Varga Mihály: Jövőre 3-4 százalékos lehet a gazdasági növekedés Magyarországon


Hirdetés

„Kedvezőek a magyar gazdaság kilátásai, jövőre 3-4 százalékos lehet a gazdasági növekedés” – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter egy nemzetközi gazdasági fórumon csütörtökön Budapesten.

Varga Mihály az egyik londoni gazdaságpolitikai és monetáris elemzőház, az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) tanácskozásán kiemelte: a magyar gazdaság gyorsan helyreállt a Covid-járvány után, 7,1 százalékos GDP növekedést ért el 2021-ben. A növekedés azonban lassult az orosz-ukrán konfliktus okozta gazdasági hatások következtében.

Ugyanakkor 2024-ben a magyar gazdaság visszatér a dinamikus növekedéshez – jelentette ki a pénzügyminiszter.

Kitért arra, hogy a munkaerőpiac stabil maradt, ellenáll a kihívásoknak, a munkanélküliségi ráta pedig alacsony. A foglalkoztatottság rekordmagas az EU-n belül, a foglalkoztatottsági ráta elérte a 75 százalékot, ami jó eredmény – mondta.

Varga kiemelte azt is, hogy az infláció januárban 25,7 százalékon elérte a csúcsát, majd 2023 októberre egyszámjegyűre: 9,9 százalékra csökkent.

Kulcskérdésnek nevezte az adózási rendszer versenyképességét Varga Mihály, és hangsúlyozta, hogy a 9 százalékos társasági adó a legalacsonyabb az unióban.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a nemzetközi szakmai műhely fórumán tartott előadásában arról beszélt, hogy az elmúlt két évben az infláció lett a közellenség a világgazdaságban. Azt mondta:

különösen a régióban jelent nagy kihívást a fogyasztói árindex leszorítása, mostanra a tervek szerint dezinflációs trend van az eurozónában és a kelet-közép-európai régióban.

Az infláció az Egyesült Államokban és az eurozónában is 3 százalék körüli, ezek kedvező jelek – tette hozzá.

Több mint tíz év után a pozitív reálkamatok visszatértek – prognosztizálta Virág Barnabás, jelezve: a geopolitikai feszültségek tovább erősödtek, ami általánosan növeli a növekedési kilátásokat és a befektetői hangulatot övező kockázatokat. A bizonytalanságot tovább növeli az október elején kiújult gázai-izraeli konfliktus, fokozva az általánosan növekvő geopolitikai feszültséget.

Az MNB alelnöke szerint decemberre 7 százalék körül alakulhat az infláció Magyarországon.

Hozzátette: a következő évben az infláció enyhülésével jó esély van a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés elérésére, 3-4 százalékos lehet a gazdasági növekedés 2024-ben.

(MTI)

Címlapkép: MTI/Máthé Zoltán


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb