Valóban tilos a budapesti gimnáziumban „kezét csókolommal” köszönni? – FRISSÍTVE
A budapesti, II. kerületben működő Móricz Zsigmond Gimnázium olyannyira lépést tart a nyugati liberálisokkal, hogy nem engedik a diákoknak a „Kezét csókolom!”-mal való köszönést, mivel az a tanárok egy része szerint sérti a nemek közti egyenlőséget – írta meg értesüléseit a Kontra, amelyhez egy felháborodott olvasótól jutott el az információ.
A portál szerint a gimnázium diákjait úgy próbálják évek óta „jó liberálisnak” nevelni, hogy rászorították őket: ne használják a „Kezét csókolom!” vagy a „Kézcsókom!” köszöntéseket, mert azok táplálják a nemi alapú megkülönböztetést.
A Kontra megkereste kérdésekkel az intézmény igazgatóját, elsőként azt szeretnék megtudni, igaz-e az értesülésük.
FRISSÍTVE 2022. 01. 11.
Farkas Barnabásné, a Budapest II. Kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium intézményvezetője levelében valótlannak nevezi a Kontra fenti értesüléseit. A Kontrának címzett, de szerkesztőségünknek is megküldött válaszokat az alábbiakban közöljük.
„– Igaz-e a Kontra értesülése, miszerint a Móricz Zsigmond Gimnáziumban nemkívánatos lett a »Kezit csókolom!« köszönés, mivel az Önök szerint nem felel meg a nemi egyenlőség elvárásának? Volt-e központi utasítás a tanárok számára a köszönés tiltására?
a) Minden tekintetben valótlana Kontra értesülése, miszerint a Móricz Zsigmond Gimnáziumban nemkívánatos lett a »Kezit csókolom!« köszönés, mivel az iskola szerint nem felel meg a nemi egyenlőség elvárásának. Sem központi, sem egyéb utasítás soha nem volt a köszönési forma tiltására.
A nyilvánosan is elérhető adatokból a következő tények állapíthatóak meg. A Móricz Zsigmond Gimnázium házirendjének 4.12. pontja a következőképpen rendelkezik: »Minden diákunk kötelessége, hogy: A folyosón találkozva tisztelettudóan köszönjön az alkalmazottaknak, szülőknek, látogatóknak és társaknak.«
A Móricz Zsigmond Gimnázium 2012 óta (!) hatályos etikai kódexe a köszönésről a következőket tartalmazza: »A diákoknak: Nem illendő a ‘Jó reggelt’, ‘Jó napot’ a ‘Viszlát’ vagy egyéb csonkított köszönő formulák használata. Ezzel szemben javasoljuk a ‘Jó reggelt kívánok!’ a ‘Jó napot kívánok!’ és a ‘Viszontlátásra!’ köszönési formák hangos, érthető használatát. A buszon fel- és leszállásnál, valamint az iskola bejáratánál illik a felnőtteket előre engedni, illendően köszönni. Az épületbe érve köszönjünk a portásnak! Fontos köszönésnél egymás szemébe nézni, illetve több tanárral találkozva mindegyiknek köszönni. Egy tanárnak illik köszönni akkor is, ha nem tanít.«
A köszönés kapcsán ennyit, nem többet, nem kevesebbet tartalmaznak az iskola belső szabályai. Ezek a való tények, amelyeket önök egy ismeretlen olvasójuk levele alapján figyelmen kívül hagytak úgy, hogy a való tények helyett valótlan állításokat és negatív értékítéletet fogalmaztak meg.
b) A Móricz Zsigmond Gimnázium vezetése felé a cikk megjelenését megelőzően soha, semmilyen formában nem érkezett panasz vagy bejelentés, amely a cikkben foglalt tartalmat bármilyen módon alátámasztaná, így soha nem kaptunk sem szóban, sem írásban jelzést arról, hogy a »Kezit csókolom!« vagy a »Kézcsókom« köszönés tilalmazott lenne, vagy az nem felelne meg a nemi egyenlőség elvárásának. Különösen nincs tudomásunk olyan esetről, amikor az intézményben az Önök által hivatkozott »genderelmélet« vagy az »LMBTQ-ideológia« alapján, azt támogatva bármilyen intézkedésre sor került volna.
c) Az önök által hivatkozott, névtelen és semmilyen konkrét tényre vagy bizonyítékra nem hivatkozó bejelentés sajnos alkalmatlan arra, hogy bármilyen érdemi vizsgálat alapjául szolgálhasson, így jelenleg kénytelenek vagyunk azt egyfajta rosszhiszemű és valótlan híresztelésnek tekinteni.
Az első kérdésre adott válaszból következően a további, megfogalmazásukban is valótlanságokat tartalmazó kérdéseik értelmetlenek.”