Keresztényüldözés egy többségében katolikus országban


Hirdetés

Dél-Amerikáról nehéz lenne elképzelni, hogy ott is élnek olyan közösségek, akiket hitük miatt üldöznek. Kolumbiában a korrupció és a bűnözés nem szokatlan jelenségek a közéletben, valamint léteznek olyan, az állam által nehezen kontrollálható térségek és régiók, ahol önjelölt gerillacsoportok vették át a hatalmat.

A keresztényüldözés okai ezen csoportok és drogkartellek vezetői, akik gyakran védelmi pénzt szednek annak érdekében, hogy fenntartsák saját hatalmukat, ami mellett jelen van a gyerekkatonaság problémája is. Emellett előfordulnak olyan esetek, amikor az őshonos lakosság fordul szembe a keresztény közösségekkel, mert attól tartanak, hogy a közösség növekedése területi gyarapodással is jár, ami veszélyezteti a bennszülött népesség életterét. Ezzel Kolumbia is felkerült azon országok listájára, ahol a keresztények komoly problémákkal néznek szembe a hitük megélésével kapcsolatban.

Az állami érdekek előtérbe kerülése és a szekuláris ideológia odáig vezetett, hogy a valódi keresztény részvétel elveszett a kolumbiai közéletben és politikában. Ennek ellenére a kormány előnyben részesíti az egyházat annak munkájáért. Ez viszont aligha lesz elég ahhoz, hogy visszaszorítsák az illegális fegyveres csoportok tevékenységét, ami a toborzást is magában foglalja, mivel kezdetben csak játékra, majd valódi fegyveres harcra veszik rá a 10-12 éves gyerekeket, akik az utcán élnek és nincs más választási lehetőségük.

A biztonság garantálása érdekében a már említett védelmi pénz beszedése mellett a közösségeknek nincs más választásuk, mint – szinte másodrendű emberekként – úgy megélni a hitüket, hogy belesimulnak a rendszerbe, ami ellen, ha felemelnék a szavukat, lehet, hogy az életükkel fizetnének. Az evangélium hirdetése azért jelent problémát a kartelleknek és a különböző fegyveres csoportoknak, mert lerántja a leplet az álszent hatalmi törekvésekről, még akkor is, ha ezen csoportok keresztény szimbólumokat viselnek és példákat hoznak a nyilvános megjelenéseik során.

Még abban az esetben is, ha elsősorban bűnügyi kérdésként kezelik a keresztényüldözést, a probléma nem változik. A szabad vallásgyakorlás korlátozása és agresszív eszközökkel történő elnyomása ugyanúgy üldöztetésnek minősül, aminek a csökkentése nehéz egy olyan országban ahol a szervezett bűnözés kiterjedt kapcsolatrendszerrel rendelkezik.

Fordította: Dallos Bence

Open Doors

Kép forrása: premier.org.uk 


Hirdetés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb