Soltész Miklós helyretette Tordait és kiosztotta a kommunistákat
Mielőtt Soltész Miklós államtitkár a bolgár nemzetiségi szószólónak adott válaszát ismertette volna, parlamenti felszólalásában igencsak kiosztotta Tordai Bencét. Úgy fogalmazott: „nem mehetek el egy dolog mellett, míg Szijjártó Péter miniszter úr halottakról, súlyos sebesültekről, árvákról és a háború szörnyűségeiről beszélt, addig Tordai Bence képviselő úr bohóckodott, idétlenkedett mögötte, miközben ilyen súlyos témák vannak a Parlament előtt.”
Soltész Miklós a bolgár nemzetiségi szószólónak adott válaszában hangsúlyozta, hogy a magyar-bolgár történelem sok mindenben összehoz, összeköt bennünket és mindenből tanulnunk is kell. „Az első a mi hibánk volt a magyar nemzeté, amikor Bulgária szentjének az ereklyét elhozta III. Béla, de komoly döntés az egy vezető részéről, hogy felismeri ezt a hibát, ezt a bűnt, és helyrehozta. Ennek az eredménye az, hogy október 19-e a magyar-bolgár barátság napja. De ugyanilyen fontos, hogyha megnézzük azt az időszakot is, amit említett, a várnai csata. Micsoda összefogás volt! Balkáni népek, ahogy ön is mondta, bulgárok, szerbek, makedónok és mások is. De ott voltak a velencei hajósok. Összefogás volt, de sajnos ott voltak a genovai hajósok is, akik egy aranyért, egy törököt szállítottak át és ezért veszítettük el a csatát, árulás. Mint ahogy összeköt a történelmünkben az az időszak is, melyet a második világháború után voltunk kénytelenek elszenvedni, a második világháborút is.”– fogalmazott. Az államtitkár hozzátette:
Azt hittük, hogy vége lesz a szenvedése népeinknek, területeinknek. Ezek után jött a kommunista időszak, mert Nyugat-Európa odalökött minket és utána, amikor 1956. november 4-én leverték ezt a forradalmat, a kommunisták, az itteniek, árulók, sorolhatnám tovább, Dobrevek és a többiek, és ott voltak egyébként Kádárok és Aprók…lehet ezen mosolyogni, csak az önök pártcsaládja, illetve Apró Antalnak a házában lakott a pártelnök sokáig, tehát ezek az emberek, amikor leverték ezt a forradalmat, akkor több mint 30 évre a bolgár nemzetnek is elvették a reménységét. És mindez persze sajnos folytatódik, hol Moszkva, hol Brüsszel, ugyanez az árulás megtörténik nemzeteinkkel szemben. Ezt önök is itt megtapasztalják, megérzik Magyarországon, és ugyanúgy megérzik, amikor Bulgária kerítést épített, hogy megvédje az országát, ugyanúgy támadás érte őket, mint minket is. Éppen ezért nekünk a feladatunk az, hogy a történelemből tanuljunk. A történelem példáit, hogyha mi komolyan vesszük, akkor nekünk, magyaroknak, többségi nemzetnek nemzetiséget támogatni kell.
Szavai szerint „ezért vagyunk olyan helyzetben, akár most 2024-ben is, hogy átadtuk a bolgár közösségnek azt a legnagyobb beruházását, amely Európa szinten is fantasztikus beruházás, és nagyszerű a cél, amit önök megvalósítottak.
Mint ahogy egyébként nagyszerű, hogy a görögök, mivel olyan izgalmas művelődési házukat elkezdték felújítani. A szerbek Battonyán a tornaterem tornacsarnok építését folytatni tudták, mint ahogy a horvátok szombathelyi iskolájuknak a felújítását folytatni tudták, a lengyelek Szent II. János Pál központjukat meg tudták valósítani és bővíteni. A németek sok évtizedes vágyukat, a Lenau-háznak a felújítását Pécsett meg tudták valósítani. Az örmények új székházzal bővültek és szépült is ez a helyiség. A szlovákok Nógrád vármegyében, Nézsán újították meg iskoláikat. A szlovénok Orfalun egy vendégházat tudtak befejezni most, ruszinok Sajópálfalán tájházat tudtak megépíteni, az ukránok pedig Budapesten iskolát tudtak nyitni.”
Ez az összefogás, ez a történelemnek az ismerete, és 2025-ben teljesen természetes, hogy folytatni fogjuk ezt a beruházási sort azért, mert önök ennek a nemzetnek részei, a bolgárok és a többiek is. Isten áldja önöket!
– fejezte be az államtitkár a felszólalását.