Közigállás, a közhasznú munkalehetőség

A közigazgatás kifejezést sokszor, sok helyen halljuk, akár a napi hírek szintjén is. A fogalommal mindenki tisztában van legalább olyan szinten, hogy hallotta már valahol és nagyjából sejti mit is takar. Nem árt azonban pontosítani kicsit. A közigazgatás lényegében azon szervezeteket foglalja magában, amelyek közhatalmat gyakorolva az állam, vagy épp egy önkormányzat nevében közhatalmat látnak el. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy meghatározott jogszabályokat érvényesítenek, segítik és ellenőrzik azok betartását. A köztisztviselők a saját, vagy a hozzájuk tartozó szerv nevében alkalmazza a hatályos jogszabályokat, mindezt semlegesen és pártatlanul.

A közigazgatáshoz kapcsolódó, leegyszerűsítve csupán közigállás néven ismert munkakörök tehát valamilyen állami vagy önkormányzati kapcsolódással rendelkező pozíciók. Az ezekre vonatkozó kritériumokat és az állás betöltéséhez kapcsolódó követelményeket jellemzően jogszabályok írják elő. Ebből fakadóan, ha a közigállások között válogatunk, tisztán láthatjuk, hogy mik az adott pozíció betöltésének feltételei. Még ha az álláshirdetés konkrétan ezt nem is tartalmazza, jellemzően hivatkozásra kerül egy vonatkozó jogszabály, mely mindenki számára nyilvános.

Távlati lehetőségek

A közigazgatáshoz kötődő munkalehetőségek gyűjtőhelye jellemzően az ehhez kapcsolódó kormányzati oldal, ám természetesen a profession.hu listáján is megtaláljuk az ilyen jellegű állásokat. A közigállások esetén, ami fix, az leginkább az ezzel járó státusz. Munkakörtől függően ezek a pozíciók közalkalmazotti, vagy köztisztviselői státuszt biztosítanak. A státuszra vonatkozó követelményeket, a munkavállalók jogait, kötelességeit, illetve juttatásait is, az erre vonatkozó jogszabály határozza meg. Ide köthető a sokak által jól ismert közalkalmazotti bértábla is, mely alapján mindenki előre meghatározhatja, hogy tapasztalatai és a felkínált pozíció alapján milyen bérrel számolhat.

A közigállások kifejezetten sokrétű lehetőségeket kínálnak

Ilyen téren tehát a kiszámíthatóság a közigállások sajátja. Ugyanakkor hiába tűnik úgy, hogy ez a fajta, jogszabályok által erősen körülhatárolt karrier egysíkú lenne, az elérhető pozíciók kifejezetten sokszínűek. A közalkalmazotti és/vagy köztisztviselői státusz jellemzően mindig állami, vagy önkormányzati szervekhez kötődik. Az elérhető munkák is tehát leginkább olyan pozíciók, melyek ebben a szektorban relevánsak lehetnek. A közigazgatás kiváló karrierlehetőségeket nyújt, hiszen ezek az állások jellemzően hosszútávra szólnak és az előrelépési lehetőség is adott. Ahogy pedig említettük, az közigállások palettája kifejezetten sokrétű.


Hirdetés
A közigazgatás álláspalettája

A közigazgatási szektor egy rendkívül sokrétű, szerteágazó, a magyar állami szerveket is átszövő hálózat. Ebből fakadóan a közigállásban elérhető pozíciók is változatos lehetőségeket kínálnak mindenki számára. A betölthető munkakörök a követelmények és végzettségek szempontjából is kifejezetten széles spektrumot fednek le. Az adminisztrátoroktól, az üzemeltetéssel foglalkozó szakembereken át az ügyvédekkel és orvosokkal bezárólag számos különféle munkalehetőség áll az érdeklődők számára.

A különböző, közigazgatási szervekhez kötődő ügyintézői munkák is sokfélék, hiszen az ide tartozó szervezetek is eltérő profilokkal rendelkeznek. Oktatás, egészségügy, önkormányzatok, hivatásos szervek és még sorolhatnánk. A lehetőségek annyira szerteágazók, hogy bárki szinte garantáltan talál olyat, amire a képzettsége és tapasztalatai alapján alkalmas lehet. A közigazgatásban betöltött pozíciók pedig stabil munkahelyet és jövedelmet, illetve távlati lehetőséget is tartogatnak mindenki számára. Érdemes tehát az ilyen jellegű állások listáját böngészni és kipróbálni magunkat ebben a szektorban

(X)

'Fel a tetejéhez' gomb