Hogyan változtatott a járványhelyzet a védőnői ellátáson?


Hirdetés

A védőnői hivatás folyamatosan fejlődik: követi a szakmai és tudományos követelményeket, a társadalomban és az egyes emberekben zajló lelki-szellemi folyamatokat, hogy mindezek figyelembevételével tudjon hatékony és együttműködő társként segíteni, irányt mutatni, illetve értéket közvetíteni. A COVID-19 világjárványként került az emberiség történelmébe – nemcsak az egészséget veszélyeztetve, de ezzel összefüggésben az élet szinte minden területét átalakítva. Ez az időszak még inkább előtérbe hozta a megelőzés és a gyors reagálás, valamint a lakosság együttműködő, aktív, értő és elfogadó részvételének fontosságát, és az ezt eredményező támogatást.

Ebben a különleges járványhelyzetben a Magyar Örökség díjas, hungarikumként védett védőnői szolgálat a többi egészségügyi szereplő mellett a családok ellátásában kiemelt szerepet kap. „Ott kell lennünk a lakosság közelében, segítenünk kell megérteni és elfogadni a szükséges intézkedéseket, még inkább megértetni az Egészségügyről szóló törvény egyik üzenetét, hogy az egészség mindenkinek saját felelőssége, de felelősséggel tartozunk mások egészségéért is” – fogalmazott a konferencia köszöntőjében Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége elnöke.

A konferencia célja bemutatni néhány olyan témát, amely ebben a folyamatban támogatja a védőnők szakmai felkészültségét, munkáját. Ezt szolgálják a meghívott előadók, akik a társszakmák részéről közvetítenek a védőnők számára fontos megállapításokat, tudnivalókat, tudományos-szakmai összefüggéseket, és bemutatnak néhány kiemelt témát, amelyek a járványhelyzet alatt fókuszba kerültek.

A program keretében Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter úr, fővédnök köszönti a védőnőket, ezután Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért elnöke, majd Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos üdvözlő gondolatait hallhatjuk.


Hirdetés

További előadások:

Bábiné Szottfried Gabriella, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozatának elnöke — aki a járványhelyzetben a védőnői ellátásra vonatkozó eljárásrendeket az aktuális helyzetnek megfelelően kezdeményezte, illetve ezek megalkotásában is részt vett — beszél a Védőnői Szolgálat különböző területein feladatot ellátó munkatársakról.

A Dr. Pátkai István pszichiáter, pszichoszociális konzultáns „Csak krízisben tanul az ember – Nincs más út az új beírásához…” címmel tart előadást. Dr. Ádám Zsolt szülész-nőgyógyász főorvos a „Szülészeti ellátásunk a COVID időszakban” című előadásban összegzi az elmúlt hónapok szülészeti ellátásra vonatkozó tapasztalatait. A járványhelyzettel kapcsolatban számos tapasztalat gyűlt össze a családgondozásban a védőnői szolgálat szakmaterületein is.

A konferencia megtekinthető 10 órától a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége honlapján.

A Magyar Örökség díjas, Hungarikum Védőnői Szolgálat alapításának 105. évfordulója tiszteletére rendezett, „A COVID-19 járványhelyzet tapasztalatai a védőnői ellátásban” című online konferencia fővédnöke Prof. Dr. Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériuma minisztere.

***

A tapasztalatok összegyűjtésére az MVSZSZ pályázatot hirdetett. Olyan témát választottak, amely jól bizonyítja a védőnői szolgálat naprakészségét, magas színvonalú működőképességét.

A három díjnyertes pályamunka a védőnői munkamódszerekben szükséges változtatásokról, a gondozottakkal való kapcsolattartás és telemedicina módszereiről, a gondozottak megváltozott szükségleteinek bemutatásáról szól. Dr. Rákóczi Ildikó, az MVSZSZ Prevenciós Központ szakmai vezetője a konferencián ismerteti a beérkezett pályázatokkal kapcsolatos bíráló bizottsági véleményeket, valamint a kihirdeti a nyertes pályázatokat.

Ezek 2020. október 1-től nyilvánosan elérhetők lesznek.

 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb