Beültetett chip az agyunkban – tudósok a Neuralinkről


Hirdetés

Január 29-én jelentette be Elon Musk, hogy a Neuralink nevű vállalata elkészített egy „agyolvasó eszközt” és azt be is ültette az első emberbe. Az agyi chip célja, hogy a gondolatainkkal irányítsunk különféle eszközöket, például számítógépet, robotkart vagy kerekesszéket. A tudományos világ mérvadó folyóirata a Nature arra volt kíváncsi, hogy vajon mit szólnak a felfedezéshez a területtel foglalkozó orvosok?

Az agyolvasó eszköz egy érme nagyságú agy-számítógép interfész (Brain Machine Interface, BCI) amely a koponyában leolvassa (dekódolja) az idegsejtek aktivitását és a jeleket továbbítja egy külső vevőegységhez. A chip, 64 rugalmas polimer szálat tartalmaz, amelyek 1024 helyen rögzítik az agyi aktivitást. A Neuralink azért jelent előrelépést, mert a más cégek által létrehozott hasonló célú „agyolvasó eszközöket” fizikailag is csatlakoztatni kellett a számítógéphez a koponyában lévő porton keresztül. Ez fertőzési kockázatot jelentett és korlátozta az eszköz használatát.

A Nature által megkérdezett neurotechnológiai kutatók „óvatosan izgatottak.”

Remélem, be tudják bizonyítani, hogy a kísérlet biztonságos és hatékony

– mondta Mariska Vansteensel, az Utrechti Egyetemi Orvosi Központjának idegtudósa és a nemzetközi BCI Társaság elnöke.

A beültetés után már nem lehet könnyen kicserélni az elektródákat. Ha egy hónap múlva gyönyörű dekódolási eredményeket mutatnak – az lenyűgöző lesz. De hosszú távú eredményeket szeretnénk látni.

– tette hozzá.  A vizsgálattal kapcsolatos nyilvános információk fő forrása egy kiadvány, amelyben a Neuralink felkéri az érdeklődőket, hogy vegyenek részt a kísérletben.

De ebből hiányoznak az olyan részletek, mint például az agyi implantáció helye és azt sem tudjuk, hogy pontosan milyen adatokat fognak értékelni a vizsgálat során

– mondta Tim Denison, az Oxfordi Egyetem idegmérnöke. A kiadványból annyi derül ki, hogy a minimum 22 éves önkénteseket öt évig (!!) követik és ezen belül hetente legalább kétszer használják fel az agyukat a külső számítógép vezérlésére és a tapasztalataik visszajelzésére. Denilson azt reméli, hogy már a kezdetben is a biztonság lesz a legfontosabb:

Tudnunk kellene, hogy az eljárás nem okoz stroke-ot, nincs vérzés vagy nem károsodik az érrendszer.

További gond, hogy a vizsgálatot nem regisztrálták a ClinicalTrials.gov-nál, amely az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete által gondozott online adattár. Számos egyetem és szakmai lap is megköveteli, hogy a kutatók regisztrálják a vizsgálatot valamint annak pontos protokollját és garantálják az eredmények közzétételét még mielőtt az önkéntes résztvevők jelentkeznének a hosszú ideig tartó kísérletre.

Az átláthatóság azoknak az embereknek is fontos, akiken az agy-számítógép interfész segíteni tud. Ian Burkhart, az ohiói Columbusban működő BCI Pioneers Coalition társalapítója lebénult miután eltörte a nyakát egy búvárbalesetben, majd 7,5 évet töltött egy másik chippel amelyet az agyába ültettek. Ő is izgatottan várja, hogy milyen eredményeket ér el a Neuralink.

Sokkal jobban tudnának együttműködni ha több információt adnának ki, ahelyett, hogy mindenki csak spekulálna róla. Különösen azok a betegek akik már türelmetlenül várják, hogy ez a fajta technológia javítson az életükön

– nyilatkozta a Nature-nek.

A címlapkép forrása: Pixabay


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb