A brit konzervatívokat nem zavarja a botrányos magánélet

A pártvezetői posztért Johnson és Jeremy Hunt jelenlegi külügyminiszter verseng. A 160 ezer fős párttagságnak hivatalosan szombaton kezdték kézbesíteni a szavazólapokat, de sokan már az elmúlt napokban megkapták és vissza is küldték az ívet, vagyis a szavazás gyakorlatilag már zajlik.  A menetrend szerint a párttagságnak két hete van arra, hogy Johnson és Hunt közül postai úton megválassza a Konzervatív Párt új vezetőjét, aki a következő brit miniszterelnök is lesz a távozó Theresa May utódjaként. A győztes nevét július 23-án hozzák nyilvánosságra, a formális váltás várhatóan 24-én zajlik le.   

A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov a The Times című konzervatív brit napilap megbízásából elvégzett, szombaton ismertetett új felmérésében kimutatta, hogy a Konzervatív Párt tagságának 74 százaléka Boris Johnsont támogatja, versenytársára, Jeremy Huntra 26 százalék készül voksolni.   

A felmérésbe bevont párttagok több mint háromnegyedét Boris Johnson magánéleti problémái sem zavarják.

A megkérdezettek 77 százaléka szerint nincs jelentőségük a néha botrányos magánéleti ügyeknek abban, hogy Johnson jó miniszterelnök lenne-e vagy sem, és mindössze 19 százalék volt ellenkező állásponton.   


Hirdetés

A múlt hónap végén napokig a sajtó első oldalain szerepeltek a beszámolók arról, hogy Johnson és élettársa, Carrie Symonds szomszédai egy éjjel kihívták a rendőrséget, miután ajtócsapkodással, üvegcsörömpöléssel vegyes hangos veszekedés zaját hallották a pár dél-londoni lakásából. A kivonuló rendőrjárőr azonban megállapította, hogy semmiféle olyan törvényi kihágás nem történt, amely rendőri intézkedést igényelt volna. Az ügy július elejére lekerült a lapok címoldaláról, és Johnson a televíziós kampányműsorokban rendre visszautasítja a választ az incidenst firtató kérdésekre.   

A kormányzó brit Konzervatív Párt vezéri tisztségéért és egyúttal a miniszterelnöki posztért küzdő Boris Johnson a birkanyírással is megpróbálkozott az északkelet-angliai Ripon térségében, egy farmon tett kampánylátogatása alatt, 2019. július 4-én. Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Oli Scarff

A most ismertetett YouGov-felmérés szerint

a Konzervatív Párt tagságának 90 százaléka úgy gondolja, hogy Boris Johnson hajlandó lenne a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás nélkül kiléptetni Nagy-Britanniát az Európai Unióból.

Jeremy Huntról a megkérdezetteknek csak a 27 százaléka feltételezi ugyanezt.  

 A kilépés feltételrendszerét rögzítő, az Európai Unióval novemberben elért megállapodást a londoni alsóház háromszor visszautasította. Theresa May mindenekelőtt a Brexit-megállapodás sorozatos parlamenti visszautasításai miatt döntött úgy, hogy távozik a Konzervatív Párt és a kormány éléről.   

Boris Johnson a vezetőválasztási kampány kezdete óta többször is kijelentette, ha ő lesz a Konzervatív Párt következő vezetője és így az új miniszterelnök, Nagy-Britannia a Brexit október 31-i határnapján mindenképpen kilép az Európai Unióból, akár lesz addig elfogadott Brexit-megállapodás, akár nem.

Jeremy Hunt brit külügyminiszter beszél a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjelöltje a párt gyűlésén Birminghamben 2019. június 22-én. A távozó Theresa May miniszterelnök pártvezetői tisztségéért Jeremy Hunt és Boris Johnson maradt versenyben. Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

Jeremy Hunt a kampányban tett nyilatkozataiban úgy fogalmazott, ha semmi esély nem mutatkozik a Brexit-megállapodás újratárgyalására október 31-ig, akkor „nehéz szívvel ugyan”, de ő is kész lenne megállapodás nélkül kivezetni Nagy-Britanniát az EU-ból.   

Az Európai Unió folyamatosan és egyértelműen jelzi hivatalos nyilatkozataiban, hogy nincs lehetőség a brit kilépés feltételeit rögzítő 585 oldalas megállapodás újratárgyalására.

Forrás: MTI  Fotó: MTI/EPA/Andy Rain

'Fel a tetejéhez' gomb