Patkánydemokrácia

Mint ahogyan mi is beszámoltunk róla, a fenti mondat egy, a Fidesz támogatottságát firtató kérdésre válaszul hangzott el az MSZP-s politikustól. Aki még miután megkérdezték tőle, hogy ennek a mondatnak mi az áthallása, vagyis nagyon előzékenyen felajánlották neki szavai pontosításának lehetőségét, akkor is csak annyit mondott: mindenki úgy gondolja, ahogy akarja.

Bár ez egy extrém megnyilvánulása volt a „nem rájuk szavazók” – akik valljuk be, elég sokan vannak – lenézésének,

sajnos világszerte megszokhattuk azt, hogy baloldali és liberális barátaink nehezen viselik el, ha nem az ő elképzelésük érvényesül egy-egy szavazáson.

Jó példája volt ennek a tavalyi országgyűlési választás utáni tüntetéssorozat is, amikor az ellenzéki politikusok nem az okok feltárásával, hanem az eredmény el nem fogadásával voltak elfoglalva. És ebbe a sorba illik az is, ami Donald Trump megválasztása után történt az Egyesült Államokban.


Hirdetés

És igen, ide tartoznak azok az európai politikusoktól származó kijelentések is, amelyek szerint nincs szükség népszavazásra, mert a nép valójában nem tudja, hogy mi a jó neki. Hallhattuk ezt az érvet a magyar kvótareferendum előtt és a Brexit voksoláskor is.

Ugyanakkor érdemes megnézni, hogy mi is a demokrácia szó igazi jelentése: népuralom.

Vagyis aki nem bízik a szavazókban, aki lenézi a nem rá voksolókat, aki populizmussal vádolja az egyetértési pontokat kereső politikusokat, az valójában éppen magát a demokráciát kérdőjelezi meg.

Azt, aminek a létéért éppen ők aggódnak a leghangosabban. Nekik egyet tudunk ajánlani: ahelyett, hogy patkányoznak, és szívük szerint a választókat cserélnék le, gondolják végig, hogy mit jelent nekik a népképviselet. És ha jutottak valamire, talán szavazójuk is több lesz.

'Fel a tetejéhez' gomb