Szerbiában a Dunából kiemeltek egy második világháborús német hajóroncsot
Szerbiában a helyi hatóságok első ízben emeltek ki a Dunából egy második világháborús német hajóroncsot a folyómederben lévő több mint kétszázból – közölte szerdán Goran Vesic szerb építési, közlekedési és infrastrukturális miniszter a közösségi médiában.
A hajókat a német haditengerészet süllyesztette el 1944 augusztusában. A tárcavezető elmondta, hogy először átvizsgálják a roncsot, hogy nem maradt-e fedélzetén robbanószer, és csak azt követően fogják nyilvánosan kiállítani a hajót. Hozzátette, az uniós hitelből finanszírozott projektben 21 hajóroncsot akarnak felhozni. A nyári hőségben csökkenő vízszint mellett gyakran látni e roncsok vízből kitüremkedő részeit, mindemellett már nyolc évtizede akadályozzák a folyami közlekedést Prahovónál a szerb-román határon.
1944 augusztusában azzal, hogy a Vaskapu a Vörös Hadsereg kezére került, a német dunai- és fekete-tengeri flotta visszavonulása lehetetlenné vált a Dunán keresztül. Paul Willy Zieb német ellentengernagy ezért elrendelte a több mint kétszáz hadi- és teherhajó elsüllyesztését. A hajókon szolgálatot teljesítő, nagyjából nyolcezer katona és civil nagyrészt gyalog volt kénytelen menekülni az előrenyomuló szovjet hadsereg elől. Röviddel a háborút követően néhány roncsot már eltávolítottak a Dunából.
(MTI)
Címlapkép: illusztráció, forrás: pexels.com