A nicaraguai nuncius felhívása a pápa nevében: kezdjék újra a párbeszédet

2018 áprilisában Nicaraguában az emberek az utcára vonultak, miután 16-án az elnök bejelentette, hogy csökkenti a nyugdíjakat, emellett pedig emeli a társadalombiztosítási adó-hozzájárulást.

 

 


Hirdetés

Noha a rendelkezést időközben visszavonták,  a helyzet továbbra sem javult érdemben, mivel Daniel Ortega elnök nem hajlandó új választásokat kiírni. A tüntetésekben és fegyveres összecsapásokban eddig több mint háromszázhatvanan vesztették életüket. Az egyház igyekszik közvetítő szerepet játszani az eszkaláció megakadályozásában, azonban ez korántsem egyszerű feladat.

Waldemar Stanislaw Sommertag érsek, Nicaragua apostoli nunciusa Ferenc pápa nevében erős felhívást intézett az erőszak felszámolására, amely április 18. óta, azaz három hónapja sújtja az országot. Az ellenzék a demokrácia visszaállítását és Daniel Ortega elnök lemondását követeli – írja a Vaticannews.

„Ebben a tragikus pillanatban a Szentatya és a Szentszék nevében nagy aggodalmamnak adok hangot a súlyos helyzet miatt, amelybe az ország került. Elfogadhatatlan azt gondolni, hogy az erőszak okozta halottak és áldozatok megoldhatják a politikai válságot, valamint a béke és a jólét jövőjét biztosíthatják Nicaragua számára” – nyilatkozta a nuncius a helyi katolikus médiában. „Imádkozom az elhunytakért és családjaikért. Minden emberi és spirituális erőmmel felhívást intézek az emberek lelkiismeretéhez a fegyverszünet érdekében és azért, hogy mielőbb térjenek vissza a nemzeti párbeszéd tárgyalóasztalához. Közösen keressenek megfelelő megoldást a válságra. Mindannyian Szűz Mária anyai oltalma alá futunk és segítségét kérjük, hogy mindig vezesse a szeretett Nicaraguát” – fogalmazott a nuncius.

A katolikus egyházat ért támadásokért egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormányzati oldalt terheli a felelősség. A nicaraguai püspököket és egyházi elöljárókat ért támadások sorozata azt bizonyítja, hogy az Ortega elnök vezette rezsim nem nézi jó szemmel, hogy az egyház elsősorban a béke és a demokrácia mellett szólal fel. Az elnök kalandos politikai pályafutása során nem szűkölködött a diktatórikus hatalomtechnikai eszközökben. Az április közepe óta tartó eseményekben a katolikus egyház egyre inkább a fenyegetések és támadások célpontjává vált.

Július 9-én a kormányhoz közelálló aktivisták megtámadták Leopoldo Brenes bíborost, Managua érsekét és az apostoli nunciust, Silvio Báez managuai segédpüspökkel együtt. Július 16-án Brenes bíboros elítélte, hogy egy félkatonai csoport tagjai behatoltak Masayában egy plébániára. Szerencsére senki sem sérült meg. Felszólította a kormányt és rendőrséget, hogy számolják fel a támadásokat a lakosság ellen és tartsák tiszteletben a plébániákat. Abelardo Mata, Estelí egyházmegye püspökének autójára egy útja során néhány napja lövéssorozatot adtak le egy félkatonai csoport tagjai. A püspök és a sofőr sértetlenül túlélte a merényletet. A 72 éves püspök az egyik legnagyobb bírálója az Ortega vezette szandinista kormánynak. Kritikája ellenére tagja annak a püspökkari bizottságnak, amely igyekszik elősegíteni a párbeszédet az ellenzék és a kormány között. 

Az utcai brutalitásról közben egyre több felvétel jut el a nyilvánosság elé. A kormánypárti és ellenzéki fegyveresek csatáinak egyre több fiatal áldozata van. Sokan körülük szinte még gyerekek, akiket beszippantott a forradalom lehetőségének szele.

Ferenc pápa tisztában van a nicaraguai helyzet súlyosságával, ezért fontosnak tartotta, hogy Waldemar Stanislaw Sommertag érseken keresztül kifejezze aggodalmát és a békére szólítson fel. Daniel Ortega elnök intézkedései és a hatalom erőszakos megtartása az ENSZ-ben sem arattak osztatlan sikert. António Guterres éles kritikát fogalmazott meg a tüntetések leverésével kapcsolatban, az Amerikai Államok Szervezete pedig szintén elítélte az erőszakot.

Forrás: Euronews, Vaticannews (fotó: pt)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb