Benkő Tibor: A kor követelményeinek megfelelő honvédségre van szükség
Negyvenhárom év katonai szolgálat után lett honvédelmi miniszter, mégis meglehetősen ritkán nyilatkozik Benkő Tibor. Ezért is érdemes odafigyelni a Mandinernek adott interjújára, melyből kiválogattuk a legfontosabb üzeneteket.
NATO, jövő, európai közös-hadsereg.
– A NATO költségvetésének jelentős részét az Amerikai Egyesült Államok állja, ezért lenne jó, ha az európai országok is felébrednének, mert Európa biztonságáért nem az Amerikai Egyesült Államoknak kell felelni, hanem Európának. A saját hazánkért, országunkért, a saját régiónkért – teljesen természetes elvárás, hogy mindenki gondoskodjon a saját biztonságáról.
– A nagyon fontos visegrádi védelmi együttműködés mellett van egy déli országokkal meglévő harccsoport is, ebben az olasz és a szlovén haderő van benne. A legújabb nemzetközi együttműködés pedig a magyarországi székhellyel létrehozandó Különleges Műveleti Komponens Parancsokság, amelyhez
Ausztria is csatlakozni kíván, egyetlen nem NATO-tagállamként.
– Fontos, hogy Európa érezze, felelősséggel tartozik az európaiakért, de nem kell szembemenni a NATO-val. Mert a NATO is a szövetséges tagállamok erejét, képességét tudja alkalmazni, akárcsak az Európai Unió, de ha uniós ügy van, azt oldja meg az EU, ahhoz ne kelljen a NATO. Ami az EU-haderőhöz nem áll rendelkezésre, az az irányítás és vezetés egysége.
Milyen a korszerű Honvédség?
– A kor követelményeinek megfelelő Magyar Honvédséget akarunk felépíteni. (…) Ennek nagyon fontos eleme, hogy egy olyan erős Honvédséget hozunk létre, ami a régió meghatározó ereje lehet, amely mind személyi állományát, mind technikai eszközeit megújítva és bővítve el tudja látni a feladatát.
– Hatékonyabb a vezetési struktúra, ha a miniszter irányítja a Magyar Honvédséget, a Magyar Honvédség parancsnoka pedig vezeti a katonákat, a katonai szervezeteket. Ugyanakkor a miniszternek nem csak az a dolga, hogy irányítsa az erős Magyar Honvédséget, hanem az is kötelessége, hogy előteremtse a működés, a fenntartás, az üzemeltetés, valamint a kiképzés feltételrendszerét.
– Nem csak rakéta kell, hanem kellenek a radarok is és indítóállvány, szállítóeszköz, kiegészítő infrastruktúra. Mi mindent komplex módon, és rendszerben kívánunk kezelni, elkerülve a korábbi hibákat, hogy valamit megvettünk, de a hozzátartozó egyéb mást nem. Éppen ezért minden beszerzés magában foglalja a logisztikai ellátást, a logisztikai kiszolgálást, a logisztikai biztosítást, sőt, a kiképzés és felkészítés első epizódját, első fázisát.
Gripenek.
– A Gripen-lízingszerződés 2026-ig tart, tehát nekünk most már el kell kezdenünk gondolkodni azon, hogy mi lesz 2026 után. (…) A most meglévő variációt tartjuk meg, a jelenlegi rakéták kihordási ideje 6-7 év, kidobálni nem akarjuk őket. Rendszerben gondolkodunk.
Kibervédelem.
– A hibrid hadviselésen belül a kibertérből érkező támadások kivédése a katonai kibervédelmi rendszerek feladata. Ugyanakkor a kibertérben mint műveleti térben folyó különböző műveleti tevékenységek önállóan is elképzelhetők.
– A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programban szerepel a kiberműveleti védelmi központ létrehozása. Életre hívtuk a műveleti központot és benne egy kiberakadémiát. Van ennek polgári és katonai vetülete is.
Lehet, hogy csak egy csínytevés van a háttérben, egy ügyes, okos tinédzseré, de vannak a tervszerű kibertámadások vagy próbálkozások, amikor egy-egy rendszert kóstolgatnak.
Forrás: Mandiner
https://mandiner.hu/cikk/20190318_benko_tibor_honvedelem_interju