Ott segíthetünk, ahol egy színes mesekönyv a világ legszebb ajándéka…


Hirdetés

Az Örökbe fogadok egy ovit mozgalom keretében nemcsak óvodákat, hanem gyerekházakat, tanodákat és gyermekotthonokat is segíthetünk. A mélyszegénységben, hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetben élő kicsiket az intézményeken keresztül támogathatjuk saját, még jó minőségű játékokkal, használt, de szintén jó minőségű, mosott ruhákkal, méghozzá célirányosan. Az adott intézmény kapcsolattartója ugyanis pontosan meg tudja mondani, hogy mire és milyen mennyiségben van szükség. Tehát minden esetben az örökbefogadott óvodára szabott információs listát kapunk, de azért van néhány általános eszköz a játékok mellett, melyekre szinte mindenütt szükség van: papír, olló, ragasztó, ceruza, festék, gyurma, zsebkendő, szalvéta, fogkefe, fogkrém, szappan, takaró, törölköző, ágy, függöny, terítő, illetve tisztítószerek és ruhák. Persze nemcsak a testnek, a léleknek is kell a támogatás, így – amint a vírushelyzet javul –, szívesen fogadnak színházi előadásokra szóló jegyeket vagy buszos, vonatos kirándulások felajánlását is.

Az örökbefogadásnak nincs kötött időtartama. Addig segíthetünk, amíg erre lehetőségünk van.

Regisztrálni a www.orokbefogadokegyovit.hu oldalon keresztül lehet. Nemcsak magánszemélyek, de munkahelyek, közösségek, iskolai osztályok vagy jobb anyagi körülmények között működő óvodák is jelentkeztek már örökbefogadónak.

– Számomra ez a mozgalom azt bizonyította be, hogy rengeteg jó ember van. Azt tapasztalatom, hogy az adományozók olyan felelősségteljesen gondolkodnak egy általuk segített közösségről, ami egyszerűen bámulatos. Leírhatatlanul felemelő látni azt az értéket, ami nap mint nap születik – mondta el lapunknak a mozgalom alapító elnöke. Barát Hella emlékeztetett arra, hogy nemcsak a segítőknek, de az óvodapedagógusoknak is nagyon hálás, hisz nélkülük mindez nem valósulhatna meg. – Az ő hivatásuk egyébként is hatalmas felelősséggel jár, hisz a gyermekeinket bízzuk rájuk.

Egy hátrányos helyzetű gyerek esetében még nagyobb a feladatuk, hisz meg kell őket tanítani például az angol wc használatára vagy a kézmosásra, ráadásul még több szeretetet kell adni nekik

– tette hozzá. Megtudtuk tőle azt is, hogy jelenleg 4500 regisztrált támogatójuk van, és mintegy 700 intézményt segítenek az adakozók. – Ebben a történekben mindenki jól jár, hisz azon felül, hogy másoknak jót teszünk, magunkon is segítünk azzal, hogy a nem használt tárgyak átadásával sok hely felszabadul otthon, és azok olyan helyen kelhetnek életre, lesznek hatalmas értékké, ahol egyébként egyáltalán nincs otthon játéka a gyerekeknek – mutatott rá Barát Hella.

Ha több adomány érkezik, akkor a kicsiknek arra is lehetősége nyílik, hogy ne csak az óvodákban használják a játékokat, hanem egyet-egyet haza is vigyenek belőle.

– A járvány miatt mindannyiunk élete egy picit „defektes” most, számos közösségben elmaradnak az ünnepségek, a karácsony, a Mikulás és a többi. Ez nekünk is nehéz, de a hátrányos helyzetű intézmények esetében ezek sokkal nagyobb jelentőséggel bírnak, vagyis a hiányuk is sokkal érezhetőbb és fájdalmasabb. Az a fajta érzelmi töltet, ami ilyenkor minden intézménybe bekúszik, idén nem valósulhat meg. Ne feledjük el, hogy most ugyan mindannyiunknak nehezebb anyagilag, de

aki eddig is keveset tudott adni a gyerekének, most még kevesebbet tud

– mutatott rá Barát Hella. – Nagyon sok megható történetnek lehetek részese. Legutóbb egy cég jelentkezett örökbefogadónak, egy 40 fős közösséget fogadtak örökbe. Az óvónéniket arra kérték, hogy gyűjtsék össze névre szólóan, ki mit szeretne. Egy 4 éves kislány csupán egy mesekönyvet kért szép képekkel. Ebből is láthatjuk, hogy milyen keveset kérnek ők, milyen kicsivel boldoggá tudjuk tenni őket – tette hozzá. Kitért arra is, hogy ez az adakozási forma azért különösen sikeres, mert

az óvónők pontosan tudják, hol mire van szükség, melyik szülőhöz hogyan lehet közelíteni, egyáltalán hogyan lehet úgy adni, hogy a büszkeségüket leküzdve elfogadják.

A mozgalom munkatársai azt kérik, senkit ne riasszon vissza a járvány, hiszen vírusmentesen is biztonsággal küldhetünk ajándékot! A New England Journal of Medicine-ben közölt adatok szerint rézen 4 órán át, kartonpapíron 24 óráig, műanyagon és rozsdamentes acélon pedig 72 óráig marad életben a koronavírus. Ezeket az adatokat kell tehát figyelembe vennünk. Vagyis lehetőleg két napig parkoltassuk még otthon a már becsomagolt adományt, így biztosan teljes biztonságban, vírusmentesen érkezik meg a legrászorultabbakhoz.

(Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Pixabay.com)


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb