Elsöprő sikert arattak az idei Erzsébet-táborok
Novák Katalin beszédében hangsúlyozta: idén mintegy 130 ezren vehetnek részt az Erzsébet-táborok programjain, ebből a nyári zánkai ottalvós táborokban csaknem 30 ezren fordultak meg a nyár folyamán.
Az államtitkár emlékeztetett: ez az Erzsébet-táborok nyolcadik évadja. Vasárnaptól péntekig ottalvós táboroknak adott otthont a zánkai tábor, hétvégére pedig családi táborokat szerveztek, amelyekben a tavalyihoz képest kétszer annyi, vagyis kétezer család üdülhetett tíz turnusban.
https://www.facebook.com/csaladesifjusag/videos/450025138925963/
Kormányzati forrásokból huszonhat milliárd forintot fordítanak az Erzsébet-táborok megújítására, további fejlesztési források igénybevételével pedig összességében csaknem harmincmilliárd forintból válnak modernebbé a táborok. Az államtitkár arról is beszélt, hogy a fejlesztési munkálatok az erdélyi ivói tábort is érintik. Mire elkészülnek a beruházások, a várakozások szerint az idei harmincezerről ötvenezerre nő a nyári Erzsébet-táborok befogadóképessége.
A zánkai eseményen futott ki első hivatalos útjára a felújított, Szent Imréről elnevezett sétahajó, amelynek átadási ünnepségén Hornyák Tibor, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány elnöke a hajó történetét mesébe illőnek nevezte. Az 1938-ban a Balatonfüredi Hajógyárban épített hajót 1944-ben felfegyverezték, majd egy év múlva a német csapatok elsüllyesztették. Renoválása után Tátika néven állt újra forgalomba átkelőhajóként, majd 1981-től sétahajóként üzemelt.
A hajó 2016-ban került az alapítvány tulajdonába, és a mai kor igényeihez igazodó teljes szerkezeti és gépészeti felújítást hajtottak végre rajta. Ezáltal a lehető legbiztonságosabbá és legmodernebbé vált.
A magyar ifjúság védőszentjéről, Szent Imréről elnevezett hajót Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspöke áldotta meg, majd Novák Katalinnal, Hornyák Tiborral és Filep Miklóssal, Zánka polgármesterével együtt szalagátvágással avatták fel.
– Az Erzsébet-táborok Magyarország legnagyobb gyermek-táboroztatási programja, amelyet 2016 óta az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány (Erzsébet Alapítvány) valósít meg közfeladatként az Erzsébet-programról szóló törvény alapján – számolt be a Vasarnap.hu-nak Darabánt Judit, az Erzsébet Alapítvány kommunikációs igazgatója.
– Milyen létszámbeli változásokról tud beszámolni a kezdeti táborokhoz képest? Milyen az érdeklődés, és hova látogatnak a legtöbben?
– Az Erzsébet Táborok programjain 2016-ban közel 90 ezren vettek részt, 2017-ben ez a szám már meghaladta a 100 ezret, 2018-ban 126 ezer táborozót ért el az egész éves program, idén pedig már megközelítheti a 130 ezres összlétszámot. A résztvevők között hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, gyermekvédelmi gondoskodásban élő, sajátos nevelési igényű, fogyatékkal, továbbá betegséggel élő és gyógyuló gyermekek is vannak.
– Milyen programok színesítik a táborozók mindennapjait?
– Az Erzsébet-táborokban nemcsak a sokrétű, tartalmas és aktív időtöltés, valamint a kulturált közösségi szórakozás és a biztonság garantált, hanem a teljes ellátás is biztosított. Az ottalvós vagy napközi Erzsébet-táborokban a gyermekek szakemberek gondos felügyelete mellett kapcsolódhatnak ki, és vehetnek részt a számos ingyenes, változatos programon.
– Az idén már diabéteszes gyermekek is üdülhettek a táborban. Mennyiben másabb ez a tábor a hagyományos programokhoz képest?
– Több ezer gyermek él Magyarországon 1-es típusú diabétesszel, a táboroztatási program rendszerének táborai pedig a biztonságot, a teljes ellátást és a különleges, valamint a teljesen ingyenes programokat garantálják a diabéteszes és a nem diabéteszes gyermekek számára egyaránt. A cukorbeteg gyermekek speciális igényeit – például az étkezéseket és pótétkezéseket – is kiemelt figyelem övezi az Erzsébet-táborokban.
2019-ben gyermekkori cukorbetegséggel élők is részt vettek ezekben az élménytáborokban, közösen vakációztak nem diabéteszes társaikkal, összesen mintegy százan. Az Erzsébet-táborok és ezáltal a gyermekek Erzsébet-táborozása gondoskodó és elhivatott felnőttek nélkül nem valósulhatna meg, így a jelentkezésekben a gyermekek mellé úgynevezett kísérőket kellett delegálni. A diabéteszes gyermekek esetén ez 5 gyermekenként 1 fő felnőttet jelent, így például egy 20 fős csoportot 4 felnőtt vesz körül. A gyermekcsoportokkal érkező felnőttek között van orvos, dietetikus és ápoló is. Ők folyamatosan a gyermekekkel vannak, és szakavatottként segítik a tábori létüket (pl. vércukorszint mérés, étkezési adagok felügyelete, stb.). Július 7-12. között turnusban 30 diabéteszes gyermek táborozott Zánkán, összesen 8 felnőtt kísérővel. Az augusztus 4-9. közötti turnusban 70 diabéteszes gyermek 16 felnőtt kísérővel vett részt, és zánkai családi hétvégéken is üdültek diabéteszes gyerekek a szüleikkel, nagyszüleikkel, testvéreikkel együtt. A zánkai tábor mellett a zalaszabari Gyógyító Szent Erzsébet-táborban is vakációztak idén 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek a központi költségvetésből finanszírozott támogatásból, két turnuson át közel százan.
– Hogyan összegezné az Erzsébet-táborok 2019-es sikereit?
– A legnagyobb sikernek mindig a gyermekek és a családok pozitív visszajelzései számítanak. 2019-ben minden eddiginél több családot érintettek a zánkai tábori hosszú hétvégék, amelyek 10 alkalommal valósultak meg. A családi táborokban összesen több mint 6000 gyermek és felnőtt, tehát 2000 család élvezhette a biztonságos és élménydús kikapcsolódást. A családok minden egyes megyéből, az ország több mint 400 településéről érkeztek a zánkai táborozásra.
Az erdélyi Madarasi Hargitánál tavasszal és ősszel összesen 3600 erdélyi magyar gyermek vehet részt háromnapos osztálykiránduláson, és az idén mintegy 1500-an utaztak Magyarországról is az erdélyi Erzsébet-táborba vakációzni.
Idén először minden táborozó térítésmentesen utazhatott vonattal a zánkai Erzsébet-táborba, és a hazaút is ingyenes volt. Miskolcról és a budapesti Déli pályaudvarról pedig az Erzsébet-táborozók számára fenntartott, közvetlen Erzsébet-különvonatok is indultak. Az ingyenes utazás lehetőségét több mint 12 ezren vették igénybe.
Újítás volt az idén az is, hogy az Erzsébet-táborokban óvodások is részt vehettek. Július 22. és augusztus 16. között összesen több mint 700 kisgyermek táborozott napközi formában hétfőtől péntekig.
Idén először nyári fővárosi gyermekprogramokat is kínált a táboroztatási program. Július 14. és augusztus 23. között napközi Erzsébet-táborozók, a Kárpátaljáról és a Vajdaságból Zánkára érkező gyermekek, továbbá családok vettek részt a Fővárosi Nagycirkusz előadásain. A budapesti programon összesen közel hatezren vettek részt.
Forrás: MTI
Fotó: Novák Katalin hivatalos Facebook oldala, MTI Szigetváry Zsolt