Liu Shaoang olimpiai bajnok 500 méteren

Rajt-cél győzelem

A szám világbajnoka rajt-cél győzelmet aratott az ötfős fináléban. Az orosz Konsztantyin Ivlijev lett az ezüst- és a kanadai Steven Dubois a bronzérmes mögötte. Az FTC 23 éves gyorskorcsolyázója sikerével Magyarország első egyéni olimpiai bajnoka lett a téli játékokon. A magyar küldöttség már a harmadik érmét nyerte a kínai fővárosban, ugyanis a vegyesváltó és Liu Shaoang 1000 méteren egyaránt harmadik helyen zárt.

A szám világkupagyőztese, a vegyesváltóval pekingi bronzérmes, 1500 méteren hatodik, 1000 méteren pedig két szabálytalanság miatt a mezőny végére sorolt Liu Shaolin Sándor és a vegyes stafétával szintén harmadik helyezett, 1000 méteren még amerikai színekben négy éve olimpiai második Krueger John-Henry egyaránt a negyeddöntőben búcsúzott. A magyar küldöttség már a harmadik érmét nyerte a kínai fővárosban, ugyanis a vegyesváltó és Liu Shaoang 1000 méteren egyaránt harmadik helyen zárt.

Eredmények

Férfi 500 méter, olimpiai bajnok:

1. Liu Shaoang (Magyarország) 40.338 másodperc


Hirdetés

2. Konsztantyin Ivlijev (Orosz Olimpiai Bizottság) 40.431

3. Steven Dubois (Kanada) 40.669

Liu Shaolin Sándor (Magyarország) és Krueger John-Henry (Magyarország) a negyeddöntőben búcsúzott. 

Első egyéni olimpiai aranyérem

Liu Shaoang, Magyarország történetének első egyéni téli olimpiai aranyérmese a rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres számának döntője után elárulta, vasárnap reggel úgy kelt fel Pekingben, hogy olimpiai bajnok lesz.

„Már előző este, lefekvéskor átgondoltam a futamokat, próbáltam pozitív érzéseket felidézni. Reggel nyugodtan keltem, és úgy ébredtem, hogy olimpiai bajnok leszek”

– mondta az 1000 méteren és a vegyesváltóval pekingi bronzérmes, négy éve Phjongcshangban a férfi váltóval aranyérmes sztár.

„Belül számítottam rá, de ezt csak magamnak mondogattam, és úgy éreztem magam, mint amikor legutóbb ezen a távon megnyertem a világbajnokságot”.

Nehéz kezdet

Liu Shaoang – becenevén Ádó – felidézte, hogy nagyon nehezen került ki Pekingbe. Hiszen a tervezett elutazás előtt koronavírusos lett, és amikor egy héttel a többiek után megérkezett a kínai fővárosba. Kellemetlenül érezte magát, egyedül volt, mert a társai éppen edzésen voltak.

„Kellett egy nap, mire jól éreztem magam, aztán a vegyes váltó is jól sikerült, de aztán az 1000, az 1500 méter és a férfi váltó sem úgy sikerült, ahogy szerettük volna. Egy idő után már azt mondogattam, hogy nem várhatok a szerencsére, nekem kell érte tennem. A versenyzői éveim minden tapasztalata, a kudarcok is benne voltak a mai győzelemben. Ez az aranyérem nem az én érdemem, hanem az egész csapaté”

– fogalmazott az FTC gyorskorcsolyázója.

A 23 éves Liu Shaoang megjegyezte, az elődöntőt keményebbnek érezte, mint a finálét, ahol taktikusan kellett mennie, és megőriznie az első helyet, ahonnan rajtolhatott.

„Remélem, ezzel a sikerrel sokaknak okozunk örömöt, Magyarországnak pedig olyan élményt, amelyre majd szívesen emlékeznek vissza az emberek”

– mondta Liu Shaoang a történelmi aranyérme után.

Elárulta: szeretett nagypapája négy éve nem nézte a tévében a férfi váltó döntőjét, amikor először aranyérmes lett, de most reméli, hogy nem így volt.

„Testvérem is nagyon büszke rám, boldogan fogunk hazamenni!”

– mondta.

A magyar küldöttség már a harmadik érmét nyerte a kínai fővárosban, ugyanis a vegyesváltó és Liu Shaoang 1000 méteren egyaránt harmadik helyen zárt.

(MTI)

Címlapképen a győztes Liu Shaoang a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyének döntője után a Fővárosi Fedett Stadionban a pekingi téli olimpián 2022. február 13-án. Kovács Tamás/MTI

'Fel a tetejéhez' gomb