Felfüggesztette egy amerikai bíró a fogamzásgátlók finanszírozásának nehezítését


Hirdetés

Felfüggesztette egy kaliforniai szövetségi bíró vasárnap este a Trump-kormány rendelkezését a fogamzásgátlók egészségbiztosítási finanszírozásának nehezítéséről, amely 13 tagállamban hétfőn lépett volna életbe.

 

 

Döntésével Haywood Gilliam bíró 13 állam és a főváros, Washington kérésének tett eleget. Valamennyien pert indítottak a kormányzat döntése ellen, és a bíróságtól azt kérték, hogy a perek lezajlásáig függessze fel a rendelkezés életbe lépését. A bíró lehetővé tette a kormányzati rendelkezés életbe lépésének felfüggesztését a 13 államban és a szövetségi fővárosban, de elutasította azt a kérést, hogy ez az Egyesült Államok valamennyi tagállamára érvényes legyen.

A szövetségi egészségügyi és emberi erőforrások minisztériuma novemberben adott ki két rendeletet, amely megkönnyíti a munkaadók számára, hogy ne vállalják a dolgozóiknak fizetett egészségbiztosításban a fogamzásgátlók finanszírozását.

Az első rendelkezés azon munkaadóknak teremtette meg ezt a lehetőséget, amelyek szigorúan vallásos meggyőződésük alapján nem támogatják a fogamzásgátlás egyik formáját sem.

A második rendelkezés kiterjesztette ezt a lehetőséget a kisvállalkozásokra és a nem nyereségorientált szervezetekre. Kalifornia és a panaszt tevő államok képviselői azzal érvelnek, hogy a rendelkezés életbe lépésével kényszerítenék a nőket, hogy vagy államilag finanszírozott születésszabályozási programokhoz forduljanak segítségért, vagy nem kívánt terhességgel nézzenek szembe.

A 13 tagállam és Washington kérését összefogó kaliforniai főállamügyész, Xavier Becerra vasárnap esti közleményében a bírói döntésről azt mondta: „a szövetségi bíró megakadályozta a Trump-kormány egy újabb kísérletét arra, hogy beleavatkozzon a nőknek a saját egészségük érdekében hozott döntéseibe”.

Az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama idején megszavazott egészségbiztosítási törvény értelmében a születésszabályozással kapcsolatos valamennyi egészségügyi szolgáltatást pluszköltségek nélkül kell beilleszteni az adott személy egészségbiztosításába. Ezt sokan az Obamacare néven ismert egészségbiztosítási törvény legfontosabb elemének tartják. A most hozott döntés azonban fájó hír az életpárti amerikaiaknak, akik korábban üdvözölték a Trump-kabinet ezirányú erőfeszítéseit. 

MTI/S4C


Hirdetés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb