Kinek éri meg a Babakötvény? Útmutató az egész családnak

Minden 2005. december 31-e után született gyermek életkezdési támogatást kap a magyar államtól, amelynek összege 42 500 forint. Ez a pénz egy kincstári letéti-start számlára kerül, és itt „pihen” egészen addig, amíg fiunk vagy lányunk be nem tölti a 18 éves kort.

Ez a pénzbeli ajándék minden családnak jól jön, azonban tény, hogy az önálló élet megkezdéséhez kevés lesz ez az alig 43 ezer forint. Ezért érdemes inkább egy olyan eszközként gondolni erre, amely takarékoskodásra ösztönöz minket.

Hiszen melyik szülő ne kívánná azt, hogy gyermeke egy kisebb vagyonnal a zsebében vághasson bele a nagybetűs életbe? Ez az a jövőkép, amelynek első puzzle-darabkáját jelentheti az életkezdési támogatás.

De vajon mit kell tennünk ahhoz, hogy ez a 42 500 forint akár milliós nagyságrendig duzzadjon?


Hirdetés

A válasz: a Start-számla és a Babakötvény

Ahogy már fent is említettük, a letéti számlán a pénzünk csak pihen, gyarapítani tehát nem tudjuk. Ahhoz, hogy az állam támogatását további összegekkel egészíthessük ki, át kell vezettetnünk az életkezdési támogatást egy értékpapírszámlára.

Ha gyermekünknek nyitunk egy Start-értékpapírszámlát, akkor az oda befizetett összegeket értékpapírba, egészen pontosan Babakötvénybe fektetik.

Forrás: Freepik

Mi az a Babakötvény?

A Babakötvény az egyik legnépszerűbb gyermek célú megtakarítási forma Magyarországon. Ezzel a megoldással már infláció feletti kamatot és állami támogatást is kapunk az életkezdési hozzájárulás mellé.

Ha rálépünk az előtakarékoskodás útjára, akkor az állam az éves befizetéseink 10 százalékával, de maximum évi 6 ezer forinttal kiegészíti gyermekünk vagyonát.

Az állami támogatás maximuma tehát már viszonylag alacsony kiadással számolva, mindössze havi 5 ezer forint befizetésével elérhető. Sokaknak már önmagában ez is egy nyomós érv lehet a Babakötvény mellett, ám ha még mindig vacillálunk, nézzük meg mélyebben, hogy mikor éri meg a Babakötvény mellett letennünk a voksunkat.

Alacsony költségek és biztonság

Ha a megtakarítási számla indításának és fenntartásának költségeitől tartunk, akkor egyértelműen jó döntés Babakötvénybe fektetni. Ugyanis sem a Start-számla megnyitásának, sem a vezetésének nincsenek költségei.

A hosszú és bonyolult ügyintézéstől sem fáj majd a fejünk, ha ezt a megoldást választjuk: a számlanyitás rendkívül gyors és egyszerű, ráadásul mindössze néhány irat és dokumentum szükséges hozzá. Akkor is érdemes élni ezzel a lehetőséggel, ha nem szeretnénk kockázatos befektetésbe vágni a fejszénket.

A Babakötvény ugyanis egy államkötvény, amely közel sem mondható olyan rizikósnak, mint a részvények. Igaz, a biztonságért cserébe csak alacsonyabb kamattal számolhatunk, de a Babakötvény esetében elérhető nettó 3 százalékos éves hozam még így is elég jól hangzik.

Forrás: Freepik

Kötöttségek nélküli takarékoskodás

Könnyen előfordulhat, hogy bármennyire is szeretnénk minél nagyobb összeggel támogatni gyermekünket a jövőben, egyszerűen nem tudunk minden hónapban több ezer forintot erre szánni a mindennapi kiadásaink mellett.

A Babakötvény ebben az esetben is ideális választás. Más megtakarítási formákkal ellentétben ugyanis itt nincs meghatározva a havi összeg alsó határa, sőt, még azt sem várják el, hogy minden hónapban befizessünk valamennyit a számlára.

Így akár azt is megtehetjük, hogy csak azokban a hónapokban „dobunk be” egy kisebb összeget gyermekünk jövőjének „perselyébe”, amikor nincs fűtésszezon, tehát alacsonyabb a rezsiköltségünk.

A Babakötvény további előnye, hogy gyermekünk teljesen költségmentesen juthat majd hozzá az összegyűlt pénzéhez, amikor betöltötte a 18. életévét. A pénz ráadásul szabadon felhasználható, tehát a szárnyait próbálgató kamaszunk arra költheti el, amire csak szeretné.

A pénzügyi tudatosság is fontos

Az előnyök mellett azonban a kockázatokat is meg kell ismernünk ahhoz, hogy a teljes képet látva hozhassuk meg a végső döntést. Nem árt tudni például azt, hogy gyermekünk 18 éves kora előtt még akkor sem vehetjük ki a pénzünket a számláról, ha ezen múlik, hogy kikapcsolják-e a lakásunkban az áramot.

De még a 18. születésnapja után sem számolhatunk azzal, hogy majd ebből az összegből rendezzük a tartozásunkat, vagy egy egészségügyi kezelés költségét.

Mivel gyermekünknek kizárólagos hozzáférési és rendelkezési joga van a megtakarítás végösszege felett, mi, szülők nem vehetjük fel helyette a pénzt, illetve nem is szólhatunk bele, hogy mire szánja.

Itt jön be a képbe a pénzügyi nevelés fontossága. Rajtunk múlik ugyanis, hogy fiunk vagy lányunk a felnőtté válás kapujában megfontolt döntéseket hoz-e majd az általunk összegyűjtött vagyonnal kapcsolatban – amelyet egy összegben kap meg.

Ahhoz, hogy gyermekünk magabiztosan és tudatosan mozogjon a pénzügyi világban, 3 összetevőt kell használnunk a nevelése során: a már kisgyermekkorban elkezdett edukációt, a jó szülői példát, és az „X-vegyszert”, amely nem más, mint a bizalom.

Hogy belevágunk-e egy gyermek célú megtakarításba, az a mi döntésünk. Az viszont, hogy a Babakötvénybe fektetett pénznek mi lesz a sorsa, az övé.

Nekünk pedig bíznunk kell abban, hogy élete első 18 évében tanult tőlünk annyit, hogy a lehető legjobban használja fel azt az összeget, amit a jövőjére gyűjtögettünk.

Összegzés

A fentiekből tehát jól látszik, hogy sok esetben a Babakötvény a legjobb döntés. Valószínűleg épp a költségmentesség és a befizetett összegekkel kapcsolatos rugalmassága teszi ennyire népszerűvé a gyermekes családok körében.

Azt azonban jó tudnunk, hogy nincs akadálya annak, hogy a Babakötvény mellett más jellegű megtakarítást is indítsunk gyermekünk jövője érdekében.

(X)

'Fel a tetejéhez' gomb