Nagy segítség lesz a koronavírus elleni küzdelemben a magyar fejlesztésű lélegeztetőgép


Hirdetés

Elmondta, tíz nap alatt fejlesztették ki a működő prototípust, és újabb húsz nap alatt a gép műszaki hátterét – például a szervizelhetőségét – is kialakították. Beadták a klinikai tesztek engedélyezésére és a szabadalomra vonatkozó kérelmeket, és az ötletgazda szerint elképzelhető, hogy rövid időn belül elkezdhetik a sorozatgyártást.

A Femtonics Kft. a Semmelweis Egyetem segítségével fejlesztette ki a gépet, amely a koronavírus miatt súlyos állapotba került betegeken is segíthet. A szerkezetet könnyen és nagy mennyiségben lehet gyártani, kevés alkatrészből áll, kicsi, kompakt és egyszerűen kezelhető. Rendelkezik egy összetett szűrővel is, amely a kilélegzett levegő vírustartalmát semlegesíti, így az egészségügyi személyzetet is védi.

Képünk illusztráció. MTI/Balogh Zoltán

Rózsa Balázs fizikus, orvos az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában arról beszélt, hogy az olaszországi helyzetet látva

olyan készenléti készüléket akartak készíteni, amely vészhelyzetben bevethető, alkalmazható lesz azokon a helyeken, ahol esetleg nem áll rendelkezésre elegendő hagyományos intenzív lélegeztetőgép.

Kiemelte, hogy tervezésekor fokozottan odafigyeltek arra, hogy a kialakított eszközt a lélegeztetésben kevésbé jártas orvosok is könnyen, biztonságosan tudják működtetni.

A nyomás- és idővezérelt lélegeztetőgép teljesíti a koronavírusos betegek ellátásánál fontos összes alapkövetelményt, a betegség különböző stádiumaiban bevethető, attól függően milyen állapotban van a beteg – hangsúlyozta Rózsa Balázs, hozzátéve, hogy távlati céljuk továbbfejleszteni a készüléket, amely így pár hónap múlva arra is használható lehet, hogy általános lélegeztető berendezésként forgalomba kerüljön.

Hozzátette: a szabadalmaztatás alatt álló találmány

nagy szakmai összefogással készült a Semmelweis Egyetemmel, egy önkéntesekből álló csapat munkájának eredményeként.

Rózsa András a műsorban köszönetet mondott a Semmelweis Egyetem rektorának, Merkely Bélának, Lorx Andrásnak, az egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikája docensének és a Pécsi Tudományegyetem munkatársainak.

A munkában emellett kiterjedt mérnöki gárda vesz részt és nagyipari vállalkozók is felajánlották segítségüket a gyártás megszervezésében – közölte. Rózsa Balázs kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a lélegeztetőgép ára lényegesen kedvezőbb a Magyarországon jelenleg kereskedelmi forgalomba kapható gépekénél.

MTI

Kapcsolódó cikkünk:

Orbán Viktor a hazai lélegeztetőgép-gyártásról tájékozódott


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb