Budapest elveszett tetődíszei III.
A Margit híd tágabb környezetének városiasodása a 19. század legvégén kezdődött, amikor a közelben elkezdték felépíteni az Országházat. A parlament épületével párhuzamosan a Lipót (mai Szent István) körút és budai folytatása, a Margit körút is kiépült. Az akkori építészek hittek a nagy és látványos nyitányokban, így a budai és a pesti oldalon a körút első házait csodaszép tetődíszekkel látták el, amelyek díszkapuként nyitották meg a grand boulvard-t.
Visszatérve a pesti oldalra, a Jászai Mari tér északi oldalán állnak a Palatinus-házak. A Palatinus Építő Rt. (a monarchia legnagyobb építési vállalkozói közé tartozó Grünwald és Schiffer cége), amely az akkor már jó nevű Vidor Emilt kérte fel az épületek tervezésére. A mester három bérpalotát tervezett a Pozsonyi út és a rakpart közti szakaszra, tágas és világos, 2-3-5 szobás luxus polgári lakásokkal. Az épületekben központi porszívó volt, a fürdőszobákat pedig a szigetről termálvízzel látták el. Vidor a Jugendstilt alaposan kitanulmányozta Németországban, így ez a ház is sok szecessziós jelleget hord magán.
Maradva a Pesten, haladjunk tovább a Szent István körúton a Nyugati tér felé. Elhagyva a Vígszínházat, balra találjuk az egykori Nova Közlekedési és Ipari Rt. székházát és bérházát. A Szent István körút 22-es szám alatt található gyönyörű bérpalota kisebb sérülésekkel megúszta Budapest ostromát. Mégis az épület gazdagon díszített saroktornyát valamikor a 1970-es években megcsonkították, így ma csak egy végtelenül leegyszerűsített tornyot láthatunk, amely nem méltó az eredeti épülethez. Amennyiben a szakemberek úgy döntenek, hogy ez a toronydísz is bekerül a programba, talán ezt lenne a legkönnyebben és legköltséghatékonyabban helyreállítani.
E heti cikkem utolsó épülete az egykori Zsolnay szaküzletről elnevezett Zsolnay-ház a Március 15-e tér és a Váci utca sarkán. Pest egyik legszebb és legdíszesebb tornya a második világháborúban sérült meg, amelyet annak ellenére bontottak el, hogy menthető lett volna. A hagyma formájú saroktoronnyal tűnt el az épület homlokzatáról a Hungária születése c. alkotás, amely egy emeletnyi nagyságú homlokzati festmény volt. A falfestmény mögötti manzárd tetőzet mázos Zsolnay cserépből volt kirakva.
Jövő héten folytatom Budapest elveszett tetődíszeinek felkutatását. Remélem, az eddigi helyszínek bemutatása rádöbbentette az olvasót, hogy milyen is lehetne szeretett Budapestünk, a „Duna gyöngyszeme”, ha a szocializmusban előrelátó módon és ideológiamentesen helyreállítják, és nem pedig lerombolják ezeket az értékeket…
Fecske Gábor László
A szerző további írásai itt olvashatók
Kiemelt képünkön a Jászai Mari tér északi oldalán álló egyik Palatinus ház látható. Forrás: www. budapest1kor.blogspot.com