FRISSÍTVE – 3945-en vannak hatósági házi karanténban, hét embert ápolnak intenzív osztályon


Hirdetés

Müller Cecília elmondta: az idősek védelmében a koronavirus.gov.hu oldalon egy olyan plakát jelenik meg, amelyet bárki szabadon letölthet. Felhívta az önkormányzatok, lakóközösségek figyelmét, hogy minél több helyen jelenjen meg a figyelemfelkeltő felhívás.

Müller Cecília hangsúlyozta: a vírus mindenhol jelen van, az egész ország területén egyenletesen regisztráltak fertőzötteket. Bárki fertőzhet, bárki, bármilyen életkorban vírushordozóvá válhat, hiszen a vírus itt van köztünk.

Ebben a helyzetben mindenkinek dolga van, az idősnek, a fiatalnak, a hatóságnak – mondta, empátiát kérve a társadalomtól az idősek felé, akik sokkal veszélyeztetettebbek, mint a többi korosztály.

Müller Cecília beszélt az önkéntes és a hatósági karantén esetén betartandó szabályokról is. Elmondta:

a karantén azt jelenti, hogy az elkülönített ember rövid időre sem hagyja el az otthonát.

Azt kérte, hogy aki nem egyedül él, az is különítse el magát. Ha lehet, használjon külön fürdőszobát, saját, elkülönítve mosogatott eszközöket és papírtörlőt konyharuha helyett. Javasolta továbbá az egyszer használatos eszközök használatát. Kitért arra:

fontos a rendszeres fertőtlenítés, amire bármilyen klór tartalmú tisztítószer alkalmas, vagy amennyiben az valamiért nem alkalmazható, akkor más, vírusölő hatású, úgynevezett virucid fertőtlenítő használható.  

Hozzátette: nem kellenek extra megoldások, mert a koronavírus érzékeny, gyorsan elveszíti a megbetegítő képességét, néhány órán belül kiszárad és 50-60 fokon elpusztul. A háztartási hulladékkal kapcsolatban elmondta, dupla szemeteszsákot kell használni, illetve néhány óra „pihentetés” szükséges, ez idő alatt ugyanis a vírusok elvesztik megbetegítő képességüket.

Lakatos Tibor, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta: Magyarországra a belépő személy- és teherforgalom zavartalan, kilépő irányban a személyforgalomban Nagylaknál, Csanádpalotánál és Csengersimánál, a teherforgalomban Röszkénél, Nagylaknál és Csanádpalotánál kell várakozni.

Hatósági házi karanténban 3945 ember van, akiket összességében 19 ezernél többször ellenőriztek, 84 személlyel szemben tettek szabálysértési feljelentést, 18-cal szemben helyszíni bírságot szabtak ki, 2 embert figyelmeztetésben részesítettek.

Az üzletek nyitva tartásának korlátozásával kapcsolatban elmondta: 24 esetben szabálysértési feljelentést tettek, 12 esetben szabtak ki helyszíni bírságot és 3 embert figyelmeztetésben részesítettek.

Hét embert ápolnak intenzív osztályon koronavírus-fertőzéssel a Szent László Kórházban – közölte a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője. Szlávik János beszámolt arról, hogy vasárnap újabb két ember – egy 65 és egy 75 éves nő hunyt el.

Azt is elmondta, hogy a halottak átlagéletkora 66, az intenzív osztályon kezelteké 69 év.

Tájékoztatása szerint a betegek között vannak gyermekek, középkorúak és idősek is. Kiemelte: a gyermekeknél ritka a súlyos lefolyás, a halál pedig extrém ritka.

Szlávik János hozzátette: vasárnap további gyógyultakat engedtek ki a kórházból. Köztük vannak 40 és 60 év körüliek is.

Jelenleg 49 embert ápolnak a Szent László Kórházban. A kórházban ápolt betegek felének enyhe vagy közepes tünetei vannak, úgy mint köhögés, légszomj, magas láz, gyengeség, izom- és ízületi fájdalmak – mondta az infektológiai osztály vezetője. A betegség lefolyásáról szólva elmondta:

a betegek 20 százalékánál néhány napos köhögés után magasabb láz, köpetürítéssel járó köhögés, rendkívüli fejfájás és gyengeség jelentkezik. Ilyenkor a betegség a súlyos stádiumba vált át.

Ezek a betegek általában 10-14 nap múlva intenzív osztályra kerülnek, és ott gépi lélegeztetésre szorulnak. A gépi lélegeztetés sokszor hetekig is eltart – mondta, megjegyezve, hogy a jelenleg intenzív osztályon ápolt egyik beteg két hete lélegeztetőgépen van. Szlávik János kitért arra is, hogy

azok a betegek, akiknek nagyon enyhe tüneteik vannak, otthon várhatják a gyógyulást, ami általában két hét.

Amennyiben az állapotuk romlik, ezek a betegek is azonnali kórházi kezelésre szorulnak.

A sajtótájékoztató végén újságírói kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta: másodszor is negatív lett a Magyarországon járt, majd koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált marokkói közlekedési miniszter összes magyarországi kontaktjának tesztje – mondta újságírói kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos vasárnap a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján. Aláhúzta: a koronavírus mindenhol jelen van az országban, nem lehet gócpontot megjelölni. Müller Cecília ugyan nem nevesítette, de tájékoztatása alapján Pintér Sándor belügyminiszter tesztje is negatív. A tisztifőorvos

visszautasította Mohács polgármesterének azt az állítását, hogy a település gócponttá vált volna, és megerősítette: nem lehet megjelölni gócpontot az ország területén, a koronavírus-fertőzés mindenhol jelen van és egyenletesen oszlik meg a betegek száma.

Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője hozzátette: ha gócpontok alakulnának ki, meghozzák a szükséges intézkedéseket, de jelenleg továbbra sincs ilyen, ezért továbbra sem javasolja az operatív törzs kijárási tilalom bevezetését, minden nap vizsgálják a szükséges intézkedéseket. Ehhez kapcsolódva indokolatlannak nevezte, hogy egyes cégek igazolásokat kezdtek adni munkavállalóiknak egy esetleges lezárás esetére.

A Szegedi Tudományegyetem rektorának megfertőződését megerősítve Müller Cecília kifejtette: ebből is látszik, hogy a vírus nem válogat, bárkit megfertőzhet. A rektorral kapcsolatban a járványügyi kontaktkutatás kezdődött és már több mint 120 laboratóriumi mintavétel történt.

Lakatos Tibor kérdésre válaszolva kijelentette:

minden önkéntes adomány sokat számít, de a védekezésnek nincs anyagi korlátja, az anyagi erőforrás biztosított, egyedüli nehezítő tényező, hogy a világon mindenki védőeszközöket akar beszerezni; ennek ellenére folyamatosan érkeznek szállítmányok.

Arról is szólt, hogy nem tervezik korlátozni az idősek mozgását, bíznak benne, hogy megfogadják ajánlásaikat és otthon maradnak. Kérdésre válaszolva elmondta:

nem tudnak olyanról, aki külföldön veszélyben lenne, de több magyar ragadt külföldön.

Arra a kérdésre, hogy megyénként egyetlen mentő elegendő-e, amely a koronavírus-tüneteket mutatókhoz megy ki mintát venni, Lakatos Tibor kijelentette:

az Országos Mentőszolgálat jelzése alapján a kapacitás elegendő, de megszervezik a tartalék lehetőségeket.

Az újszülöttekről Müller Cecília azt mondta: az ő immunrendszerük – ahogy a szüleiké sem – még nem találkozott kórokozókkal, ezért a maximális biztonság érdekében azt javasolják, hogy inkább az erkélyeken, illetve nyitott ablak mellett történjen a levegőztetésük. Kitért arra is, hogy a koronavírus súlyos esetben a tüdőt támadja, vírusos tüdőgyulladást okozva, jelenleg nem nőtt az elmúlt időszakban a tüdőgyulladásos megbetegedések száma Magyarországon a korábbi hasonló időszakokhoz képest, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy még az influenza-járvány végén járunk, és annak is lehet a szövődménye tüdőgyulladás.

Egy másik kérdésre reagálva elmondta:

a postai csomagok átvétele nem jelent többletkockázatot, persze a kellő távolságot az átvételkor a postással meg kell tartani, a postások pedig kaptak védőfelszerelést.

MTI

Kiemelt képünkön: Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője és Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2020. március 7-én.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Kapcsolódó cikkünk

FRISSÜLT Hatra emelkedett az elhunytak száma Magyarországon


Hirdetés

'Fel a tetejéhez' gomb