Ugyanazon a napon hunyt el az Állatfarm szerzője és magyar származású rendezője is
George Orwell 1945-ben írta meg az Állatfarm című munkáját, mely pár éven belül egyik legjelentősebb regényévé vált. Kiváló érzékkel látta meg a sztálini totális diktatúra veszélyét, művében Orwell a kommunista diktatúra álságos és könyörtelen rendszerét mutatja be.
A történet szerint egy angol gazdaságban az állatok elűzik az addig a farmot igazgató Jones gazdát. A gazdátlan udvarban hamarosan a disznók veszik át az uralmat, akik a hatalmukat a rendfenntartó vérszomjas kutyákkal erősítik meg. Akik a disznókkal, a hatalom letéteményeseivel ellenszegülni mernek, azt az állati karhatalom azonnal likvidálja. A disznók által vezetett tanyán a belső ellenségek keresése, az erőszak és a rabszolgamunka terjed el.
George Orwell regényében állati karakterekkel mutatja be a szovjet rendszer alapvető embertelen működését. Az Állatfarm jelentős hatású olvasmánnyá vált az ’50-es évek elején Európa nyugati felén. Nem véletlen, hogy az első angol egész estés rajzfilm éppen az Állatfarm adaptációja lett.
Az ötvenes évek elején az angol animációs filmkészítés még gyermekcipőben járt, addig főleg rövid- és reklámfilmeket készítettek csupán. A magyar származású Halász János 1936-ban költözött Angliába, ahol feleségével, Joy Batchelorral létrehozták saját rajzfilmstúdiójukat.
Halász János és felesége a második világháború alatt több antifasiszta propagandafilmet is készített. A magyar származású animátort és rendezőt 1951 őszén kérték fel Orwell regényének megfilmesítésére. Óriási munkával három év alatt készült el Halász stábja a rajzfilmmel.
Kevésbé ismert tény, hogy a kommunista diktatúra-ellenes rajzfilmet a CIA is támogatta anyagilag, mivel így is fokozni tudta a Szovjetunió-ellenes hangulatot nyugaton.
A megrajzfilmesített Állatfarm több nemzetközi díjat is nyert 1956-ban, többek között a filmzenéért, melyet ugyancsak egy magyar származású alkotónak, Seiber Mátyásnak köszönhet a közönség.
Címlapon: George Orwell: Animal Farm (1945) (Forrás: Flickr.com)