Bizottságot hozott létre Ferenc pápa Vatikán Állam pénzügyeinek felügyeletére
A pápa a bizottság elnökének Kevin Farell bíborost nevezte ki, aki a Világiak, a Család és az Élet kongregáció prefektusa is egyben, valamint bíboros kamarás (kamerlengo), akinek feladata a Szentszék vagyonának kezelése, elsősorban abban az időszakban, amikor a pápai hivatal betöltetlen.
Az új bizottság titkára Filippo Iannone érsek lett. Az ötfős bizottság tagjai között van még Fernando Vérgez Alzaga, a vatikánvárosi Kormányzóság főtitkára, Nunzio Galantino, az Apostoli Szék Vagyonkezelőségének (Apsa) elnöke és Juan Antonio Guerrero Alves, a Gazdasági Titkárság vezetője.
A bizottság megalakítását az idén júniusban hatályba lépett vatikáni gazdasági szabályzat írta elő olyan felügyelő szervet szorgalmazva, amely ellenőrzi a Szentszék gazdasági-pénzügyi tevékenységét, mindenekelőtt a pápai állammal kötött szerződéseket. A bizottság feladatának számít annak meghatározása is, hogy mely tranzakciók számítanak bizalmas, védett információnak.
A szentszéki államtitkárság, a Vatikánváros Kormányzósága és más hivatalok által kötött nemzetközi szerződésekről, valamint beszerzésekről, finanszírozásokról, banki átutalásokról van szó.
A felügyelet létrehozása Angelo Becciu bíboros szeptember 24-én bejelentett lemondását követi. A volt bíborossal szemben a vatikáni és az olasz ügyészség is vizsgálatot indított több, a szentszéki államtitkárság nevében folytatott nemzetközi ingatlanvásárlási ügylet miatt, amelyek az olasz sajtó számításai szerint legalább félmilliárd eurós hiányt okoztak a pápai állam kasszáinak. A vatikáni hivatalokat képviselő volt bíboros és üzleti társainak tranzakciói – mint utólag kiderült – éveken át ellenőrzés nélkül zajlottak, és az utóbbi hetekben széles sajtónyilvánosságot kaptak.
(MTI)
Kiemelt képünkön Ferenc pápa misét pontifikál A Mediterráneum a béke határvonala címmel rendezett nemzetközi találkozón a dél-olaszországi Bari városában 2020. február 23-án. MTI/AP/Gregorio Borgia