Hornung Ágnes: Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy ebben az életszakaszban, édesanyaként talált meg ez a lehetőség
Úgy gondolom, hogy aki már megélte a szülőséget, és saját tapasztalatból tudja, milyen az, amikor gyermekek vannak a családban, maximális odaadással és elköteleződéssel tudja ellátni ezt a munkát. Úgyhogy nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy ebben az életszakaszban, édesanyaként talált meg ez a lehetőség – fejtette ki Hornung Ágnes, a családokért felelős államtitkár, aki a csalad.hu-nak mesélt az elmúlt egy év kihívásairól mind szakmai mind magánéleti kérdésekben.
Hornung Ágnes a jelenlegi családpolitikát illetően többször úgy fogalmazott, hogy a kormány az intézkedésekkel az emberek teljes életútját szeretné lefedni. Ezen intézkedések három fő pillére épülnek: szülessen meg minden vágyott gyermek, lehetőleg minél előbb, a családoknak ne jelentsen anyagi terhet a gyermekvállalás, és minőségi kapcsolat lehessen a munka és a család között.
Tavaly tavasszal – a háború kitörése és az elhibázott brüsszeli szankciók következtében – a korábbiakhoz képest gazdaságilag nehezebb időszakban kerültem az államtitkárságra, ennek ellenére a meglévő több mint 30 családpolitikai intézkedés mellé tudtunk olyan új elemeket illeszteni, amelyek főleg a korai gyermekvállalást segítik. Bevezettük a 30 év alatti anyák szja-mentességét, az idei évtől elengedjük a teljes fennálló diákhitel-tartozását a 30 év alatti édesanyáknak, ha felsőoktatási tanulmányaik alatt vagy azok befejezése után 2 éven belül gyermeket szülnek vagy fogadnak örökbe, valamint a tartósan beteg vagy súlyos fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családok számára további 10 ezer forintos családi adókedvezményt adunk az eddigi kedvezményeken felül
– sorolta az elmúlt egy év történéseit a családokért felelős államtitkár. Érdekességként kiemelte, hogy egyes felmérések azt mutatják, hogy az édesanyák 96 százaléka végez láthatatlan munkát. Bár egyre több férfi családtag is kiveszi a részét az otthoni teendők elvégzéséből, a kutatások szerint a nőknek mégis csak kis százaléka gondolja úgy, hogy arányosan oszlanak meg a feladatok. A felmérések azt is kimutatták, hogy azok a nők, akik házasságban élnek, sokkal nagyobb arányban számíthatnak segítségre.
Ha a szülőkre – az édesanyákra és persze az édesapákra is – háruló láthatatlan munkán nem is tudunk könnyíteni olyan értelemben, hogy annak mennyiségét csökkentsük, közvetve, például az édesanyák- és apák számára egyaránt elérhető családtámogatásokkal, adókedvezményekkel, az atipikus foglalkoztatási formák bevezetésével, vagy például a bölcsődei intézményrendszer folyamatos bővítésével, fejlesztésével segíteni tudjuk a családokat abban, hogy a továbbra is rájuk háruló láthatatlan munkát kicsit könnyebben el tudják végezni.
– fogalmazott Hornung Ágnes. Az egyszülős családokról elmondta, állandóan kellenek a visszajelzések arról, hogy miben lehet a leghatékonyabban támogatni ezeket a családokat, az Egyszülős Központban dolgozók pedig napi kapcsolatban állnak az érintett szülőkkel. Az eddigi intézkedésekről, mint például az egyedülálló szülők számára is elérhető a családtámogatások és a családi adókedvezmény, az árvaellátás emelése vagy a tartásdíj megállapítását gördülékenyebbé tévő rendszer mint pozitív visszajelzést kapott. Hornung Ágnes megosztott egy keveset a magánéletéből is, aki tavaly ilyenkor a két kisgyermeke mellől tért vissza a munkába:
Sikerült kialakítani a napi rutint, habár a minisztériumi munkába való beilleszkedésem gyakorlatilag egy on-the-job tréning volt, vagyis a munkavégzéssel párhuzamosan rendeztük be az új életünket. Ebben nagyon sokat köszönhetek a kollégáimnak. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy egy olyan csapattal dolgozom, akik nagyon magas színvonalon végzik a munkájukat nap mint nap a családokért, és komoly segítséget nyújtanak nekem ahhoz, hogy a magyar családpolitikát ilyen szinten tudjam irányítani. A gyermekeimnek pedig különösen fontos volt, hogy beálljon az a napi rutin, amely számukra is biztonságot ad. Ez mostanra sikerült is: a kislányom egy hónapja kezdte el a bölcsődét, a fiam pedig tavaly szeptemberben kezdte az óvodát, tehát most már gyakorlott, tapasztalt, ügyes kiscsoportos.
– fejtette ki az államtitkár, kiemelve, a legnagyobb kihívás mégis az volt, hogy elegendő időt fordíthasson a gyerekekre. Véleménye szerint a jelenlegi pozícióját empátia és nyitottság nélkül nem is lehetne végezni.
Úgy gondolom, hogy aki már megélte a szülőséget, és saját tapasztalatból tudja, milyen az, amikor gyermekek vannak a családban, maximális odaadással és elköteleződéssel tudja ellátni ezt a munkát. Úgyhogy nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy ebben az életszakaszban, édesanyaként talált meg ez a lehetőség. Ráadásul pénzügyekért felelős államtitkári múltamnak köszönhetően a mostani feladatkörömben maximálisan tudom kamatoztatni mindazt a tudást is, amit a korábbi területen megszereztem.
– fogalmazott Hornung Ágnes. Arra a kérdésre, hogy a Családbarát Magyarország Központ eseményei közül melyekhez van személyes kapcsolódása, úgy felelt, nagy szívügye a 2022-ben zárult Gyermekút projekt, ami egy abszolút hiánypótló, a világon egyedülálló kezdeményezés és egy fantasztikusan hasznos dolog – fogalmazott az államtitkár.
Egy olyan, az interneten is fellelhető tudásbázisról van szó, amely a gyermekek korai fejlődési szakaszában, szakemberek bevonásával nyújt a családoknak segítséget. Vagyis ha bármilyen aggályunk, kételyünk merül fel, például azért, mert sokat sír, vagy éppen mert nem sír a pici, a projektnek köszönhetően hiteles forrásból, villámgyorsan tudunk tájékozódni a teendőkről. Ez mindenképpen jelentős előrelépés és kézzel fogható segítség a családoknak. Hatalmas köszönet illet tehát mindenkit, aki részt vett ebben a munkában, különös tekintettel a projekt megvalósítását koordináló Családbarát Magyarország Központra
– hangsúlyozta Hornung Ágnes.
Az interjút teljes terjedelmében a csalad.hu oldalán olvashatják.
A címlapképen Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár a női érdekképviselet a kereszténydemokráciában című konferencia. Fotó: Vasarnap.hu/Szennyes Krisztián