Épülnek a tutajok, vasárnap indul a nemzetközi cserkész tutajtábor a Tiszán
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az ukrán határ menti Tiszabecsnél a Vidám Delfin Kempinget ellepte több mint 250 magyarajkú cserkész a világ minden tájáról – és óriási tutajépítésbe kezdenek.
„500 hordó, többezer csavar és szög, 27 tonna anyag – ezt hoztuk ide a folyóhoz, ahol 14 tutajt építünk sajátkezűleg, részben hagyományos anyagokból, de 21. századi elemekből is. Mindegyik tutajon 15 cserkész fog lakni 6 napon keresztül, amíg Tiszabecstől Benkig evezünk, az ukrán határ mentén. Óriási munka, de volt rá két évünk, hogy felkészüljünk,” nyilatkozta Vámos István cserkésztiszt, táborparancsnok Bostonból.
A tutajflottát innen, Tiszabecsről eresztik vízre vasárnap délután dél és 1 között. A tábor hagyományos mozgó cserkésztábor, csak erdők-mezők helyett ezúttal a vízen haladnak majd a táborozók. Útközben a cserkészek szemetet is szednek majd a hajókról, ezzel tisztítva Európa egyik legszennyezettebb folyóját.
A Külföldi Magyar Cserkészszövetség (KMCSSZ) kezdeményezésében, a tutajtábor egy 110 éves magyar cserkészhagyományt tart életben – összmagyar szervezésben. Karöltve a magyarországi, a vajdasági, a felvidéki és az erdélyi magyar cserkészszövetségekkel, a KMCSSZ 9 napos tutajtábora a Felső-Tisza vadregényes, kezdeti 100 kilométeres szakaszán fog zajlani, a cserkészek 4 kontinensről (Dél- és Észak Amerika, Ausztrália és Európa) érkeznek.
A tutajtáboroknak hosszú történelme van a magyar cserkészetben, az 1913. évi végi tutajúttól az argentin Paraná és az észak-amerikai Connecticut folyókon rendezett túrákig. Magyaroszágon utoljára 2013-ban szervezett a KMCSSZ tutajtúrát a Tiszán.
Címlapkép: KMCSSZ Sajtóosztály