Ismét leleplezte magát a nemzetközi média- és politikai elit


Hirdetés

Ezúttal Georgiával kapcsolatban sikerült lódítaniuk egy nyilvánvalót.

Turbulens időszakon van túl a kaukázusi ország. A Georgiát 12 éve vezető Grúz Álom nevű párttal szemben az elmúlt időszakban rendre felmerült az oroszbarátság vádja, ezek a hangok pedig most, a múlt hétvégi választás előtt erősödtek fel igazán. A nemzetközi sajtó és a kottájából játszó nyugati politikusok pedig meg is határozták a grúzok számára a voksolás tétjét: az ország a nyugat és a kelet, az Európai Unió és az orosz rabság között választ. Aztán amikor kiderült, hogy az eddig is kormányzó, szerintük az oroszokhoz húzó párt meggyőző fölénnyel nyert, azonnal csalást kiáltottak. Illetve ennél ravaszabbak voltak, hiszen egyértelműen és hivatalosan ezt senki nem mondta ki, csak a szokásos célozgatás, gyanúsítgatás, „aggódva figyelés” következett.

Az persze eszükbe sem jutott, hogy a grúzok többsége azért szavazott a hatalmon lévő Grúz Álom nevű pártra, mert tőlük várja azt, hogy az ország a jelenlegi úton haladjon tovább.

Persze jól tudjuk akár itthonról, akár az Egyesült Államokból, akár Olaszországból, vagy Szlovákiából, hogy ha nem a fősodornak kedves politikai erő kerül hatalomra, akkor a sokat hivatkozott „demokratikus értékek” azonnal megkérdőjeleződnek.

Georgiával kapcsolatban ugyanakkor már a nyugat által alapvetően felvázolt konfliktus is hamis. Abban az országban ugyanis, amely jóval az ukránok előtt, már 2008-ban megtapasztalta, hogy mennyire veszélyes Oroszország szomszédságában élni, egyszerűen nem lehet szó oroszbarátságról. Georgia egy részét 2008-ban ugyanis már megszállták az oroszok, így ők azok, akiknek a legközelebbi tapasztalatuk van arról, hogy milyen az orosz medve hideg leheletét a nyakukon érezni. Azóta pedig

olyan szintű fenntartás és ellenérzés van Moszkvával szemben, hogy egy oroszbarát politikai erő nemhogy kormányra nem kerülhetne, de még a parlamentbe se jutna be. Sőt, megkockáztatom, a grúzok saját maguk zavarnák el tagjait az országból is.

Erre a legjobb példa a sokak fejében zavart okozó elnevezés is. A magyarokban a mai napig Grúziaként élő ország ugyanis az orosz agresszió elszenvedése után maga kérte a partnereitől, hogy ne az orosz elnevezését, vagyis Grúziát használják, hanem az angol Georgiát. Ezen a kérésen pedig az oroszbarátsággal vádolt Grúz Álom sem akar változtatni. Ráadásul az elmúlt 12 évből 10-11-ben Brüsszelnek sem volt semmi baja a kormánypárttal, amely rengeteget tett azért, hogy Georgia közeledhessen az Unióhoz, vagyis azzal sem lehet vádolni, hogy ne lenne elkötelezett a nyugat és annak értékei mellett.

Akkor mégis mi az, ami miatt a Grúz Álom kikerült a brüsszeli és nyugati pixisből? Ennek az az oka, hogy a kormány nem hajtja végre szolgalelkűen a nyugatról érkező parancsokat.

A legjobb példa erre a grúz kabinet békepártisága az orosz-ukrán háborút illetően. Tbiliszi ugyanis – ahogyan korábban már írtam róla – pontosan tudja, hogy mit jelent az orosz agresszió, így minden erejével azért küzd, hogy Georgia ne legyen egy második Ukrajna.

Ezzel azonban kivívta a nyugati fősodor haragját maga ellen. A grúzokat ugyanakkor ez nem érdekelte és a múlt heti választáson úgy döntöttek, hogy a saját érdekeiket teszik az első helyre. Mi innen, Magyarországról kitartást kívánunk nekik és azt üzenjük: van jó példa, mert Magyarország a legnagyobb nyomásgyakorlás közepette is képes a saját útját járni.

Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnököt (b) fogadja Irakli Kobakhidze georgiai miniszterelnök (j) Tbilisziben 2024. október 29-én. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb