Még mindig rengeteg kommunista utcanevünk van


Hirdetés

A Magyar Patrióták Közössége február 25-i akciójának hatására újra közbeszéd tárgyává vált a konzervatív oldalon a kommunista utcanevek kérdése. Bár alig hihető, de a közel harminc éve véget ért diktatúra apró jelképei még majd ezerszámra vannak jelen köztereinken. Hetzmann Róbert a Magyar Nemzet felületén foglalva állást, kifejti; még a főváros sem mentes a kommunista időszak közterület-elnevezéseitől, Óbudán például a mai napig utcája lehet Madzsar Józsefnek, a Tanácsköztársaság népbiztoshelyettesének, aki 1938-ban a Szovjetuniót választotta új hazájául.

Tanulságos felsorolásának részeként a szerző jelzi: a baloldali vezetésű Angyalföld „szinte hemzseg a pártállami nevektől: az Európa-szerte kommunista mozgalmakat szító Karikás Frigyes vagy a Vörös Hadsereg megbízottjaként ténykedő Jakab József a mai napig visszaköszön a táblákról”. Ugyanakkor jó, ha tudjuk, vidéken a fővárosihoz képest még rosszabb a helyzet. A példákra a meglepő kifejezés nem elégséges, azok egyenesen mellbevágóak: Bácsalmáson sétát tehetünk a Proletár utcában, Kunfehértón kiállhatunk az Úttörő térre, Ágasegyházán pedig tetszés szerint végigmasírozhatunk a Néphadsereg vagy a Felszabadulás utcán – sorolja Hetzmann. 

A Magyar Patrióták Közösségének elnöke cikkében úgy fogalmaz; Magyarországon 2013 óta nem viselheti közterület vagy közintézmény olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett. Mint írja, elgondolkodtató, hogy ezt az emberiességi elvi minimumot törvénynek kellett kimondania…

A teljes írás ide kattintva olvasható. 


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb