A szociáldemokratákkal való együttműködést nem fogadta jól a magyar közösség


Hirdetés

A PSD-ALDE kormányt rendszeresen bíráló ellenzéki sajtóorgánum értesülése szerint

az RMDSZ eredetileg a vasárnapi európai parlamenti (EP-) választásokat követően akart dönteni erről, de az úzvölgyi katonatemető körül kialakult botrány, a szövetség tisztségviselőinek meghurcolása miatt a magyar szövetségben felerősödött az elégedetlenség.

Az RMDSZ politikusai egyrészt azt kifogásolják, hogy a koalíciós pártok nem tettek mindig eleget a konkrét megállapodásoknak, másrészt a szociáldemokratákkal folytatott együttműködést nem fogadta jól a magyar közösség, ami hátrányosan érintheti az RMDSZ választási eredményeit – írta a Hotnews.

A portál szerint a belső elemzések azt mutatják, hogy az RMDSZ támogatottsága 5 százalék alá esett és képviselet nélkül maradhat az EP-ben.

Az MTI megkeresésére az RMDSZ nem kívánta kommentálni a román sajtóban megjelent információkat.

A PSD-ALDE kormánykoalíció több törvényhozója átigazolt a választások óta a PSD-ből kizárt Victor Ponta volt miniszterelnök által alapított Pro Romania párthoz, így a képviselőházban a koalíció már csak az RMDSZ és a nem magyar kisebbik frakció támogatásával tudja elfogadni a sarkalatos törvényeket. A szenátusban a PSD-nek egyedül is többsége van.

Kelemen Hunor a HírTV adásában többek között arról beszélt, mennyire fontos, hogy az erdélyi magyarság ne maradjon képviselet nélkül az EP-ben

A két ház együttes ülésén a kormánykoalíció jelenleg 240 szavazattal rendelkezik, míg egy új kormány beiktatásához (vagy a tisztségben lévő megbuktatásához) 233 voksra van szükség. A mindenkori kormányt legtöbbször támogató nem magyar kisebbségi frakciónak 17 képviselője van.e

A 30 törvényhozóval rendelkező RMDSZ nem tagja a kormánynak, de két és fél éve parlamenti együttműködési megállapodást kötött a kormánykoalícióval az előre egyeztetett törvénytervezetek kölcsönös támogatásáról és többnyire együtt szavaz a kormányoldallal.

MTI


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb