Útnak indították az Európai Űrügynökség exobolygókutató űrtávcsövét

A CHEOPS (Characterising ExOPlanets Satellite) űrteleszkópot az eredeti tervekhez képest 24 óra késéssel, magyar idő szerint szerda reggel 9 óra 54 perckor indította útnak egy Szojuz-Fregat hordozórakétán az Arianespace európai űrkutatási vállalat a Francia Guyanában levő kourou-i űrközpontból.

A CHEOPS tükre – Wikipedia

Az Európai Űrügynökség szerint ez az első misszió, amelynek keretében olyan közeli, fényes csillagokat tanulmányoznak, amelyekhez biztosan tartoznak – a szuperföldtől egészen Neptunusz méretig terjedő – exobolygók.

Baloldalon egy másik kutatás, a SWEEPS keresési területe, középen ugyanennek a területnek egy felnagyított részlete, jobboldalon pedig egy még részletesebb kép a felfedezett zöld körökkel jelölt exobolygók helyéről. A remények szerint a CHEOPS ehhez hasonló, s tán még gazdagabb tudományos eredményre jut – Wikipedia

Ezeknek a planétáknak a méretét a csillaguk előtti átvonulásuk során megfigyelhető fényességcsökkenés alapján fogják meghatározni.

Fantáziarajz egy exobolygóról, amely épp átvonul a csillaga előtt – Wikipedia

Az űrteleszkóp elemezni fogja az exobolygók sűrűségét, sugarát és meghatározza, hogy rendelkeznek-e légkörrel.


Hirdetés

A CHEOPS kutatócsoportjának vezetője, az idén fizikai Nobel-díjjal kitüntetett Didier Queloz svájci csillagász korábban elmondta, hogy

a misszió az eddig felfedezett több mint 4 ezer exobolygó közül 100-ra fog koncentrálni, részben annak kiderítése érdekében, hogy van-e közöttük a földi értelemben vett élet fenntartására képes planéta.

Az Arianespace közlése szerint a rakétán további négy másik műhold, köztük az olasz űrügynökség egy Föld-megfigyelő űreszköze is helyet kapott.

MTI

'Fel a tetejéhez' gomb