Egyenlő házassági elismerést szeretnének az áttért keresztények Marokkóban


Hirdetés

A házasságkötésük jogi egyenlőségéért küzd az a marokkói pár, akik nemrég kötötték össze az életüket, azonban saját szülővárosukban sorra érik őket a fenyegetések.

A Nyugat-afrikai országban a lakosság kilencvenkilenc százaléka muszlim vallású, így hivatalosan is muszlim ország, amelynek élén VI. Mohammed király áll, aki a „hívők hercege” címet is viseli. Jelenleg kizárólag a muszlim és zsidó házasságkötéseket ismeri el a törvény legálisan.

„A büntető törvénykönyvben meghatározottak miatt nagy kockázatot vállalunk, ugyanis megvádolhatnak bennünket paráználkodással” – mondta el Adam Rabati azt követően, hogy június 4-én összeházasodtak Farah Tarneem-mel egy templommá alakított házban, Rabatban, a főváros külterületén.

Felesége két éve tért át a kereszténységre, aminek a következménye, hogy nem köthetnek legálisan házasságot. „A hatóságok részéről jogilag diszkriminálnak minket, mert nem ismernek el bennünket keresztényként és marokkóiként, amihez hozzá tartozik az is, hogy zaklatnak a hitünk miatt.”

Annak ellenére, hogy Marokkóban a szólásszabadságot tiszteletben tartják, a gyakorlatban ez nem mindig van így. A királyság egyfajta iskolapéldája a toleráns muszlim országoknak, ahol a mérsékelt iszlám a fő irányzat és valóban sokat tesznek a szélsőséges ideológiák terjedésének meggátolásáért, viszont a keresztények a fent említett helyzetekben hátrányos megkülönböztetésben részesülnek és nyomást gyakorolnak rájuk.

(Egy volt francia csoporttársam, aki sok ideig tanult Marokkóban szintén elmondta, hogy a szabad véleménynyilvánítás csak egy bizonyos fokig létezik, mert utána az ember a rendszerrel ellentétes oldalon találja magát, a számos negatív következménnyel együtt – a szerk.)

A World Watch Monitor szerint a hatályos jogszabályok alapján Marokkóban csak a külföldi keresztények gyűlhetnek össze csoportosan a templomokban, amelyek nagy részét még a francia fennhatóság alatt építették. Az „erőszakos térítés” vagyis a prozelitizmus három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

„Egyenlő bánásmódban szeretnénk részesülni, akárcsak a marokkói zsidóság is” – mondta a Reutersnek Chouaib El Fatihi, a marokkói vallási és szabadságjogi szövetség keresztény bizottságának munkatársa. „Szeretnénk, ha egyenlő állampolgárokként ismernének el bennünket, valamint, hogy biztosítsák a jogot a törvényes házasságkötéshez és temetéshez, keresztény szertartás szerint” – tette hozzá a bizottság koordinátora.

Annak ellenére, hogy Marokkó kifelé toleranciát és a kisebbségekkel szemben megértést tanúsít, a kereszténységre áttért közösség kiközösítéssel és nyomásgyakorlással kell, hogy szembe nézzen.

Kép: WWM

 


Hirdetés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb