A Vörösmarty tér arcai

Ha csak azt vesszük, hogy a 20. században mennyi városképet formáló esemény volt, nem is számít ez különlegesnek. Ugyanakkor annyiban különleges a Vörösmarty tér esete, hogy központi elhelyezkedéséből fakadóan minden korban jól dokumentálva lett. Így lehetséges, hogy ugyanabból a szögből össze tudtam rakni a Vörösmarty tér arcait.

A Német Színház klasszicista épülete 1837-ben. (Forrás: FSZEK)

Kevesen tudják, de a tér nyugati oldalán állt az egykori Német Színház klasszicista épülete. A színházat az 1838-as pesti árvíz megrongálta, majd 1847-ben egy előadás közben eltévedt röppentyű (tűzijáték töltény) miatt leégett. A helyreállításra az 1848-ban kitört forradalom miatt nem került sor, majd a Vigadót szétlövető Hentzi osztrák generális ágyúi is kárt tettek benne 1849-ben. A kiégett épület falai között működött vásárcsarnok és iskola is, később lebontották.

Az eklektikus Haas palota a Vörösmarty tér fénykorában. (Forrás: FSZEK)

A színház helyére épült fel 1870-es években a korabeli Pest egyik legszebb eklektikus épülete a Linzbauer István tervei alapján készült Haas Fülöp szőnyegkereskedő híres üzletháza. Az első két szinten volt a Haas-család szőnyegáruháza. A felső három emeleten bérlakásokat alakítottak ki. A Második világháborúban – hasonlóan a közeli Duna-korzó szállodasorához – egy úgynevezett „láncos bombasor” találta el, amely az épület teljes hosszában egészen a második emelet szintjéig beszakította a födémeket.

Parkoló a Haas palota helyén 1965-ben. (Forrás: Fortepan)

Jól szemlélteti a Haas-palota sorsa, hogy a második világégés után hogyan alakult a sok régi (főleg eklektikus) épület története Budapesten. Egészen 1959-ig (!) állt a kiégett palota a tér nyugati oldalán, majd 1959-ben, az akkorra már teljesen menthetetlen épületet lebontották és a helyén parkolót alakítottak ki. Mintha csak arra vártak volna, hogy életveszélyessé váljon és már érkezett a buldózer. Bevált módszer volt ez akkoriban…

Az ORI székháza az 1970-es években (Forrás: Fortepan)

Az 1960-as években elhatározták, hogy a parkoló helyén felépítik az ORI-székházat (ORI – Országos Rendező Iroda). Az ORI volt a felelős a koncertek szervezéséért és megrendezéséért. Így ők döntötték el, hogy mely zenekarok léphetnek fel és hogy hol lehetnek koncertek. A szocreál, kocka alakú jellegtelen épület 1971-re épült fel és 10 emelet magasan tornyosodott a Vörösmarty tér fölé. A legenda szerint az emberek annyira nem szerették az épületet, hogy a párizsi Élysée-palota paródiájaként Elizélt-palotának csúfolták – meg tudom érteni!

A futurista Vörösmarty No.1 épülete 2017-ben. (Forrás: www.tranzitblog.hu)

Az ORI székház csak 30 évig állt, 2001-ben Fazakas György és Jean Paul Viguier tervei alapján készült modern üveg irodaház áll a helyén. Vajon meddig húzza?

 

'Fel a tetejéhez' gomb