Soha nem látott gazdasági sikerek előtt áll az ország 2022-ben
Ehhez persze kellett a gyors és határozott kormányzati cselekvés. Az év első felében még ki sem futottak teljes egészében a gazdaságvédelmi intézkedések, máris elindult a gazdaság újraindítási akcióterv, melynek keretében 5 százalékra csökkent a lakásépítés áfája, és elkezdődött az azóta is töretlen népszerűségnek örvendő lakásfelújítási program, melynek keretében a gyermekes családok maximum 3 millió forintig visszaigényelhetik az ingatlanjuk korszerűsítésére szánt pénz felét. Az egyszerű feltételekkel igénybe vehető támogatás olyannyira közkedvelt, hogy már több tízmilliárd forintot fizetett ki így a kincstár az érintetteknek. Az újraindítási akcióterv része volt még a bértámogatás meghosszabbítása a bajba jutott vállalkozások számára, valamint a hitelmoratórium meghosszabbítása, amely több tízezer családot mentett meg a létbizonytalanságtól. És ne feledkezzünk meg az újraindításra igénybe vehető 10 millió forintos, kisvállalkozások számára elérhető kamatmentes kölcsönről sem, amelyet szintén rengeteg cég vett igénybe.
Az hamar kiderült, hogy a gyors intézkedéseknek gyors hatása lesz, és a növekedés megugrása további intézkedéseket is lehetővé tesz.
Így első körben már az idei évben lehetőség nyílt a nyugdíjasok megbecsültségének növelésére, elsőként a nyugdíjprémium és a nyugdíjkorrekció novemberi kifizetésével. A nyugdíjasok egész életen át tartó munkájuk elismerése azonban nem áll meg itt: jövőre megkapják a teljes 13. havi nyugdíjat, amelyet a Gyurcsány–Bajnai-kormány 2009-ben elvett tőlük, és mostanra az is biztossá vált, hogy juttatásukat 5 százalékkal emeli meg jövőre az állam. Ugyanakkor nem csak ők számíthatnak arra, hogy javul a helyzetük jövőre.
A jó gazdasági helyzetnek köszönhetően emelkedik a pedagógusok, a szociális ágazatban dolgozók, a bölcsődei dolgozók és a rendvédelmi dolgozók bére is.
És előrébb léphetnek a minimálbért és garantált bérminimumot keresők is, előbbi egy 20 százalékos növeléssel 200 ezer, míg utóbbi bruttó 260 ezer forintra nő. Természetesen a vállalkozókat is segíti a kormány, hogy ki tudják gazdálkodni a rendkívüli emelést. A kabinet 2022-től eltörli a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást, 2,5 százalékponttal csökkenti a szociális hozzájárulási adót, és 10 százalékra mérsékli a kisvállalati adót is. Nem mellesleg az iparűzési adó is a jelenlegi, alacsonyabb szinten marad a kisvállalkozások számára. A kormány nem feledkezik meg a családosokról és a nagybetűs életüket most elkezdőkről sem. Ennek megfelelően a legalább egy gyermeket nevelők február közepén a teljes, 2021-ben befizetett személyijövedelem adójukat visszakapják, a 25 év alattiaknak pedig ezt a közterhet egyáltalán nem kell megfizetniük.
Az Orbán-kormány tehát 2022-ben is teljesíti azt, ami egy polgári kormánynak a kötelessége: politikájának köszönhetően pártállástól függetlenül, mindenki léphet (legalább egyet) előre.
Nem véletlenül mondta azt a novemberi Fidesz-kongresszuson Orbán Viktor miniszterelnök, hogy a jobboldal politikájával az is jól jár, aki nem rájuk szavaz, a baloldaléval pedig az sem, aki őket támogatja. Ez a gazdaságban mutatkozik meg talán a leginkább. Hiszen míg a baloldal 2010 előtt megszorításokkal, a családtámogatások és a nyugdíjak megkurtításával igyekezett elhárítani a bajt, addig a jobboldal a jelenlegi krízist a gazdaság pörgetésével, ösztönzésével kezeli. Hogy melyik sikeresebb? Arról a szakértők helyett jobb, ha a számok beszélnek. Míg ugyanis 2008 után többéves recesszió következett, addig most egy fél év elegendő volt ahhoz, hogy az ország kijöjjön a gödörből.