjét, mennyire érzi magát biztonságban akár anyagilag, akár fizikailag. Nagyon nagy kihívás az Egyesült Államok számára a bűnözés mértéke, illetve a migrációs válság és a droghasználat. Látjuk azt, hogy egyre több olyan állam van, amelyben az ellen szavaznak, hogy legalizálják a marihuánát, lásd Florida állam. A nap végén tehát a mindennapi élettel kapcsolatos fő kérdések döntik el, hogy melyik jelölt programja szimpatikusabb a választók számára.

Kozma Klementina, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója. Forrás: Facebook/Mathias Corvinus Collegium, Erdély 

Egyelőre úgy látjuk, hogy Trump az a jelölt, akinek a programja szimpatikusabb.

Igen, Trump az, aki azzal kampányolt, és azt ígéri, hogy radikális változást hoz, megállítja az illegális bevándorlást a déli határon keresztül, csökkenti az inflációt, elérhetőbbé teszi a fiatalok számára azt, hogy lakáshoz, lakhatáshoz jussanak. Ezek elég kecsegtető alternatívák.

Címlapkép: Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt jelöltje a Michigan állambeli Grand Rapidsben tartott kampánygyűlésén 2024. november 4-én, az amerikai elnökválasztás előtti napon. Fotó: MTI/AP/Evan Vucci


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb