A tálibok nem tűrik tovább az élőlények ábrázolását a médiában


Hirdetés

Az afganisztáni tálib kormány bejelentette hétfőn, hogy nem tűri tovább élőlények ábrázolását a médiában, és figyelmeztette az újságírókat több tartományban a vonatkozó törvény fokozatos végrehajtására.

„A törvény egész Afganisztánban érvényes (…), de fokozatosan vezetjük be” – mondta az AFP francia hírügynökségnek Szaiful Iszlám Haibár, az erkölcs előmozdításáért és a bűnmegelőzésért felelős minisztérium szóvivője, azzal érvelve, hogy az élőlény-ábrázolás ellentétes az iszlám törvényekkel.

A tálib hatóságok most nyáron hirdettek ki egy 35 cikkelyből álló törvényt az „erény előmozdítására és a bűn megelőzésére” a társadalomban, mert szerintük ez szükséges ahhoz, hogy az ország megfeleljen az iszlám törvénykezésnek, a saríának, amelynek fokozatos bevezetését a hatalomba való 2021-es visszatérésük után kezdték el.

Ennek a törvénynek több cikke érinti a médiát, nevezetesen tartalmazza az élőlény-ábrázolás, valamint a saríával és a vallással ellenséges, vagy a muszlimokat megalázó tartalmak közzétételének tilalmát.

A szöveg több pontját azonban eddig nem alkalmazták szigorúan, és maguk a hatóságok is rendszeresen közölnek fényképeket emberekről a közösségi médiában.

Az élőlény-ábrázolást a tálibok már 1996 és 2001 között is tiltották, amikor először hatalmon voltak az országban.

Címlapkép: Iskolás lányok az új tanév kezdetén a dél-afganisztáni Kandahár tartományban 2024. szeptember 8-án. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO augusztus 15-én közzétett jelentése szerint a tálib kormányzás már 1,4 millió lányt fosztott meg a tanulás jogától a 2021. augusztus 15-i hatalomátvétel óta. A jelentés szerint az ázsiai országban 2022-ben 5,7 millió lány és fiú járt általános iskolába, 2019-ben még 6,8 millió. A lányok csak az általános iskola hat osztályát végezhetik el Afganisztánban, a világ egyetlen olyan országában, amelynek vezetése tiltja a nők közép- és felsőfokú oktatását. Fotó: MTI/EPA/Kudratullah Razuan


Hirdetés

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb