Ferenc pápa demográfiai tendenciaváltást sürget
Ferenc pápa kijelentette, Európában tendenciaváltásra van szükség olyan reformokkal, melyek a családot helyezik a középpontba.
Úgy vélte, a fiatalok többsége gyermeket akar, de vágyaikat befagyasztja az Európát uraló „hideg és sötét demográfiai tél”. Megjegyezte, hogy az öregnek nevezett európai kontinens már nem dicsőséges múltja, hanem lakosságának előrehaladott kora miatt viseli azt a jelzőt.
A katolikus egyházfő „generációs fenntarthatóságot” szorgalmazott, példaként említette a járványhelyzetben elszegényedett fiatalokat, akik a pápa szerint csak társadalmi és gazdasági szolidaritással képesek családot alapítani.
Az Európa és kiemelten Olaszország súlyos demográfiai helyzetéről, a Vatikánnal szomszédos konferenciateremben rendezett találkozó a Születési Fórum nevet kapta. Elemzők rámutattak, hogy ez volt az első alkalom, hogy az olasz intézményes élet képviselői a születéscsökkenés megállításáról tartottak nyilvános rendezvényt.
Mario Draghi kormányfő hangoztatta, „gyerekek nélkül Olaszország eltűnik”. A miniszterelnök a nőket támogató családpolitikát sürgetett.
Gian Carlo Blangiardo, az Istat statisztikai hivatal elnökének adatai szerint Olaszország egységesítése, vagyis 1861 óta nem volt ennyire alacsony a születések száma. 2019-ben évi félmillió alá süllyedt a gyermekszületési szám, tavaly 407 ezren jöttek világra, ez év végére pedig 400 ezer alatti számot várnak.
A születések és halottak száma alapján az utóbbi öt évben évente több mint 200 ezer fővel csökkent Olaszország lakossága. Elhangzott, hogy a tavalyi járványévben a felére esett vissza a házasságkötések száma a korábbi évi 184 ezerről.
Az Istat elnöke rámutatott, hogy a demográfiai csökkentést egyedül Németország, Lengyelország, Szlovákia, Romania, valamint Magyarország tudta megfékezni megfelelő családtámogatási politikával.
(MTI)
Kiemelt képünkön Ferenc pápa és Mario Draghi olasz miniszterelnök látható a demográfiai válságról rendezett római konferencián 2021. május 14-én. A római katolikus egyházfő a demográfiai gondok miatt vészharangot kongatók táborához csatlakozva felhívta az olasz kormányt, hogy a szükséges anyagi stabilitás biztosításával bátorítsa a fiatalokat az Olaszországban maradásra és a családalapításra. MTI/AP/Andrew Medichini