Tajani: az Európai Néppárt uniós bizottsági elnökjelöltje Manfred Weber

Tajani az EPP szokásos, uniós csúcs előtti tanácskozását követően újságíróknak nyilatkozva aláhúzta, a csúcsjelölti rendszer a lehető legdemokratikusabb módja az uniós bizottság vezetőjének kijelölésére. Ezért, mint az EP elnöke támogatja és megvédi a csúcsjelölti rendszert az esetleg azt megtámadó, eltörölni akaró uniós tagállami vezetőkkel szemben – jelentette ki.

A néppárt eleget téve a választók akaratának és az uniós szerződéseknek az európai értékek védelmét tartja legfontosabbnak a bizottsági elnök személyével kapcsolatban is – tette hozzá Tajani.

Leo Varadkar ír miniszterelnök a csúcstalálkozóra érkezve aláhúzta, noha az Európai Néppárt kész a kompromisszumokra, az EP legnagyobb pártcsaládjaként megnevezheti az Európai Bizottság következő elnökét, az EPP jelöltje pedig Mafred Weber.

Varadkar reményét fejezte ki, hogy az uniós tagországok vezetőinek csütörtökön kezdődő találkozója során sikerül megnevezniük, hogy kit javasolnak az Európai Bizottság új elnökének.


Hirdetés

Arturs Krisjanis Karins lett miniszterelnök nyilatkozatában kijelentette, Manfred Weberre fogja leadni szavazatát. Mint közölte, ő az EPP csúcsjelöltje, ugyanis rendkívül rátermett és az uniós politikában, valamint „az európai kompromisszum művészetében szerzett tapasztalatai képessé teszik a feladat ellátására”.

„Az együttműködés és a kompromisszum szelleme, amely az európai politikai rendszer egyik védjegye, egy kicsit döcögős útra futott, de azt hiszem, hogy ezt le fogjuk tudni küzdeni” – tette hozzá.

Pedro Sánchez spanyol szocialista miniszterelnök nyilatkozatában aláhúzta, támogatja a csúcsjelölti rendszert, azonban az uniós bizottság következő elnöke nem az, aki megnyeri a választásokat. Az Európai Bizottság vezetője az lehet, aki elegendő tényleges támogatót tud gyűjteni – mondta.

„Olyan személyt kell választanunk, akit támogat az Európai Tanács és az Európai Parlament is. Véleményem szerint a legjobb jelölt természetesen Frans Timmermans, jelenlegi uniós bizottsági alelnök” – fogalmazott a spanyol kormányfő.

Több nyugat-európai napilap és hírportál arról számolt be csütörtökön, hogy a szociáldemokrata, valamint az Újítsuk meg Európát (RE) nevű centrista-liberális európai parlamenti (EP-) frakció is jelezte, nem szavaznák meg a néppárti Manfred Webert az Európai Bizottság elnökének.

Értesülések szerint az Európai Néppárt utáni második, illetve harmadik legnagyobbnak számító képviselőcsoport vezetői, Iratxe García Pérez és Dacian Ciolos szerdán megüzente, hogy még ha az Európai Tanács végül őt is jelölné, akkor sem támogatnák Webert a parlamenti szavazáson.

Elemzők szerint a fejlemények válaszút elé állítják az Európai Néppártot: vagy minden áron kitartanak Weber mellett, és blokkolnak minden megállapodást mind az Európai Tanácsban, mind az Európai Parlamentben, vagy „taktikai visszavonulót” fújnak, és megpróbálják egy másik jelöltjüket elfogadtatni a brüsszeli testület élére. Amennyiben utóbbi opciót választják, akkor még elképzelhető a kompromisszumos megoldás tető alá hozása a csütörtökön kezdődő EU-csúcson – húzták alá.

MTI

'Fel a tetejéhez' gomb