Rétvári Bence: Idén is rendben fog kezdődni a tanév, bármit is állít a baloldal és sajtója

A korábbi évekhez hasonlóan idén is rendben fog elkezdődni a tanév a közoktatásban, bármit is állít a baloldal és sajtója – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Rétvári Bence. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára a tanár-diák arányról, a pedagógusképzésről, az életpályatörvényről és a béremelésről is beszélt a néhány nap múlva kezdődő új tanév kapcsán.

Az államtitkár leszögezte: rendben kezdődhet a tanév, hiszen sem az előző tanév végén, sem a nyári szünetben nem következett be az a felmondási hullám, amire a baloldali pártok és szakszervezetek buzdították pedagógusokat. Emlékeztetett, hogy a szakszervezetek úgy mentek el szabadságra, hogy ötezer tanár fog az új pedagógus-életpályatörvény miatt felmondani a nyáron.

„Ehhez képest a közel 170 ezer főből alig pár százan szüntették meg a jogviszonyukat. Ez azt jelenti, hogy csak tizedszázalékokban mérhető a felmondók száma, miközben a pedagógusszakokra 67 százalékkal több hallgatót vettek fel, mint tavaly”.   

Emlékeztetett, hogy bár kilencezer pedagógus távozott az iskolájából, a többség még a nyáron megtalálta új munkahelyét egy másik közoktatási intézményben. „Volt, aki az új tanév elején kezdett, így például az előző tanév első hónapjaiban mintegy négyezerrel nőtt az állami iskolákban az aktív pedagógus besorolással rendelkezők száma. Tehát az elmúlt években is a felmondók többsége nem a pályát hagyta el, hanem iskolát váltott”.   


Hirdetés

Beszélt arról is, hogy Magyarországon állandó vita tárgya, hogy van-e elég tanár. Ha európai uniós összehasonlítást nézünk, akkor

Magyarországon a 8. legjobb a tanár-diák arány, Olaszországgal és Portugáliával vagyunk egy szinten, ráadásul jobban teljesítünk, mint az EU-s átlag: míg nálunk egy tanárra átlagosan 10,6 diák jut, addig az EU-ban átlagosan 12,1 diák.

Felhívta arra is a figyelmet, hogy az arány bő tíz év alatt 0,8-at javult, ez pedig azért is következhetett be, mert míg 2010 óta a népességfogyás miatt a diákok száma közel 15 százalékkal csökkent, addig a pedagógusoké csak 2 százalékkal, létszámuk folyamatosan 165 ezer és 170 ezer körül mozog.

„A magyar oktatást megbecsülni kell és nem lebecsülni” – hangsúlyozta. 

Úgy gondolja, hogy utánpótlás szinten örömteli, hogy az elmúlt hat évben idén vették fel a legtöbb hallgatót pedagógusképzésre:

összesen 18 845-en jelentkeztek és 10 514 főt vettek fel, ami azt jelenti, hogy év alatt kétharmadával nőtt a pedagóguspályát választók száma.

Emlékeztetett, hogy amíg a jelenlegi kormány a rendszerváltás óta a legnagyobb pedagógus-béremelést jelentette be, addig a baloldal úgy látott neki a saját maga okozta válság kezelésének, hogy 15 ezer pedagógust tett egyetlen tanév alatt az utcára, és elvett a tanároktól egyhavi bért. Hozzátette, hogy a baloldal politikusai most is azért dolgoznak Brüsszelben havi 5-6 millióért, hogy a tanárok ne kereshessenek 800 ezer forintot. 

„A tanárok átlagbére 800 ezer forintra emelkedhet az eddig maximálisan 26 tanóra helyett fix 24 tanórában határozza meg a heti óraszámot, 46 napról 50 napra növeli a szabadnapok számát, eltörli az adminisztratív terhek jó részét, így a pedagógus I. fokozatban levők portfóliókészítési kötelezettségét is, az új törvény kifejezi a pedagógusok iránti megbecsülést, bevezeti a teljesítménybért, vagyis azoknak lesz a legmagasabb a bére, akik a legtöbbet és legjobban foglalkoznak a gyerekekkel”

– sorolta fel, hozzátéve, hogy az új életpálya felszámolja a fiatal tanárokat büntető eddigi előírásokat, így több pályakezdő fiatal számára lehet vonzó a pedagógushivatás a jövőben.

A címlapképen Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára látható a XVI. kerületi Kölcsey Ferenc Általános Iskolában tartott sajtótájékoztatón 2023. augusztus 28-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán

'Fel a tetejéhez' gomb