Meghalt Chick Corea dzsesszzongorista és zeneszerző

Corea február 9-én hunyt el a rák egy ritka fajtája következtében. A betegséget csak nemrég diagnosztizálták – írta a BBC hírportálja. „Munkáival és évtizedek turnéival milliókat érintett meg és inspirált” – olvasható a közleményben.

Novemberben a BBC-nek adott interjújában elmondta, hogy a karantén idejét új projektek tervezésére használta, alig várta, hogy újra élőben, közönség előtt játszhasson.

Halála előtt rajongóinak küldött üzenetében írta:

„Azt remélem, hogy akik érzik magukban a zenélés, az írás, az előadás késztetését, bele is vágnak. Ha nem magukért, a többiekért. Nemcsak arról van szó, hogy a világnak több művészre lenne szüksége, egyszerűen nagy öröm”.


Hirdetés

„Chick Corea volt a legnagyobb improvizációs zenész, akivel valaha együtt játszottam. Senki sem volt nála nyitottabb, koncentráltabb, minden pillanatban befogadó volt az iránt, amit az őt körülvevő muzsikusok képviseltek. Micsoda felbecsülhetetlen veszteség” – írta Twitter-bejegyzésében John Mayer énekes.

Sheila E., akivel szintén többször fellépett, azt tette közzé, hogy Chick Corea megváltoztatta az életét zenéjén keresztül. A színész Elijah Wood úgy fogalmazott, hogy egy óriás távozott.

Chick Corea otthonosan mozgott a különböző zenei stílusokban, legyen az avantgárd, bebop, dzsesszrock, gyermekdal, kamara- és szimfonikus mű. Kompozícióira jelentős hatást gyakoroltak Bartók Béla művei.

Életműve elképesztő, játszott akusztikus zongorán, szintetizátoron, szólóban és különböző zenekarok vezetőjeként, tagjaként is.

A félig spanyol, félig olasz származású Corea az első volt, aki zenei megfogalmazásaiban a zongorát szinte dobként is használta, a zongora-dob műfaját létrehozta. Első lemezfelvételét 1966-ban készítette, Miles Davishez 1968-ban csatlakozott; a trombita királyának számos albumán játszott, köztük az In A Silent Way-en (1969) vagy a Bitches Brew-n (1970). A Circle formáció után 1971 végétől 1973-ig a Return To Forever-rel, Stanley Clarke basszusgitárossal és Airto Moreira ütőssel lépett fel. Játszott Gery Burton vibrafonossal, Herbie Hancock billentyűssel, valamint Mike Brecker szaxofonossal is. 1985-ben létrehozta az Elektric Band triót John Patitucci basszusgitárossal és Dave Weckl dobossal. A kilencvenes évek elején Bobby McFerrin énekessel rögzített néhány duót.

Foglalkoztatta a kortárs klasszikus zene, komponált vonósnégyesre és nagyzenekarra, turnézott John McLaughlin gitárossal. Száznál több albumot készített, nagy slágerei között tartják számon a Spaint és a 500 Miles High-t.

Többször járt Magyarországon, tavaly március 24-én koncertet adott volna a Müpában, a koronavírus-járvány miatt meghiúsult fellépésen elsősorban Trilogy című albumáról játszott volna.

Utoljára így 2018 júliusában járt Magyarországon, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben adott műsort a nyolcvanas évek végén alakult Chick Corea Akoustic Band 21. századi reinkarnációjával, John Patitucci bőgőssel és Dave Weckl dobossal. Korábban a Müpában volt koncertje szólózongorán, Gary Burton vibrafonossal duóban, saját hattagú turnébandájával, a Vigillel együtt is. 2017 májusában az újbudai MoM Sportban adott fergeteges koncertet Trilogy elnevezésű formációjával.

 

(MTI)

Kiemelt képünkön Chick Corea amerikai zongorista kezében a legjobb improvizált dzsesszszólóért (Hot House) és a legjobb hangszeres zeneszerzeményért (Mozart Goes Dancing) járó gramofonnal a Grammy-díjak 55. átadási ünnepségén a Los Angeles-i Staples Centerben 2013. február 10-én. (MTI/EPA/Paul Buck)

'Fel a tetejéhez' gomb