Éjszaka is látogatható lesz szombaton a felújított besztercei evangélikus templom
Éjszaka is látogatható lesz szombaton a négy évig tartó felújítás után aznap újra megnyíló besztercei evangélikus templom, az erdélyi szász épített örökség kiemelkedő alkotása.
Az észak-erdélyi város főterén álló, 14. században épült műemlék épületet a Romániában szombaton zajló múzeumok éjszakája rendezvénysorozat alkalmából nyitják meg éjszakára is a látogatók előtt, miután szombaton délelőtt újraszentelik. A TimpOnline helyi hírportál beszámolója szerint az éjszakai látogatókat középkori viseletbe öltözött lovagok és úrhölgyek fogadják középkori zenével és táncokkal, akik a templomhoz kapcsolódó legendákat is életre keltik. Utána a templom egy részét elpusztító 2008-as tűzvészről készített dokumentumfilmet is levetítik.
A 2008. június 11-i tűzvészben megsemmisült a plébániatemplom tornya és a hajó tetőzetének egy része, a lángokban az 1430-ban öntött harangok is elolvadtak, és a többszáz éves toronyóra is elégett. A három harangot 2009-ben pótolták a kivándorolt szászok adományaiból, és a toronyórát is kicserélték. A templom felújítása 2018 októberében kezdődött a Regionális Operatív Program keretében nyert európai uniós támogatásból, de nem sikerült a hároméves határidőn belül befejezni a munkát, és a finanszírozást is ki kellett egészíteni – emlékeztet az Agerpres román hírügynökség. Az épület külső és belső felújítása mellett az értékes bútorzat és az orgona is megújult, a templom tornyába liftet szereltek, tetejéről egyedi kilátás nyílik a városra.
A templom megnyitását és újraszentelését háromnapos programsorozattal ünneplik az egykori szász városban. Pénteken a restaurálási folyamatról tartottak konferenciát és este operagálát rendeznek a város főterén, szombaton a szász népviselet felvonulását tartják besztercei, ausztriai és németországi fúvószenekarok kíséretében, majd átadják a felújított templom kulcsát. Az újraszentelési ünnepségre a térségből Németországba kivándorolt szászok is hazatérnek, és az eseményen a városban élő többi etnikum és felekezet is képviselteti magát. A besztercei Szent Miklós evangélikus templom első említése a 14. századból való, ez az észak-erdélyi szászok legjelentősebb temploma.
(MTI)
A címlapkép forrása: Wikipédia