A bevándorlási krízisre keresik a választ a püspökök a 2020-as Bari találkozón

A Mediterráneum püspökei, Törökországtól kezdve Görögországon, Líbián, Franciaországon át egészen Spanyolországig, hat napon keresztül tanácskoznak majd, hiszen 2015 óta közvetlenül érintettek a kérdésben. „A problémát a gyökerénél fogva kell megvizsgálni a Földközi-tenger országai püspökeinek.” – mondta Bassetti bíboros az augusztusban véget ért 40. Rimini meeting negyedik napján elhangzott hozzászólását követően.

„Tekintetünket az emberi és evangéliumi értékekre kell függesztenünk, mivel ezeken épül fel társadalmunk.

Szükségünk van arra, hogy visszatérjünk gyökereinkhez, s arra is, hogy a gondokat együtt oldjuk meg.” A Vatican News hírportál szerint az összejövetel „egyfajta szinódus” lesz. Bassetti bíboros bejelentette, hogy a gyűlést Ferenc pápa személyesen fogja lezárni, azonban ezt az információt a Vatikán még nem erősítette meg.

Mióta 2013 júliusában az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére utazott, a pápa nem szűnt meg a menekülők befogadására buzdítani. Akkor arról a 20.000 áldozatról emlékezett meg, akik az utóbbi 20 évben a Földközi-tengerben lelték halálukat. A pápa álláspontja sok tekintetben szembe megy a jelenlegi olasz migrációs politikával, amely igykeszik tartani magát a zéró toleranciához.


Hirdetés

Nemrég, 2019. július 28-án, a déli Angelus elimádkozása után megismételte felhívását. [A Líbia partjainál hullámsírban eltűnt 115 személy kapcsán a következőt mondta: „Fájdalommal értesültem a Földközi-tengeren pár napja történt tragikus hajótörésről, melynek következtében több tucat migráns vesztette életét, köztük nők és gyermekek. Megismétlem sürgető felhívásomat, hogy a nemzetközi közösség azonnal és határozottan intézkedjen annak elkerülése érdekében, hogy hasonló tragédiák újra megtörténjenek, továbbá mindenki biztonságának és méltóságának garantálása érdekében. Kérlek benneteket, imádkozzatok velem együtt az áldozatokért és családjaikért.”]

Egyes országok püspökei már többször felemelték hangjukat e témában: 2018 júliusában az olasz főpásztorok szólaltak meg Matteo Salvini migrációs törvénytervezete kapcsán, ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok püspökei is kifejezték Donald Trump politikájával ellentétes véleményüket. [Ugyanezt tették 2019 nyarán is.]

2018 júliusában pedig Svédországban találkoztak a püspöki konferenciák keretein belül működő „vándorlók és útonlevők” bizottságainak felelősei, hogy a be- és elvándorlás jelenségéről, illetve a közvéleményben ezzel kapcsolatosan kialakult véleményről gondolkodjanak.

Az olasz migrációs helyzet sokakat megoszt, hiszen az egyház részéről a befogadás nézete érvényesül, míg Salvini migrációs politikája jóval határozottabban lép fel a bevándorlással kapcsolatban. 2018 júliusának végén a magát keresztényként aposztrofáló Famiglia Cristiana hetilap egy olyan címlappal jelent meg, amelyen olaszul a „Távozz tőlem, Salvini” felütéssel adtak hangot saját nemtetszésének az olasz politikus intézkedéseire utalva. 

Matteo Salvini erre a Katolikus Egyház Katekizmusából vett bekezdéssel válaszolt (ezt a teljesség igényével itt egészében leírjuk):

§ 2241. „A lehetőség határain belül a gazdagabb országok tartoznak befogadni az idegent, aki biztonságot és alapvető megélhetést keres, amit szülőföldjén nem találhat meg. A közhatalom tartsa tiszteletben a természetes jogot, amely a vendéget a befogadó oltalma alá helyezi.

A politikai hatóságok a rájuk bízott közjó érdekében a bevándorlási jog gyakorlását különböző jogi feltételekhez köthetik, különösen azáltal, hogy

a bevándorlókat kötelezik bizonyos dolgokra a befogadó országgal szemben. A bevándorlónak hálával tiszteletben kell tartania a fogadó ország anyagi és szellemi hagyományait, engedelmeskedjék törvényeinek és járuljon hozzá a terhek viseléséhez.”

Olaszországban a mai napig komoly indulatok övezik a bevándorlás kérdését, amiben az egyház és a kormány külön állásponton van a befogadást illetően. Nehezíti az álláspontok közeledését, hogy Ferenc pápa megnyilatkozásait gyakran félreértelmezik, vagy szándékosan olyan jelentést tulajdonítanak neki, amely okot adhat a polémiára.

Források: kaposvar.egyhazmegye.hu; La-Croix International

 

Kiemelt kép: Ferenc pápa találkozik a Közel-keleti egyházak pátriárkáival, hogy a békéért imádkozzanak 2018. július 7-én (forrás: Middle East Online)

 

 

'Fel a tetejéhez' gomb