KSH: tovább lassult az ipari termelői árak emelkedése tavaly novemberben
A belföldi értékesítési árak átlagosan 6,7 százalékkal nőttek az előző havi 8,2 százalékos emelkedés után.
A feldolgozóiparban 5,7 százalékosra lassult az emelkedés mértéke az októberi 7,4 százalékról. A több mint egyharmadnyi súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 9,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten az előző havi kétszámjegyű emelkedés után.
Az árváltozást a munkabérek növekedése, a forint árfolyamváltozása és a kőolaj világpiaci árának alakulása is befolyásolta – tette hozzá jelentésében a KSH.
Az élelmiszeripar belföldi értékesítési árainak emelkedése ugyanakkor gyorsult az októberi 2,2-ről 2,8 százalékosra, a gyógyszeriparban pedig második hónapja alacsonyabbak voltak az árak, mit egy évvel korábban. A járműgyártásban az átlagosnál alacsonyabb, 4,3 százalékos volt a termelői árak emelkedése, az elektronikai és számítástechnikai gyártóknál pedig a feldolgozó ipari átlagot éppen átlépő 5,8 százalékos.
A tartós fogyasztási cikkeket gyártó cégek átlagosan 4,0 százalékkal tudták emelni áraikat, míg a nem tartós fogyasztási cikkek 1,9 százalékkal drágultak. A beruházási javak 4,2 százalékkal drágultak, míg a további feldolgozásra szánt alapanyagok és féltermékek termelői ára 6,0 százalékkal emelkedett.
Az ipari exportértékesítés árai 4,3 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 96,4 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,7 százalékkal nőttek az árak. A járműgyártás forintban mért exportárai 2,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál, a számítástechnikai és elektronikai termékek ára 4,0 százalékkal, a gyógyszereké 3,1 százalékkal, a vegyipari termékeké 6,1 százalékkal nőtt, az élelmiszerek 1,5 százalékkal drágábban keltek el a külpiacokon.
Tavaly novemberben a forint az euróhoz képest 10,42 forinttal – 3,34 százalékkal -, az amerikai dollárral szemben 18,17 forinttal – 6,84 százalékkal gyengébb árfolyamon forgott, mint egy évvel azelőtt.
MTI