Harmincból tíz – könyv a nemzetpolitika tíz évéről


Hirdetés

Szili Katalin a könyvbemutató előtt az MTI-nek telefonon elmondta: a könyv teljes képet kívánt mutatni tíz év magyar nemzetpolitikájának az eredményeiről, és rámutat a nemzetközi, európai szabályozás hiányosságaira is a nemzeti kisebbségek védelme területén. Hozzátette:

a könyv nem tudományos igénnyel készült, de megteremti a közös tudást az autonómia, nemzetpolitika kérdéseiben is.

A miniszterelnöki megbízott a magyar törekvések alapvetéseként jegyezte meg, hogy nem szeretnének a szomszédos többségi társadalmakban félelmeket kelteni. A magyar közösségek számára olyan megoldásokat keresnek, amelyek a saját identitását megélni akaró ember számára máshol már biztosítottak. Szili Katalin elmondta:

azért szövetkezett a könyv megírásában Kalmár Ferenccel és munkatársaival, mert úgy látja, hogy a kisebbségi vegyes bizottságokon keresztül lehet a legtöbb eredményt elérni.

Kalmár Ferenc is azt hangsúlyozta az MTI-nek adott nyilatkozatában, hogy a magyarság sehol nem kér olyan megoldásokat az identitás megőrzésére, amelyek máshol Európában ne működnének. A nagykövet úgy látta: az autonómiaformákról szóló párbeszéd megkezdése ellen szól, hogy egyes országok kirekesztő módon értelmezik a nemzetállam fogalmát. Úgy vélte azonban, hogy a 21. században már inkább a befogadó nemzetállami fogalom kellene hogy domináljon.

A miniszteri biztos a román-magyar vegyes bizottságról elmondta: miután április végén Gyulán aláírták a bizottság 8. ülésszakát lezáró jegyzőkönyvet, október közepén Bukarestben elkezdődik a kilencedik ülésszak. A 18 pont, amelyben a korábbi ülésszakban nem sikerült megegyezni, átkerül a kilencedik ülésszak programjába.

 

(MTI)

Kiemelt képünkön Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvések egyeztetéséért felelős miniszterelnöki megbízott beszédet mond a Harmincból tíz című könyvének bemutatóján a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. székházában 2021. szeptember 14-én. MTI/Mónus Márton


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb