Szeretjük a Kárpát-medencét, de a szmoghelyzetnek nem tesz jót


Hirdetés

A levegőminőséget a légszennyező anyagok mellett egy terület földrajzi elhelyezkedése és az aktuális időjárás is nagy mértékben befolyásolja – közölte velünk az NNK. A hivatal szerint az erőteljes légmozgástól védett Kárpát-medence területe ebből kifolyólag kimondottan kedvezőtlennek tekinthető légszennyezés szempontjából.

Általánosságban elmondható, hogy a kisméretű szállópor (PM10) és a kedvezőtlen időjárás együttesen áll a szmogos levegő kialakulásának hátterében. Az NNK figyelmeztet: A szállóport belélegezve rövid távon köhögés, nehézlégzés, légzőszervi irritáció léphet fel. Hosszabb idő után ezek az anyagok már hozzájárulnak a különféle légúti, szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, közben szellemi teljesítőképességünk is drasztikusan romolhat.

Pontosan ezért kiemelten fontos, hogy mi is tegyünk a szmogos levegő ellen – emeli ki a hivatal –, a lakosság rengeteget segíthet a levegőminőség javításában: elsősorban a környezetkímélőbb fűtési módok és tüzelőanyagok használatával, illetve a tömegközlekedés igénybevételével teremthetünk tisztább levegőt.

Az NNK tájékoztatása szerint a fűtési módok közül a földgáz égetése a legkevésbé szennyező, mivel ilyenkor szinte csak szén-dioxid és víz keletkezik. A szilárd tüzelőanyagok jóval kevésbé tekinthetők környezetbarátnak, mivel az égés során létrejövő melléktermékek jelentős része légszennyező. Az NNK azt közölte: a fosszilis energiaforrások közül a száraz tűzifa számít a legjobb választásnak.

A kezeletlen fa és a papír kivételével tilos minden hulladék elégetése. Semmiképpen ne dobjunk tűzre festett vagy lakkozott fát, színes papírhulladékot, műanyag hulladékot, autógumit, használt ruhát, fáradt olajt, üzemanyagot – figyelmeztet az NNK.


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb