Turi László: Egy mentés során több lelki traumával kell szembenéznie a mentőknek is

2023 februárjában földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát. A katasztrófa csaknem hatvenezer emberi életet követelt és legalább 121 ezren megsérültek. Magyarországról több mentőcsapat is érkezett a térségbe. Turi László elmondta, minden harmadik embert magyarok húztak ki a romok alól. Az Életjel mentőcsoport vezetője az Erasmus+ program keretében Magyarországra látogató francia, nagyváradi és budapesti fiataloknak tartott előadást a Katakombában a Kovács K. Zoltán Alapítvány szervezésében.

Az Életjel mentőcsoport vezetője elmondta, a hat fős csapat két élőt és 94 halottat talált a katasztrófa területén. A földrengés több tartományt is érintett az országban, így a török kormánynak nagy segítség volt, hogy a magyar csapatok azonnal tudtak indulni. 

Korábbi mentéseknél előfordult, hogy még hitelt is kellett felvennünk, hogy elindulhassunk a mentésre és akkor is 2-3 napra van szükségünk. Ebben az esetben azonnal tudtak cselekedni. A katasztrófa sújtotta területeken általában a repülőterek elérhetetlenek, valamint néhány légitársaság a repülőjegyek árának emelésével próbál nyereséghez jutni a krízishelyzetben. Azonban a törökországi légitársaság ingyen ajánlotta fel szolgálatait a mentőcsapatoknak, így könnyítve a munkájukat.

– emelte ki Turi László, hozzátéve, soha nem volt még akkora segítség a korábbi mentések során, mint amivel idén a Hungary Helps járult hozzá.


Hirdetés

Korábban mindig saját költségen kellett megoldani a kijutást, a felszerelést, az ellátást, azonban a program azonnal megteremtett minden lehetőséget, hogy minél gyorsabban tudják megkezdeni a kutatást. 

Egy mentés során több lelki traumával kell szembenéznie a mentőknek is. Azt nem lehet igazán bemutatni, hogy milyen érzés az, amikor látod a családokat összeomlani. Sajnos volt olyan hely, ahol a kijárat előtt 18 halottat találtunk, ez azt jelenti, hogy körülbelül fél percen múlott az életük

– fogalmazott az Életjel mentőcsapat vezetője.

Ahmed az egyik túlélője a katasztrófának, aki öt napot töltött a romok között étel és ivóvíz nélkül, szüleit és testvéreit elveszítette, illetve az egyik lábát is amputálni kellett a súlyos sérülések miatt. A török kisfiú élni akarása és kitartása adott reményt az Életjel mentőcsapatának, hogy még nagyobb erőbevetéssel tudjanak tovább kutatni. A csoportban jelenleg huszonegyen dolgoznak.

Mindenkinek van más munkája, de amikor egy ilyen helyzet van, otthagyja mindenki a családot és munkahelyet, és a mentésre koncentrál

 – hangsúlyozta a vezető, kiemelve, több évig tréningezik a tagokat, hogy hogyan reagáljanak a terepen különféle helyzetekre.  A keresőkutyákról elmondta, a kiképzésük körülbelül 3 évig tart, és utána folyamatosan gyakorolni kell velük a legjobb teljesítményért. Turi László kiemelte, az Életjel vizsgarendszere az egyedüli, ami a holttest keresésére is kiképzi a kutyákat. 

Minden nemzet keresőkutyás csapata arra törekszik, hogy az élőket minél hamarabb kimentsék, viszont nagyon sokszor a holttest szaga takarja el az élőét, ami megzavarhatja a kutya munkáját

– magyarázta a csoport vezetője. Turi László beavatott, hogyan találtak egymásra Smile-val, aki a csapat legidősebb és egyben legkisebb tagja:

A tacskóval egy állatbörzén találkoztam, mikor megláttam, mintha rám mosolygott volna. Egyrészt innen kapta a nevét, másrészt akkor tudtam, hogy ő velem jön. Szóval szerintem a kutya választ ki minket. 

Fotók: Szennyes Krisztián/Vasarnap.hu

'Fel a tetejéhez' gomb