Orbán Viktor: A magyarok bajban jobban összetartanak, a baj összehozza az embereket

Társadalmi értelemben erősebbek leszünk az árvíz után, mint voltunk – jelentette ki a miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs péntek reggeli ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatón.

A hétvégére a készenléti szint, a figyelem folyamatos fenntartása a feladat – mondta Orbán Viktor, aki azt kérte minden parlamenti képviselőtől, az önkéntesektől és a polgármesterektől is, hogy szervezzenek figyelőszolgálatot, és legyen folyamatos a járőrözés.

A legnehezebb ugyanis ilyenkor, amikor az ember úgy érzi, hogy túl van a baj nehezén, hogy ne lankadjon a figyelme. Ennek megfelelően az árvízvédelmi operatív törzs folyamatosan működik

– tette hozzá.

A miniszterelnök a védekezés új elemeként említette, hogy míg eddig a Duna felső szakaszával kellett foglalkozni, most már a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrizni kellett. Három helyen, Bátán, Dunaszekcsőn és Baján kell dolgozni – mondta.

A szakemberek tájékoztatására hivatkozva ismertette:

Budapesttől délre sem fogja meghaladni az árszint az eddig mért legmagasabbat. Dunaszekcsőn 100 százalékos a felkészültség, Baján, a Petőfi-szigeten azonban még dolgozni kell, az ott lévő 2750 méter hosszú védmű megemelésének készültségi szintje 85 százalékos.

A kormányfő jó hírnek nevezte, hogy az időjárási előrejelzések igaznak bizonyultak és az elmúlt két napban sehol sem hullott említésre méltó mennyiségű csapadék. Jelezte, hogy továbbra is csapadékmentes, késő nyárias időjárásra számítanak, ami segíti a védekezést.

Azt is elmondta, hogy a tetőzés előrejelzései is pontosnak bizonyultak, a legmagasabb vízszinteknél egy-két centis eltérés van csak.

„Az előrejelzés mindennek a kulcsa, mert ha nincs pontos előrejelzés, akkor nem lehet jól tervezni, ha nem lehet jól tervezni, akkor nem lehet bemérni a védekezés szükséges mértékét, de hála Istennek ez idáig (…) minden előrejelzés stimmel”

– fogalmazott.

Orbán Viktor azt mondta: a Lajta esetében egy hosszú, tíz órás tetőzésen vannak túl, sikeresen védekeztek a tetőzés időpontjában, a helyzet az idő múlásával javulni fog, a Duna esetében pedig az árhullám tetőzése a péntek reggel megkapott jelentések szerint Komárom térségében lesz.

A Dunának erre a szakaszára is igaz az, ami a Lajtára, hogy lassú apadás várható – tette hozzá.

Beszámolt arról is, hogy a csütörtöki 614 kilométerrel szemben most már 754 kilométeren zajlik a védekezés: az első fokozatú készültséget 68 kilométerrel növelték meg, a harmadik fokozatú, legmagasabb védelmi készültséget pedig újabb 114 kilométeren rendelték el.

Elmondta: a hivatásos állományból csütörtökön 6149-en vettek részt a védekezésben, ami 321 fővel megemelt létszám a korábbiakhoz képest. Az önkéntesek száma ugyanakkor a több mint 4 ezerről 2753 főre csökkent, aminek az az oka, hogy a klasszikus fizikai munkákkal, a homokzsáktöltéssel végeztek, elkészültek a nyúlgátak – jelezte.

Arra hívta fel a figyelmet: az önkéntesek, akik most rendelkezésre állnak, leginkább akkor tudnak segíteni, ha a figyelőszolgálatban és a járőrözésben vesznek részt, mert a vízállás tetőzésével nem múlik el a veszély, az apadás időszakában szokott leggyakrabban baj, illetve gátszakadás bekövetkezni.

Jelezte azt is, hogy a csütörtökön megnyitott árvízvédelmi telefonvonalra már több mint 400 hívás érkezett, ami azt jelzi, hogy az emberek továbbra is készen állnak arra, hogy segítsenek.

A védekezés anyagi hátteréről Orván Viktor elmondta: csütörtökön újabb 311 ezer zsákot töltöttek meg, így eddig 1 862 500 darab homokzsákot használtak fel.

Nehéz védekezési helyszínként jelölte meg Pilismarótot, ahol csütörtökön 20 ezer új homokzsákot helyeztek el, a nyúlgát készültsége pedig 99 százalékos. A 11-es főútnál biztosítottak az alternatív közlekedési útvonalak arra az esetre, ha a víz a főútvonalon nehezítené vagy lehetetlenné tenné a közlekedést.

Tahitótfaluban, Leányfalun, Vácon – ahol 1500 méter hosszan kellett védművet kiépíteni – és Kismaroson is 100 százalékos a védekezés készültségi szintje. A Margitszigeten a ma reggeli jelentés szerint szintén „minden rendben van” – mondta.

A kormányfő jelezte: csütörtökön Kisorosziban és Pócsmegyeren személyesen is látta a védekezést, és mindent rendben talált. Kisorosziban védekezési tartalékot kellett elhelyezni, ami megtörtént, így 6500 homokzsák van a védekezési tartalékban.

Pócsmegyeren is elhelyeztek ötezer védőzsákot, a szükséges gátszintemelési munkálatok csütörtök délután már 100 százalékhoz közeli állapotban voltak – fűzte hozzá.

Orbán Viktor újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta,

a magyarok bajban jobban összetartanak, mint egyébként, a baj összehozza az embereket.

Elmondása szerint minden településen azt tapasztalja, hogy sok önkéntes van, időnként még több is, mint amennyinek munkát tudnak adni, az emberek pedig bíznak a nemrégen megválasztott vezetőikben, összehangolt védekezési munkát látni.

Kétféle védekezési szisztéma mentén működik az árvízvédelem: vannak az államilag védett szakaszok és az önkormányzati védekezés, a kettő összehangolása eddig hibátlanul sikerült – értékelt.

Hozzátette, tapasztalatai szerint nyugodtabbak az emberek, mint a 2013-as árvíz idején. „Most azt tudjuk mondani: semmi olyasmi nem fog történni, amit még ne láttunk volna, nincs olyan veszély, amit ne hárítottunk volna el már legalább egyszer” – fogalmazott.

Miközben a helyzet komoly, nincs szükség semmilyen kapkodásra – jegyezte meg a miniszterelnök, hozzáfűzve: ha mindenki a helyén marad a hétvégén, akkor nem lesz semmi baj.

Orbán Viktor miniszterelnök (b3) árvízvédelmi irányító munkája keretében ellenőrzést tart Dunaalmáson 2024. szeptember 20-án. Balról Czunyiné Bertalan Judit fideszes országgyűlési képviselő. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor kiemelte az egyenruhások, a katonaság szerepét a védekezésben, majd azt is elmondta: várakozása szerint társadalmi értelemben erősebbek leszünk az árvíz után, mint voltunk.

Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy az előrejelzések szerint csütörtök délben tudja „szögre akasztani a gumicsizmát”, csütörtökig kell „lehozni a meccset”, még hat napot kell megcsinálni a kiemelt védekezésből.

Az árvízkárokra vonatkozó kérdésekkel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a Duna nem lépett ki a medréből védett területre. Ahová a védekezés során kiengedték a vizet, ott mezőgazdasági kár keletkezhet, de itt nem számít nagy tételre, a másik típusú kár a hullámtérbe épített házakat érhette, de az biztosítási ügy, nem költségvetési – szögezte le.

„Ahhoz képest, hogy milyen komoly a helyzet, olcsón fogjuk megúszni” – fogalmazott.

A Lánchíd közlekedési rendjével kapcsolatban kijelentette:

„a budapesti hangyabolyt meghagyom a főpolgármester úrnak, hozza meg róla ő” a döntést.

Legutolsó saját konkrét döntése a védekezéssel kapcsolatban a Lajta magas vízszintje miatti gátmegnyitás volt, ezt az operatív törzzsel együtt kellett meghozni – válaszolt Orbán Viktor egy újabb kérdésre.

Egyelőre nem kívánta értékelni, hogy a kormány megtett-e mindent a védekezésben. Ezt a kérdést a védekezés után vegyük elő, most az a feladat, hogy mindenhol meg tudjuk védeni a településeket – javasolta.

Hozzátette, a vízügyesek döntik el azt a szakmai kérdést, hol van szükség állandó és hol ideiglenes védműre.

A kismarosi mobilgátról például van egy szakmai vita, ő maga inkább támogatja – jegyezte meg.

Sajnálatát fejezte ki azonban, amiért az esztergomi szakaszt nem sikerült befejezni. Ha az most meglenne, Esztergomban könnyebb lenne a védekezés, de így is ki fogják védeni az árvizet – hangsúlyozta Orbán Viktor.

Forrás:
MTI
'Fel a tetejéhez' gomb