Három önkéntes munkáját ismerték el a Szent Erzsébet Rózsája díjjal
„Aki nagyon tud szeretni, segíteni is nagyon akar” – mondta Herczegh Anita köszöntőjében, mellyel Szent Pál Szeretethimnuszára támaszkodva kiemelte a hétköznapokban elrejtett apró szeretet-tettek fontosságát, aminek napi szinten eleget tesznek a mostani és a korábbi díjazottak.
Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke köszöntőjében hálás szívvel tekintett vissza az elmúlt húsz évre. Jó kezdeményezésnek nevezte, hogy annak idején a díj létrehozatalát javasolták, és azóta is számos életpéldát méltathatnak e kitüntetéssel. Köszönetet mondott a Nemzeti Színház igazgatójának, Vidnyánszky Attilának, hogy a díjátadó ünnepség ismét egy méltó és magasztos helyen, szeretetteljes vendéglátással zajlódhat. A hála jeleként az MKPK nevében egy emlékplakettet és egy Szent Erzsébet Rózsája emlékérmet adott át az igazgatónak.
A köszöntő szavak után díjazták az idei három önkéntest. Erős Klára, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász önkéntese több községben is tevékenyen részt vett a Karitász helyi szervezetének megalapításában. Ünnepi beszédében elmondta, a közösség ereje segítette a díjhoz, hiszen napi szinten lelki vezetője, családja, barátai segítették, hogy önzetlen szeretetével fordulni tudjon a szeretetre, gondoskodásra vágyók felé.
Az idei Szent Erzsébet rózsája díjat a hazai díjazott mellett két belga származású önkéntesnek is odaítélték, név szerint Marie-Rose Pauwelsnek és John Van Mieghemnek, az ipolytölgyesi Szent Erzsébet Otthon támogatóinak, akik 25–30 éven át az iskolai idő alatt két-két hétre diákokat vittek az otthonba, hogy jelenlétükkel a bentlakó fogyatékos emberek felé gondoskodó szeretettel fordulhassanak. Az elismert művésztanárok éveken át kitartó önkéntes munkájukkal számos diák életszemléletére pozitívan hatottak. Köszöntőbeszédeikben mindketten kiemelték a szolgáló szeretet fontosságát.
Mohos Gábor, esztergom-budapesti segédpüspök Erdő Péter bíboros szavait tolmácsolta, aki visszaemlékezett a díj megalapítására, és méltatta annak indokoltságát. A jelenlévőkhöz intézett levelében azt a szeretetből indíttatott tettet méltatta, mely az eddigi díjazottakban és számos eljövendő önkéntes munkájában is megcsillan: ahogy Szent Pál mondja, a férfiak úgy szeressék feleségüket, mint Krisztus az egyházát, az asszonyok pedig engedelmeskedjenek férjüknek. A bíboros levelében felhívta a figyelmet, hogy ez a legszilárdabb szeretet, és ha az emberek ilyen feltétel nélküli szeretettel viseltetnek egymás iránt, nem csak a szűkebb családban, hanem a társadalom számos más területén is, akkor a remény megmarad.
A díjazottak méltatása után, az MKPK által fiatalok számára meghirdetett vers- és novellaíró pályázat díjazottjait tüntették ki. Az ifjú tehetségek közül a legkiemelkedőbb pályaműveket a Nemzeti Színház színészei tolmácsolták a nagyérdemű számára. Az est zárásaként Tóth Auguszta, a Nemzeti Színház színésze a Csíksomlyói passióból származó Mária monológjával ajándékozta meg a nézőközönséget, mely produkció az emberek szívéig, lelkéig hatolt. Ezt követően a jelenlévők állva elénekelték a Boldogasszony anyánk egyházi éneket, mely korábban a magyar nemzet himnusza is volt.
Az est folyamán befolyt adományokat a bakonyszücsi Daganatos Betegek Lelki Rehabilitációs Otthona számára folyósították.
A Szent Erzsébet Rózsája díj 95 mm átmérőjű bronz érem, melynek előoldalán rózsa található, hátoldalán pedig a „Szent Erzsébet Rózsája díj; Magyar Katolikus Püspöki Konferencia” áll. Pálffy Katalin szobrászművész munkája.